Konsultacje dietetyczne

Przede wszystkim szybka i celna diagnoza.

O specjaliście - mgr Monika Ciszek-Skwierczyńska

Mgr Monika Ciszek-Skwierczyńska - psychoterapeuta, terapeuta medycyny holistycznej, specjalista terapii uzależnień i leczenia zaburzeń odżywiania, certyfikowany terapeuta konopnyfitoterapeutadietoterapeuta. Pracuje zarówno z osobami dorosłymi jak i z młodzieżą oraz z dziećmi, w formie spotkań indywidualnych i grupowych (terapia rodzinna, terapia par).

Wykładowca na licznych konferencjach, sympozjach, targach branżowych z zakresu uzależnień i zaburzeń odżywiania.  Współpracuje z Instytutem Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych, gdzie dzieli się zdobytą wiedzę i doświadczeniem pełniąc funkcję wykładowcy. Jest współtwórcą Kursu specjalistycznego – Terapeuta Żywieniowy.

Występuje także w roli eksperta w dziedzinie uzależnień i zaburzeń odżywiania w publikacjach piśmienniczych, w programach telewizyjnych i radiowych oraz nagraniach online m.in. w formie podcastów. Realizator programów profilaktycznych dla młodzieży dotyczących uzależnień i zaburzeń odżywiania oraz szkoleń dla pedagogów, kuratorów, pracowników sektora zdrowia w zakresie profilaktyki uzależnień, nieprawidłowości w odżywianiu oraz wypalenia zawodowego.

Nieustannie uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach podnosząc swoją wiedzę by móc jak najlepiej pomagać innym.

Osoba pełna pasji, z których czerpie moc, siłę i radość życia. 

Jakie zadania ma dietetyk?

Dietetyk jest osobą, która pomoże Ci ułożyć zbilansowany i racjonalny jadłospis, który dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednia dieta pozwala na rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych organizmu i pomaga w walce z różnymi chorobami. Ważne jednak, żeby była indywidualnie ułożona dla pacjenta i uwzględniała jego preferencje żywieniowe, nawyki i stan zdrowia. Nieodpowiednio dobrana może wyrządzić więcej krzywdy, niż pożytku. Dlatego jeśli zależy Ci na zmianie sposobu odżywiania, poprawie stanu zdrowia lub zrzuceniu zbędnych kilogramów, najlepiej skorzystać z wizyty u wykwalifikowanego dietetyka.

Jak wygląda konsultacja dietetyczna?

W Klinice Vitalea dietetyk po przeprowadzeniu pełnej holistycznej diagnozy opracowuje indywidualny plan żywieniowy, składający się ze zdrowych posiłków i odpowiednio dobranej ilości kalorii, z ograniczeniem niewskazanych i eliminacją nielubianych produktów. Pacjent otrzymuje gotowe przepisy wraz z listą zakupową. Pomoc profesjonalisty jest wskazana zarówno w przypadku problemów z prawidłową masą ciała (nadwaga, otyłość oraz niedowaga), jak i w przypadku chorób oraz dolegliwości, z którymi organizm sam nie jest w stanie sobie poradzić. Dzięki odpowiednio skomponowanemu jadłospisowi możesz pozbyć się uciążliwych objawów, złagodzić przebieg choroby, a także zadbać o piękny wygląd. Wizyty kontrolne pomogą na bieżąco sprawdzać postępy wdrożonej terapii oraz dokonywać ewentualnych zmian. Pamiętaj także, że problemy z układem trawiennym nie zawsze wynikają wyłącznie z nieprawidłowej diety czy problemów hormonalnych. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, mogą mieć również podłoże psychologiczne (lęki, depresja, stres, wypalenie zawodowe i inne). W tym zakresie również możesz liczyć na naszą pomoc. Sprawdź dostępne terapie!

W celu przeprowadzenia holistycznego wywiadu prosimy przynieść na konsultację dietetyczną posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań laboratoryjnych (nie starsze niż 3 miesiące, takie jak: morfologia, CRP, glukoza, profil lipidowy, TSH oraz opcjonalnie Ft3 i Ft4) oraz wyniki badań obrazowych. Istnieje również możliwość przeprowadzenia diagnostyki w Klinice Vitalea, m.in. badanie na platformie SO/CHECK, które dostarcza najważniejszych informacji na temat niedoborów witamin i minerałów w organizmie oraz obciążenie metalami ciężkimi. Sprawdza również mechanizmy obronne i detoksykacyjne ustroju, ocenia poziom stresu oksydacyjnego, stopień zagrożenia wystąpieniem zaburzeń metabolicznych i wiele innych parametrów! 

Sprawdź: Badanie SO/CHECK

Kiedy zgłosić się do dietetyka?

Dietetyk pomaga nie tylko osobom chorym, ale także tym, które chcą nauczyć się zdrowych wyborów żywieniowych, aby czuć się dobrze. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, aby unikać problemów zdrowotnych w przyszłości, które mogą być spowodowane nierozsądnym stylem życia i nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi.

Istnieje wiele rodzajów diet w zależności od tego, z czym chcesz walczyć- może to być dieta ze zwiększoną podażą białka lub błonnika, obniżoną zawartością tłuszczu lub węglowodanów, dieta łatwostrawna, diety bez laktozy bądź bez glutenu oraz wiele innych pomagających w walce z tzw. chorobami dietozależnymi.

 

W Vitalea najważniejszy jest Pacjent!

Często zadawane pytania

 1. DIETETYK KATOWICE: Czy dietetyk powie, ile powinieneś jeść?

  Wykwalifikowany dietetyk określi, ile kalorii dziennie powinien spożywać Pacjent, jednak nie zrobi tego "na oko". Na wizycie zostanie obliczone dobowe zapotrzebowanie kaloryczne Pacjenta na podstawie wskaźnika podstawowej przemiany materii i współczynnika aktywności fizycznej. Z otrzymanych wyników zostanie obliczona docelowa ilość spożywanych kalorii w zależności od celu diety, przyjmowanych leków i istniejących chorób. Należy jednak pamiętać, że prawidłowo skomponowana dieta to nie tylko odpowiedni bilans kaloryczny, ale również spełnienie zapotrzebowania na wszystkie makro- i mikroelementy.

 2. DIETETYK KATOWICE: Dlaczego styl żywienia jest tak ważny? Jak dietetyk może pomóc w procesie leczenia?

  Dietetyk pomaga zbilansować jadłospis Pacjenta, uczy zdrowych zasad odżywiania i poprawia nawyki żywieniowe, dzięki czemu bierze czynny udział w zapobieganiu wystąpienia niedoborów w organizmie, a także niektórych chorób. Dieta jest układana zawsze indywidualnie dla każdego Pacjenta z uwzględnieniem jego zapotrzebowania energetycznego oraz istniejących schorzeń.

  Odpowiednia dieta, w skład której wchodzą wszystkie składniki odżywcze, budulcowe i regulacyjne (białka, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy oraz mikro- i makroelementy) powinna być dopasowana do Pacjenta z uwzględnieniem jego wieku, poziomu aktywności fizycznej, przyjmowanych leków oraz chorób współistniejących. Dieta ułożona przez dietetyka klinicznego służy nie tylko normalizacji masy ciała, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, łagodzi dolegliwości, poprawia samopoczucie i podnosi jakość życia chorego.

 3. DIETETYK KATOWICE: Ile wizyt u dietetyka należy odbyć?

  Ilość i częstotliwość wizyt uzależniona jest od tego, z jakim problemem i intencją Pacjent przychodzi do dietetyka. Jeśli celem jest utrata wagi, ilość wizyt i długość całego procesu będzie zależeć głównie od ilości kilogramów, jakie Pacjent chce zrzucić. Często jednak przyczyną zasięgnięcia porady u dietetyka klinicznego są tzw. choroby dietozależne (m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niektóre nowotwory). W takim wypadku długość całego procesu zależy m.in. od etapu choroby, objawów i chorób towarzyszących.

  Praca Pacjenta z dietetykiem rozpoczyna się od pierwszej wizyty, na której Pacjent opowiada o ilości i jakości spożywanych pokarmów, o swoim stylu życia, towarzyszących chorobach i przyjmowanych lekach. Przeprowadzany jest wywiad żywieniowy i medyczny oraz analiza składu ciała. Pacjent odpowiada na pytania dotyczące jego stylu życia, aktywności fizycznej i pracy zawodowej. Po wizycie otrzymuje jadłospis oraz wszystkie wskazówki do jego stosowania i zasad prawidłowego odżywiania. Wizyta kontrolna odbywa się po około 3-4 tygodniach od początku stosowania diety.

  Im dłużej trwa współpraca Pacjenta z dietetykiem, tym większa jest jego świadomość żywieniowa, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie szans na uniknięcie rozwoju niektórych chorób oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych efektów stosowania diety (np. efekt „jo-jo”).

 4. DIETETYK KATOWICE: Czy dietetyk w Vitalea prowadzi konsultacje on-line?

  W naszej klinice dietetyk przyjmuje wyłącznie na miejscu w gabinecie. Tylko konsultacja osobista, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta, przeprowadzona „twarzą w twarz” jest wstanie dostarczyć dietetykowi niezbędnych informacji na temat Pacjenta. Nieodłącznym elementem konsultacji dietetycznej jest analiza składu ciała wykonana na specjalistycznej platformie. Dostarcza ona informacji na temat masy ciała, BMI pacjenta i podstawowej przemiany materii. Z takiej analizy dowiemy się również o ilości wody w organizmie Pacjenta, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, masie mięśniowej i kostnej, wieku metabolicznym i innych parametrach niezbędnych do oceny jego stanu. Taki pomiar jest możliwy wyłącznie na wizycie osobistej w gabinecie lekarskim i umożliwia on przygotowanie odpowiedniej, indywidualnej diety dostosowanej do parametrów Pacjenta. 

 5. DIETETYK KATOWICE: W przypadku jakich chorób dietetyk może pomóc?

  Istnieje cały spis chorób, które można leczyć dietą. Do najważniejszych należą: nadwaga i otyłość (OTYŁOŚĆ JEST CHOROBĄ!), cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia i miażdżyca. Inne choroby leczone za pomocą indywidualnie dostosowanej diety to m.in.: osteoporoza, choroby neurodegeneracyjne, choroby przewodu pokarmowego i jelit (zaparcia, biegunki, wymioty, zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit), choroby tarczycy (np. niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto), alergie pokarmowe, celiakia oraz niektóre nowotwory.

 6. DIETETYK KATOWICE: Jaka jest różnica między dietetykiem a dietetykiem klinicznym?

  Niestety, w dzisiejszych czasach tak naprawdę każdy, kto choć trochę zna się na zasadach prawidłowego odżywiania może nazwać się „dietetykiem”. Kierując się do takiej osoby dobrze jest więc zrobić odpowiedni research i sprawdzić jej kwalifikacje. Dietetykami często nazywają się osoby po krótkich (1-2 dniowych) kursach, po rocznym studium w szkole policealnej oraz wielu trenerów personalnych.

  Z uwagi na fakt, że dietetyka obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy, wyróżnia się różne specjalizacje. Dietetyk kliniczny jest absolwentem (magistrem) Uniwersytetu Medycznego i zajmuje się pomocą pacjentom z zaburzeniami wynikającymi z różnorodnych chorób. Dietetyk kliniczny ma wiedzę na temat żywienia na różnych etapach choroby, a jego celem jest doprowadzenie do całkowitego wyzdrowienia lub zmniejszenia odczuwanych dolegliwości za pomocą odpowiednio dobranego jadłospisu. Ustala dietę również w celach profilaktycznych, aby nie dopuścić do powstania i rozwoju choroby. Dietetyk kliniczny dobiera jadłospis pod względem zależności między układem pokarmowym człowieka, a innymi układami w organizmie.

Przeczytaj także na Blogu Vitalea

Ulubione ()