ul. Staromiejska 13a, Katowice Pn-Pt 8:00 - 18:00, Rejestracja Pn-Pt: 8:00 - 20:00 888 888 708
mgr Aleksandra Muda
Fizjoterapia uroginekologiczna w Klinice Vitalea
O mnie - mgr Aleksandra Muda
Ukończyłam studia magisterskie na kierunku fizjoterapia Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W Klinice Vitalea zajmuję się specjalistyczną i szeroko pojętą terapią kobiet z problemami uroginekologicznymi, w okresie okołoporodowym oraz menopauzalnym. Do każdej Pacjentki podchodzę indywidualnie analizując w sposób holistyczny problem, z którym się zmaga oraz opracowując odpowiedni plan terapii.
Doświadczenie zawodowe w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej zdobyłam m.in. na oddziale ginekologiczno-położniczym w Centrum Zdrowia w Mikołowie oraz w prywatnych klinikach ściśle współpracując z ginekologami, jak również jako członek Koła Naukowego AWF w Katowicach skupiającego się na tematyce uroginekologii. Nieustanne rozszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach i warsztatach tj.: Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu i stolca oraz w obniżeniu narządów miednicy mniejszej, Ból w ciąży, Fizjoterapia okołoporodowa, Fizjoterapia po porodzie, Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet - diagnostyka i postępowanie w połogu, Rozstęp mięśnia prostego brzucha - terapia kompleksowa, Terapia blizny w ginekologii i uroginekologii, Ultrasonografia w fizjoterapii uroginekologicznej, Zaburzenia seksualne i inne.
Od lat jestem silnie związana z wszelka aktywnością fizyczną, zaczynając od tańca, a nieco później skupiając się na siatkówce, którą miałam okazję uprawiać profesjonalnie na pierwszoligowych parkietach. Sport nauczył mnie dbania o narząd ruchu oraz świadomości własnego ciała. Sportowe życie pokazało, że problemy uroginekologiczne występują również u osób aktywnych i niezmiernie istotną kwestią jest powszechna wiedza na temat skutecznych metod leczenia schorzeń uroginekologicznych.
Zakres usług
- Fizjoterapia w okresie okołoporodowym (przed porodem oraz po porodzie)
Przeznaczona dla kobiet chcących przygotować się do porodu siłami natury lub przez cięcie cesarskie. Masaż krocza, pozycje wertykalne, nauka oddechu i pozycje dobrane do etapu porodu, postępowanie po porodzie w zależności do tego jak był zakończony poród, to tylko namiastka tego, czego dowiesz się na wizycie, by czuć się przygotowana i spokojna. W okresie ciąży, bóle miednicy w ciąży lub dolegliwości z nią związane (refluks, ból odc. piersiowego kręgosłupa, obrzęki) również można znacząco zmniejszyć terapią.
Fizjoterapia w okresie okołoporodowym to m.in.:
- przygotowanie do porodu
- łagodzenie bólów w ciąży
- fizjoterapia w okresie połogu
- mobilizacja blizny po cięciu cesarskim lub pęknięciu/nacięciu krocza
- pomoc w powrocie do aktywności po porodzie
- leczenie nietrzymania moczu, gazów i/lub stolca
- leczenie obniżeń narządów miednicy mniejszej
- terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha
- Fizjoterapia w okresie menopauzy
W wyniku zmniejszonego stężenia kobiecych hormonów podczas menopauzy występuje zwiększona tendencja do suchości pochwy, wysiłkowego nietrzymania moczu i/lub obniżeniami narządów miednicy mniejszej. Obejmuje m.in.:
- poprawę nawilżenia pochwy
- leczenie nietrzymania moczu i obniżeń narządów miednicy mniejszej
- Fizjoterapia w endometriozie
- Fizjoterapia zaburzeń seksualnych w zakresie:
- bolesnego współżycia
- dyspareunii/pochwicy/wulwodynii
- Fizjoterapia okołooperacyjna obejmuje przygotowanie tkanek do zabiegu w obrębie miednicy oraz fizjoterapię pooperacyjną. Ma na celu zapewnienie odpowiedniego odżywienia tkanek by poddawały się szybszej regeneracji oraz zapobiegnięcie powstania zrostów i napięć w związku z przebytym zabiegiem.
- EMG - biofeedback
Pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej w Klinice Vitalea obejmuje szczegółowy wywiad (prosimy zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną np. wypis ze szpitala po porodzie lub dokumenty otrzymane po wizycie u ginekologa), badanie fizjoterapeutyczne - uroginekologiczne, badanie USG przez powłoki brzuszne i per veginum (dopochwowe) - za zgodą Pacjentki. Podczas badania USG fizjoterapeuta sprawdza powłoki brzuszne i stan kresy białej oraz funkcję mięśni dna miednicy, a wykonując USG transwaginalne ocenia stan i funkcje dna miednicy. USG dopochwowe jest obecnie złotym standardem w diagnostyce mięśni dna miednicy. Wykonuje się je w spódniczce ginekologicznej na kozetce, w leżeniu na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Opuszką palca zabezpieczoną w rękawiczce sprawdza się napięcie mięśni dna miednicy, objętość tkanki, blizny, stabilność cewki pęcherza oraz przeprowadzany jest test mięśniowy i funkcjonalny mięśni. Bez badania wewnętrznego ciężko dobrać odpowiedni trening dna miednicy, nie znając siły skurczu i wytrzymałości tzw. mięśni Kegla. Na koniec wizyty, po określeniu wstępnej terapii pod zdiagnozowany problem, Pacjentka w celu uzupełnienia terapii otrzymuje dalsze zalecenia oraz ćwiczenia do pracy w domu.
Nie ma konieczności depilacji okolic intymnych do badania, a miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do badania wewnętrznego. Liczy się wyłącznie komfort Pacjentki.
Jeżeli podejrzewasz u siebie problem nietrzymania moczu przyjdź na wizytę z pełnym pęcherzem.
Czym się zajmuje fizjoterapia uroginekologiczna?
Rehabilitacja uroginekologiczna inaczej rehabilitacja uroginekologiczna skierowana jest do każdej kobiety niezależnie od etapu życia na jakim się obecnie znajduje. Zajmuje się dysfunkcjami takimi jak nietrzymanie moczu, gazów i/lub stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bóle zlokalizowane w obrębie miednicy, rozejście mięśnia prostego brzucha, ból podczas miesiączki i/lub współżycia.
Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga również w przygotowaniu się do porodu oraz w radzeniu sobie z dolegliwościami podczas ciąży (jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań ze strony lekarza prowadzącego) i po porodzie. Ma szeroki wachlarz rozwiązań na bolesne i nieestetyczne blizny po cięciu cesarskim czy blizny powstałe po nacięciu krocza lub pęknięciu krocza w trakcie porodu.
Długość terapii uzależniona jest od wielu czynników. Jedna osoba pozbędzie się problemu już po pierwszej wizycie, a inna będzie potrzebowała na to znacznie więcej czasu. Istotny jest problem, z którym przychodzimy oraz regularność pacjentki w profilaktyce i wykonywaniu zaleceń do domu. Długość terapii wstępnie omawiana jest na pierwszej wizycie.
Szczegółowe informacje dotyczące cen znajdują się w zakładce CENNIK.
Centrum Ginekologii Vitalea
W Vitalea Clinic oferujemy szeroki zakres usług ginekologicznych, opieki okołoporodowej, fizjoterapii uroginekologicznej oraz ginekologii estetycznej. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do badań diagnostycznych w ginekologii - aparatem USG marki GE, który umożliwia m.in. przeprowadzanie badań USG płodu w opcji 4D oraz nagranie obrazu badania na zewnętrzny nośnik pamięci (np. pendrive) oraz laserem frakcyjnym CO2, który umożliwia wykonywanie zabiegów ginekologicznych tj. leczenie nadżerek.
Więcej o specjalistach Kliniki Vitalea przeczytasz tutaj: