DIETA BEZMLECZNA - dla kogo jest przeznaczona?

Mleko już od najmłodszych lat jest nieodłącznym elementem diety człowieka. Od urodzenia jesteśmy karmieni mlekiem matki lub specjalnym mlekiem modyfikowanym. Ostatnie dekady przyniosły jednak wiele kontrowersji na temat konieczności spożywania nabiału w diecie. Zdania lekarzy oraz dietetyków na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że nie powinniśmy spożywać produktów mlecznych z powodu zawartości laktozy, tłuszczu oraz białek, w tym kazeiny, która jest gorzej tolerowana przez dorosły organizm. Inni uważają, że mleko przeciwdziała wystąpieniu osteoporozy i innych chorób metabolicznych. Jak jest naprawdę?

Potrzebujesz więcej informacji jak ułożyć dietę bezmleczną?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Dieta bezmleczna - Opis diety

Mleko to istotny element naszej codziennej diety. Istnieją jednak przyczyny, w których zmuszeni jesteśmy rezygnować z jego spożycia. Nietolerancja produktów mlecznych jest alergią występującą zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a jedynym sposobem na ustąpienie dolegliwości jest wykluczenie z diety mleka i jego przetworów.

Dieta bezmleczna to dieta eliminacyjna stosowana w leczeniu skazy białkowej i nietolerancji laktozy, czyli białka mleka. Wprowadzenie takiej diety wiąże się z koniecznością dostarczenia do organizmu z innych źródeł odpowiedniej ilości białka i wapnia, żeby nie doprowadzić do wystąpienia niedoborów pokarmowych.

Dieta bezmleczna - Produkty zalecane i przeciwwskazane

Do produktów dozwolonych na diecie bezmlecznej zaliczamy wszystkie pokarmy, które zalecane są w ogólnych zasadach zdrowego odżywiania, jednak z wyłączeniem produktów zawierających mleko i białka mleka. W diecie mogą znaleźć się więc wszelkiego rodzaju kasze, makarony, ryż, produkty zbożowe, a także warzywa i owoce. Produkty bogate w tłuszcze dozwolone w diecie bezmlecznej to oczywiście oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy, ryby, awokado.

Mleko i jego przetwory to bardzo ważne źródło wapnia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyne źródło tego pierwiastka. Aby zapobiec wystąpieniu niedoborów, warto do codziennego menu dołączyć takie produkty, jak: rośliny strączkowe, tofu, orzechy i migdały, nasiona chia, sezam, zielone warzywa – szpinak, jarmuż, brokuły, a także zboża oraz amarantus, kaszę jaglaną i komosę.

Niedozwolone jest spożywanie mleka i przetworów mlecznych, takich jak kefir, maślanka, serki i twarożki, a także wszystkie produkty, w których mogą występować białka mleka – kazeina, laktoglobulina i laktoalbumina. Białka te często występują np. w odżywkach dla sportowców, dlatego Ci, którzy stosują dietę bezmleczną muszą uważnie czytać etykiety i najlepiej wybierać białka z mlekiem sojowym. Trzeba również zaznaczyć, że mleko występuje w wielu kupnych produktach spożywczych, takich jak ciasta, desery i słodkie wypieki, dlatego trzeba dokładnie dowiadywać się, z czego dana żywność została przyrządzona.

Przeczytaj także: Dieta w Insulinooporności

Składniki diety bezmlecznej- co zamiast mleka?

Konieczność wprowadzenia diety bezmlecznej może okazać się wielką przeszkodą dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez kanapki z serem, musli z mlekiem czy jogurtu z owocami. Warto jednak pamiętać, że na wszystkie te składniki istnieją bezmleczne zamienniki. Na rynku dostępne jest mleko:

  • sojowe,
  • owsiane,
  • migdałowe,
  • jaglane,
  • kokosowe,
  • ryżowe.

Mleko roślinne doskonale nadaje się do przygotowania owsianki lub budyniu, wypicia kawy „z mlekiem”, zrobienia shake’a czy koktajlu z owocami, a także sprawdzi się w wypiekach takich jak ciasta, naleśniki i omlety.

Twarożki i serki wiejskie możemy zastąpić licznym rodzajem past do kanapek, takich jak pasta z suszonych pomidorów, pasta z oliwek, ajvar, hummus czy wszelkiego rodzaju pasty jajeczne i warzywno-jajeczne. Jogurt z mleka krowiego możemy zastąpić jogurtem ryżowym, produktami sojowymi czy serkiem tofu. Wszystkie dostępne na rynku produkty wegańskie również znakomicie sprawdzają się w przygotowywaniu diety bezmlecznej, ponieważ w swoim składzie nie mają produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym również mleka.

Efekty stosowania diety bezmlecznej

Efekty diety bezmlecznej zależą od przyczyny jej zastosowania. Jeśli powodem wprowadzenia w życie diety bezmlecznej były dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a co za tym idzie alergia na białka mleka krowiego bądź nietolerancja laktozy, to po paru dniach zastosowania ograniczeń w diecie poprawia się samopoczucie Pacjenta, a uporczywe objawy znikają.

Konsultacja dietetyczna w Katowicach

Powyższe zalecenia diety bezmlecznej to ogólne wskazówki na temat tego, co należy wyeliminować, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u osób z nietolerancją białek mleka. Aby zrobić to w sposób bezpieczny i uniknąć powstawania niedoborów składników odżywczych i mineralnych, warto skorzystać z wizyty u profesjonalisty.

Konsultacja z dietetykiem klinicznym to najlepsze rozwiązanie w przypadku diet eliminacyjnych. Wykwalifikowany dietetyk ustali indywidualny jadłospis dostosowany do potrzeb, upodobań i schorzeń współistniejących danego Pacjenta, a także będzie monitorować postępy leczenia. Uwzględni produkty, które są zabronione na diecie bezmlecznej, dobierze odpowiednie zamienniki, weźmie pod uwagę preferencje żywieniowe chorego i dostosuje bilans kaloryczny do jego indywidualnych potrzeb. Zmiana stylu życia pod okiem dietetyka klinicznego to najskuteczniejsza i najszybsza droga do osiągnięcia celu w sposób zrównoważony i bezpieczny dla zdrowia.

Dowiedz się więcej: Dietetyk Katowice

Ulubione ()