Cookies

Badania USG

Diagnostyka ultrasonograficzna Katowice

Valeriia Sosnovska - ZnanyLekarz.pl
Dariusz Huterski - ZnanyLekarz.pl

Spis treści

Informacja i rejestracja
tel. 888 888 708
tel. 881 777 789
tel. 32 428 52 00

Rodzaje badań USG dostępnych w ofercie Vitalea Clinic

W Vitalea Clinic wykonasz następujące rodzaje badań USG:

  • USG jamy brzusznej (wątroba, trzustka, śledziona),
  • USG układu moczowego (nerki, pęcherz, gruczoł krokowy u mężczyzn),
  • USG węzłów chłonnych,
  • USG tarczycy,
  • USG piersi (w tym diagnostyka implantów piersiowych),
  • USG ginekologiczne,
  • USG ciąży (USG płodu) z możliwością obrazowania w przestrzeni 3D / 4D oraz nagraniem obrazu na nośniku danych typu płyta DVD/pendrive).

Badania USG wykonujemy zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.
W przypadku Pacjentów do 16 r.ż. badanie USG wykonywane jest wyłącznie w obecności Opiekuna prawnego (Rodzica/Opiekuna ustawowego) lub upoważnionego pełnoletniego Opiekuna faktycznego, natomiast w przypadku osób niepełnoletnich, które mają już ukończony 16 r.ż. badanie USG może być wykonane bez konieczności obecności Opiekuna prawnego na podstawie jego pisemnej zgody. Wyjątek stanowi badanie USG ginekologiczne, które to u osób niepełnoletnich wykonywane jest zawsze w obecności Opiekuna prawnego (Rodzica/Opiekuna ustawowego) i dodatkowo wymaga pisemnej zgody na przeprowadzenia badania.

Formularz zgody na badanie USG osoby niepełnoletniej - pobierz

Форма згоди на ультразвукове дослідження неповнолітнього пацієнта - Завантажити файл

W Vitalea Clinic do obrazowania ultrasonograficznego wykorzystujemy zaawansowany technologicznie aparat USG marki GE. 

Wskazania

Wskazaniem do wykonania badania USG są m.in.:

  • bóle brzucha ostre i przewlekłe,
  • nudności i wymioty,
  • biegunki i zaparcia,
  • podejrzenie kamicy (nerkowej lub żółciowej),
  • wzdęcia o nieznanej przyczynie,
  • wyczuwalne guzki, niepokojące nierówności podskórne np. w piersi,
  • choroby tarczycy,
  • nieprawidłowości w badaniach krwi wymagające dalszej diagnostyki

Badanie USG wykonuje się także profilaktycznie oraz kontrolnie w przypadku istnienia jakichkolwiek nieprawidłowości. 

Jakie choroby można zdiagnozować wykonując USG?

Dzięki badaniu USG lekarz może wykryć i ocenić m.in.:

  • torbiele i cysty w narządach jamy brzusznej,
  • obecność piasku lub kamieni w nerkach,
  • obecność złogów w pęcherzyku żółciowym,
  • uszkodzenia wątroby,
  • niektóre zmiany zapalne,
  • guzki na tarczycy,
  • włókniaki, torbiele w piersiach, 
  • guzy nowotworowe,
  • nieprawidłowości w budowie narządów

W zakładce CENNIK znajduje się wykaz poszczególnych badań USG wraz z aktualnymi cenami. W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego z rejestracją Vitalea Clinic. 


Potrzebujesz więcej informacji? Chcesz się zarejestrować?
Zapraszamy do kontaktu: 888 888 708881 777 78932 428 52 00

Opis badania

Badanie USG to podstawowa i najpowszechniejsza metoda obrazowania, z powodzeniem stosowana w diagnostyce licznych chorób dotyczących różnych układów i narządów. Badanie ultrasonograficzne jest szybkie, nieinwazyjne i bardzo dokładne, dzięki czemu znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Co więcej, nie ma przeciwwskazań do jego wykonania, dlatego w razie potrzeby może być często powtarzane bez ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie.

Metoda USG polega na przyłożeniu odpowiedniej głowicy do powierzchni skóry w tej okolicy, która ma podlegać ocenie, lub umieszczeniu jej wewnątrz przez naturalne otwory ciała. Pierwszy sposób wykorzystuje się głównie do badania narządów jamy brzusznej, piersi, tarczycy oraz do monitorowania rozwoju płodu. Z kolei druga metoda stosowana jest w celu uzyskania dokładniejszego obrazu z danego narządu i wykorzystywana jest przede wszystkim do badania ginekologicznego (USG transwaginalne) oraz urologicznego (USG transrektalne).    

Często zadawane pytania

  1. USG 2D (tzw. zwykłe), USG 3D, USG 4D - poznaj różnice

    Najczęściej wykonywane badanie USG to badanie USG 2D, nazywane również "USG zwykłym" lub "USG standardowym". Zwykłe badanie USG pozwala na uzyskanie obrazku tylko w jednej płaszczyźnie. Przewagą badania USG 3D i USG 4D nad zwykłym badaniem USG jest możliwość uzyskania trójwymiarowego obrazu badanego narządu w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem. Badanie USG 3D / USG 4D najczęściej wykorzystywane jest w diagnostyce płodu, czyli u kobiet w ciąży. Badanie USG 3D / USG 4D w porównaniu do zwykłego badania USG charakteryzuje się wysoką precyzją diagnostyczną. Pozwala poznać rysy twarzy dziecka, sylwetkę ciała oraz płeć. Badanie służy lekarzowi do oceny prawidłowości rozwoju płodu (twarzoczaszki, kręgosłupa, kończyn górnych oraz dolnych, powłok brzusznych, a także serduszka). Jest także podstawowym narzędziem pozwalającym wykluczyć lub potwierdzić nieprawidłowości rozwojowe płodu oraz wady wrodzone. 

  2. Czym różni się badanie USG 4D od badania USG 3D?

    Obraz 3D jest obrazem statycznym, natomiast obrazowanie 4D wykonywane jest w czasie rzeczywistym, co umożliwia rodzicom obserwację zachowań dziecka (np. miny dziecka tj. uśmiech, ziewanie) oraz jego ruchów (wymachy rękami i nóżkami, fikołki). Na życzenie rodziców istnieje możliwość wykonania nagrania obrazu (filmu) uzyskanego w badaniu USG 4D na nośniku danych np. pendrive.

  3. Jak często można wykonywać badanie USG?

    Badanie USG zaliczane jest do nieinwazyjnych badań diagnostycznych, bezpiecznych dla ludzi, bezbolesnych i pozwalających na uzyskanie wyniku badania już w jego trakcie. Może być wykowane zarówno u małych dzieci, także u noworodków i niemowląt, jak i u osób dorosłych oraz osób w podeszłym wieku. Badanie USG to podstawowe badanie służące do szybkiej diagnostyki płodu. W zależności od celu i rodzaju badania, USG wykonuje się z różną częstotliwością. W profilaktyce chorób narządów rodnych (narządów kobiecych) USG ginekologiczne powinno być wykonywane co 6 - 12 miesięcy.  W przypadku kobiet ciężarnych zaleca się przeprowadzić badanie USG minimum 4 razy w przebiegu całej ciąży. Z kolei profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej u dorosłych zaleca się powtarzać minimum 1 raz na 2 lata, a po 45 roku życia nawet co roku. W przypadku osób ze stwierdzoną chorobą w obrębie danego narządu lub gdy w trakcie badania USG wykryto nieprawidłowość częstotliwość kolejnych badań określana jest przez lekarza radiologa lub lekarza specjalistę zlecającego badanie. 
  4. Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej - kto i kiedy powinien je wykonać? 

    Badanie USG jamy brzusznej to podstawowe badanie z zakresu profilaktyki chorób narządów jamy brzusznej. USG jamy brzusznej jest kluczowym badaniem do postawienia wstępnej diagnozy choroby lub oceny skuteczności prowadzonego leczenia. Do najczęstszych wskazań do wykonania badania USG jamy brzusznej zaliczamy m.in.: ból w okolicy brzucha, zaparcia, biegunki i wymioty, problemy z trawieniem, wzdęcia, zmiany w napięciu brzucha wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, zwiększenie obwodu brzucha, trudności w oddawaniu moczu, krew w moczu lub kale, nagła utrata wagi, urazy brzucha, podejrzenie chorób typu kamica nerkowa, kamica żółciowa czy tętniak aorty brzusznej, utrzymująca się gorączka bez wyraźnego powodu.

  5.  Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej? 

    Badanie USG jamy brzusznej jako jedyne badanie USG wymaga odpowiedniego przygotowania Pacjenta do badania. Na dzień przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej zastosuj lekkostrawną dietę, z wyłączeniem jarzyn, owoców oraz ciemnego pieczywa. Wyklucz także ze swojego menu potrawy wzdymające typu groch, fasola, tłuste mięso, sosy, kapustę, alkohol oraz napoje gazowane. Zaleca się również przyjęcie preparatów eliminujących wzdęcia tj. np. Espumisan, Esputicon lub węgiel medyczny (dawkowanie zgodnie z ulotką załączoną do preparatu). W dniu badania USG jamy brzusznej pamiętaj by na minimum 6 godzin przed badaniem nie spożywać posiłków, nie pić kawy, herbaty, napojów gazowanych i słodzonych (dopuszcza się niewielkie ilości niegazowanej wody mineralnej), nie palić papierosów, nie żuć gumy. Jeżeli przyjmujesz stałe leki, których nie możesz pominąć, zażyj je o stałej porze. Niezastosowanie się do w/w zaleceń może spowodować niewłaściwy obraz badanego narządu.

  6. Jakie schorzenia można diagnozować przy pomocy badania USG?

    Lista schorzeń, które można diagnozować przy pomocy USG jest bardzo długa. Najczęściej są to zmiany typu cysty i torbiele, piasek i kamienie w nerkach, złogi i polipy w pęcherzyku żółciowym, stłuszczenie i uszkodzenie wątroby, włókniaki, guzy nowotworowe niezłośliwe oraz złośliwe. Badanie USG jest podstawowym badaniem wykonywanym w celu monitorowania przebiegu ciąży oraz wykrywania ewentualnych wad wrodzonych płodu. W ginekologii badanie USG pozwala na diagnostykę takich schorzeń jak mięśniaki, endometrioza, zespół policystycznych jajników, ciążą pozamaciczna czy anomalie w budowie anatomicznej narządów miednicy mniejszej. 

  7. Czy badanie USG jest bezpieczne dla zdrowia Pacjenta?

    TAK, badanie USG zaliczane jest do nieinwazyjnych metod diagnostycznych nieobarczonych ryzykiem wystąpienia powikłań. Badanie USG nie wymaga podania specjalnych substancji chemicznych poprawiających obrazowanie (tj. kontrast).  Badanie USG jest uznawane za badanie w pełni bezpieczne i niezagrażające życiu ani zdrowiu Pacjenta. Badanie USG może być wykonane zarówno u dzieci, także u noworodków i niemowląt, jak i u osób dorosłych oraz osób w podeszłym wieku. Stan zdrowia osoby badanej nie wyklucza możliwości przeprowadzenia badania USG.

  8. Jaka jest skuteczność badania USG?  

    Badanie USG pozwala ocenić wygląd i strukturę badanego narządu oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości już na wczesnym etapie ich rozwoju. W zależności od klasy urządzenia do badania USG (zaawansowania aparatu USG) oraz doświadczenia lekarza wykonującego badanie USG, dokładność uzyskanego obrazu, a tym samym wyniku badania, może się różnić. 

     

Ulubione ()