DIETA NISKOWĘGLOWODANOWA - kiedy i jak ją stosować?

Na czym polega dieta niskowęglowodanowa?

Dieta niskowęglowodanowa inaczej zwana jest dietą „lowcarb”. Zakłada ona ograniczenie spożywania produktów, które są bogate w cukry. Jest to szybka i bezpieczna dieta, która pacjentom z nadwagą i otyłością pozwala zrzucić niepotrzebne kilogramy, a osobom z podwyższonym cukrem we krwi – ustabilizować jego poziom.


Potrzebujesz więcej informacji jak ułożyć dietę niskowęglowodanową?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Zalety diety niskowęglowodanowej - lowcarb

Ograniczenie spożywania cukrów w diecie prowadzi do redukcji masy ciała oraz zmiany sylwetki. Ma to związek ze zwiększonym uczuciem sytości, ponieważ produkty bogate w tłuszcze oraz białko pozwalają odpowiednio i na dłuższy czas zaspokoić uczucie głodu, w porównaniu z produktami bogatymi w węglowodany. Jest to spowodowane zmniejszeniem wahania się poziomu glukozy oraz obniżeniem wyrzutów insuliny.

Zalety diety niskowęglowodanowej:

  • Skuteczność redukcji masy ciała,
  • Skuteczność redukcji tkanki tłuszczowej,
  • Podwyższony poziom sytości organizmu,
  • Normalizacja poziomu glukozy we krwi,
  • Redukowanie stanów zapalnych poprzez dostarczanie antyoksydantów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
  • NAJPRAWDOPODOBNIEJ (niepotwierdzone badaniami) regulacja poziomu lipidów, dzięki czemu prowadzi do zmniejszenia ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.

 

Produkty wskazane i niewskazane w diecie niskowęglowodanowej

Dieta typu lowcarb zakłada w swoim menu ograniczenie żywności bogatej w węglowodany, nawet te złożone, czyli: pieczywo, makaron, kasza, ryż, a także cukry proste, słodycze, w niektórych przypadkach również owoce i warzywa skrobiowe. Są to produkty, które w racjonalnym odżywianiu stanowią podstawę jadłospisu, dlatego zmiana stylu odżywiania z początku może wydawać się skomplikowana. Tak naprawdę stosowanie diety niskowęglowodanowej (lowcarb) mimo wszystko charakteryzuje się zróżnicowanymi, urozmaiconym produktami i potrawami.

Pacjenci na diecie lowcarb mogą spożywać takie produkty jak: mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, pestki, warzywa liściaste, warzywa nie skrobiowe, a także grzyby. Dopuszcza się spożywanie niskowęglowodanowych owoców, nasion roślin strączkowych, niewielkiej ilości warzyw skrobiowych, nabiału oraz zbóż, dzięki czemu nie ma problemu ze skomponowaniem pełnowartościowego jadłospisu.


Przeczytaj także: Dieta bezmleczna - dla kogo jest przeznaczona?

 

Wady diety niskowęglowodanowej - lowcarb

Jak każda dieta, inna niż racjonalny model żywienia, także dieta lowcarb poza zaletami ma także swoje wady. Jednak zazwyczaj wady te wynikają ze źle ułożonego jadłospisu oraz nieprawidłowego stosowania diety. Należy jednak koniecznie pamiętać, że błędnie skomponowana dieta może doprowadzić do wystąpienia licznych niedoborów żywieniowych, czego konsekwencją mogą być poważne choroby dietozależne. W momencie stosowania żywienia typu lowcarb należy KONIECZNIE zwrócić uwagę na prawidłowe proporcje składników pokarmowych oraz odżywczych, przede wszystkim takich jak błonnik pokarmowy, witamina C, potas oraz magnez.

Wady diety lowcarb:

  • Nieprawidłowa ilość błonnika pokarmowego może doprowadzić do wystąpienia uporczywych zaparć,
  • Niepoprawnie zbilansowana dieta skutkuje możliwością wystąpienia zaburzeń funkcjonowania tarczycy, a także zmniejszenia poziomu testosteronu i zwiększenia poziomu kortyzolu,
  • Obniżenie ilości spożywanych węglowodanów może doprowadzić do spadku energii, a nieprawidłowy bilans może powodować utrzymywanie się tego stanu przez dłuższy okres czasu,
  • Może powodować problemy z koncentracją.


Warto zaznaczyć, że tak samo jak wszystkie inne diety oraz restrykcje, zmniejszenie poziomu węglowodanów może być różnie tolerowane w zależności od organizmu i jest to sprawa indywidualna. Zależy ona przede wszystkim od stylu życia, zakresu ograniczeń, szybkości i intensywności wprowadzenia restrykcji oraz odpowiedniej kaloryczności i prawidłowego bilansu diety.


Przeciwwskazania do stosowania diety niskowęglowodanowej

Na pytanie: „kto nie powinien stosować diety lowcarb?”, odpowiedź jest prosta. Ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz białka i tłuszczu jest przeciwwskazane dla osób z niewydolnością nerek oraz wątroby. Dzieje się tak, ponieważ oba wymienione organy są odpowiedzialne za metabolizm oraz wydalanie produktów przemiany białkowej. Ponadto wątroba odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu żółci odpowiedzialnej za trawienie tłuszczów z pożywienia. Dieta niskowęglowodanowa nie jest zalecana również kobietom w ciąży, planującym ciąże oraz karmiącym piersią. Niektóre dyscypliny sportowe oraz duża aktywność fizyczna również jest przeciwwskazaniem do drastycznego zmniejszenia ilości dostarczanych węglowodanów.


Konsultacja dietetyczna w Katowicach

Należy zaznaczyć, że sposób odżywiania powinien być indywidualnie dobierany w zależności od potrzeb, stylu życia, celów oraz jednostek chorobowych. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że wprowadzenie drastycznych zmian w sposobie odżywiania przebiegało pod kontrolą specjalisty. Dieta niskowęglowodanowa może przynieść wszystkie wyżej wymienione korzyści tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest prawidłowo zaplanowana. Przed rozpoczęciem odchudzania i eliminacją jednego z głównych składników pokarmowych (węglowodanów) należy skorzystać z konsultacji z dietetykiem klinicznym w celu prawidłowego określenia wartości odżywczej jadłospisu, odpowiednich proporcji między węglowodanami, białkami i tłuszczami, a także dostosowania diety do stanu zdrowia i omówienia ewentualnych zaleceń bądź przeciwwskazań. Dietetyk kliniczny nie tylko dostosowuje jadłospis do potrzeb i oczekiwań Pacjenta, ale także monitoruje postępy i czuwa nad osiągnięciem założonych celów. Warto pamiętać, że zmiana stylu życia pod okiem profesjonalisty to najskuteczniejsza i najszybsza droga do osiągnięcia celu w sposób zrównoważony i bezpieczny dla zdrowia. 

Dowiedz się więcej: Dietetyk Katowice

Ulubione ()