Rwa kulszowa – tzw. korzonki

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa, nazywana również potocznie postrzałem lub zapaleniem korzonków, to dolegliwość charakteryzująca się bólem, zwykle o bardzo dużym natężeniu, występującym wzdłuż nerwu kulszowego, największego i najdłuższego nerwu w organizmie ludzkim.

Ból ten rozciąga się od dolnej części kręgosłupa lędźwiowego, poprzez pośladki, aż do kończyny dolnej i spowodowany jest uciskiem lub podrażnieniem nerwu kulszowego. Rwa kulszowa może występować krótkookresowo (do 8 tygodni od pojawienia się objawów i mówimy wówczas o fazie ostrej choroby) lub też długookresowo czyli powyżej 8 tygodni (faza przewlekła choroby, objawy powracające).

Bardzo często ból związany z rwą kulszową nie pozwala choremu normalnie funkcjonować, ogranicza jego codzienną aktywność, zaburza sen, a niewielki ruch, kaszel czy kichanie powoduje nasilenie objawów bólowych.

Objawy rwy kulszowej

Kiedy podejrzewać rwę kulszową?

Jakie objawy mogą świadczyć o występowaniu rwy kulszowej?

  • ból zlokalizowany w dolnej części pleców, w pośladkach i nogach, często promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego

  • mrowienie lub drętwienie w nodze i/lub stopie

  • osłabienie mięśni w nodze, co może prowadzić do trudności w chodzeniu lub unoszeniu stopy

  • nasilenie objawów bólowych występujących w dolnej części pleców / w pośladkach / w nogach podczas siedzenia, kaszlu lub kichania

Rwa kulszowa - leczenie

Jakie są dostępne metody leczenia rwy kulszowej?

Jak leczymy rwę kulszową w Vitalea?

Podstawą rozpoczęcia leczenia rwy kulszowej jest trafnie postawiona diagnoza przeprowadzona w zespole interdyscyplinarnym (fizjoterapeuta we współpracy z lekarzami). Aby wykluczyć inne choroby dające podobne objawy do tych, które występują w przypadku rwy kulszowej, rozpoczynamy od diagnostyki obrazowej - wykonania badania USG. Do obrazowania ultrasonograficznego wykorzystujemy zaawansowany technologicznie aparat USG marki GE. 

W Vitalea Clinic proces leczenia rwy kulszowej w formie planu terapii opracowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, uwzględniając takie czynniki jak przyczynę powstania schorzenia, stopień nasilenia bólu, stan zdrowia pacjenta, choroby współistniejące, przyjmowane na stałe leki i suplementy. Stosujemy nowoczesne metody leczenia rwy kulszowej, które charakteryzują się wysoką skutecznością terapeutyczną, przynosząc ulgę w bólu już nawet po 1 zabiegu, m.in.:

  • terapię manualną z wykorzystaniem fali uderzeniowej

  • kroplówki witaminowe (w tym kompleks witamin z grupy B oraz kwas alfa-liponowy)

  • tlenoterapie w komorze hiperbarycznej

  • i inne zabiegi

Potrzebujesz więcej informacji? 
Zapraszamy do kontaktu: 888 888 708 / 881 777 789 / 32 428 52 00

Fala uderzeniowa w leczeniu bólu

Poznaj technologie i produkty które stosujemy w Vitalea
 

Fala uderzeniowa (inaczej fala akustyczna)

Głównym celem terapii z użyciem fali uderzeniowej jest stymulacja procesów naprawczych w tkankach mięśniowo-stawowych, przyczyniając się dzięki temu do redukcji bólu i poprawy funkcjonowania ciała (działanie przeciwbólowe fali uderzeniowej).

Więcej informacji https://vitalea.pl/oferta/fizjoterapia-leczenie-bolu

Kwas alfa-liponowy

Kwas alfa-liponowy stosuje się w leczeniu bólu oraz objawów takich jak mrowienie, pieczenie, kłucie. Produkt znajduje również szerokie zastosowanie w neuropatiach, czyli uszkodzeniach nerwów obwodowych.

Więcej informacji https://vitalea.pl/oferta/wlewy-kroplowe/kwas-alfa-liponowy

Kroplówka multiwitaminowa

Kompleks 12 witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Więcej informacji https://vitalea.pl/oferta/wlewy-kroplowe/multiwitamina

Komora hiperbaryczna

Pobyt w komorze hiperbarycznej o zwiększonym ciśnieniu (1,5 ATA) i większej zawartości czystego tlenu powoduje aż 16-krotne zwiększenie tlenu w organizmie uruchamiając mechanizmy naprawcze. Usprawniona zostaje praca układu krwionośnego, nerwowego, oddechowego, pokarmowego oraz kostno-stawowego. Stany zapalne ulegają wyciszeniu, a odczucie bólu jest zmiejszone.

Więcej informacji https://vitalea.pl/oferta/komora-hiperbaryczna-tlenoterapia

Często zadawane pytania

Jakie są przyczyny powstawania rwy kulszowej?

Mechanizm powstawania rwy kulszowej jest zazwyczaj związany z następującymi czynnikami:

  • Dyskopatia lędźwiowa
    Jednym z najczęstszych powodów rwy kulszowej jest ucisk nerwu kulszowego przez przesunięty lub uwypuklony dysk międzykręgowy w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Dyskopatia ta może wystąpić na skutek procesu starzenia się, uszkodzenia lub przeciążenia kręgosłupa.

  • Stenoza kręgosłupa
    Stenoza kręgosłupa - zwężenie kanału kręgowego, które może wywierać ucisk na nerw, powodując objawy rwy kulszowej.

  • Urazy kręgosłupa
    Uszkodzenie kręgosłupa spowodowane wypadkiem lub innym urazem może prowadzić do ucisku nerwu kulszowego.

  • Wzmożony nacisk na nerw
    Wzmożone napięcie nerwu kulszowego może wynikać z nadmiernego naprężenia mięśni pośladkowych, spowodowanego np. długotrwałym siedzeniem lub wpodnoszeniem ciężarów.

  • Zwyrodnienie kręgosłupa
    Proces zwyrodnienia kręgosłupa, znany jako spondyloza, może prowadzić do zmian w strukturze kręgów i stawów kręgosłupa, co może wpływać na nerw kulszowy.

Jak zapobiegać atakom rwy kulszowej?

Poczytaj na naszym blogu https://vitalea.pl/blog/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-leczenie

Ulubione ()