ul. Staromiejska 13a, Katowice Pn-Pt 8:00 - 18:00, Rejestracja Pn-Pt: 8:00 - 20:00 888 888 708
Botox Katowice
Zabieg toksyną botulinową
Pozbądź się zmarszczek mimicznych za pomocą BOTOXU!
Pragniesz zlikwidować widoczne na twarzy bruzdy i odzyskać młody wygląd? A może chcesz zapobiec ich powstawaniu?
NIE CZEKAJ! Podejmij skuteczne leczenie już teraz!
Potrzebujesz więcej informacji? Chcesz się zarejestrować?
Zapraszamy do kontaktu: 888 888 708 / 881 777 789 / 32 428 52 00
Czym jest botox?
Botoks (botox), czyli toksyna botulinowa, zwana również botuliną lub jadem kiełbasianym, to neurotoksyna produkowana przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Jest ona szeroko wykorzystywana w medycynie, m.in. w okulistyce, stomatologii, neurologii,do leczenia migren, jak również w medycynie estetycznej. Według światowych statystyk, zabiegi z zastosowaniem botoksu to najpopularniejsze i najczęściej wykonywane niechirurgiczne procedury w gabinetach medycyny estetycznej. Swoją popularność botoks (botox) zawdzięcza szybkiemu i skutecznemu działaniu oraz spektakularnym efektom. Jeśli zabieg wstrzyknięcia toksyny jest wykonany przez wykwalifikowanego lekarza, to jest on również w pełni bezpieczny, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest ograniczone do minimum.
Jak wygląda zabieg botoksem?
Zabieg polega na wstrzyknięciu cienką igłą botuliny prosto do mięśnia, na który ma zadziałać. Jej zadaniem jest hamowanie jego czynności skurczowej, ponieważ gdy mięsień nie może się kurczyć, to skóra położona nad nim nie marszczy się. Dzięki temu istniejące już zmarszczki ulegają wygładzeniu, a nowe nie mają szansy powstać. Botoks (botox) jest więc najskuteczniejszą i najczęściej wykorzystywaną substancją do ostrzykiwania mięśni twarzy, których czynność powoduje powstawanie zmarszczek mimicznych. Warto wiedzieć, że jest to jedyna metoda zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) jako środek leczniczy na zmarszczki mimiczne wokół oczu, tzw. „kurze łapki”.
Po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej zmarszczki są mniej widoczne, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej odprężoną i odmłodzoną. Co więcej, botoks zapobiega powstawaniu nowych bruzd, ponieważ skóra nie fałduje się, co umożliwia jej regenerację i szybszą odbudowę.
Zabieg z użyciem botoksu trwa najczęściej kilkanaście minut i nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Poprawę można dostrzec już po upływie 2-3 dni od wykonania procedury, natomiast na rezultat końcowy trzeba poczekać około 2 tygodnie. Efekty utrzymują się około 3-6 miesięcy.
Botox efekty przed i po
Wskazania:
Głównym wskazaniem do wykorzystania botoksu w medycynie estetycznej są zmarszczki mimiczne, zwłaszcza znajdujące się w górnej części twarzy:
- „kurze łapki”,
- Zmarszczki poprzeczne czoła,
- Lwia zmarszczka,
- Zmarszczki królicze (bruzdy u nasady nosa).
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typu A lub na którykolwiek ze składników leku,
- Infekcje grzybicze, bakteryjne lub wirusowe skóry (np. trądzik, opryszczka, itp.),
- Aktywny trądzik różowaty,
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych,
- Zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych (Miastenia Gravis, miopatie, zespół Lamberta-Eatona),
- Choroby układu nerwowego (m.in. stwardnienie zanikowe boczne),
- Choroby autoimmunologiczne (RZS, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ZZSK itp.),
- Nowotwory,
- Zaburzenia krzepnięcia,hemofilia, białaczka, małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, posocznica,
- Zakażenia ostre i przewlekłe (w tym zakażenie wirusem HIV lub WZW),
- Przewlekłe choroby wątroby,
- Dysfagia i inne zaburzenia połykania,
- Osłabione lub uszkodzone mięśnie w miejscu planowanego wstrzyknięcia,
- Przyjmowanie leków takich jak: aminoglikozydy,leki przeciwzakrzepowe,blokery kanałów wapniowych, tetracyklina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, cyklosporyna, aminochinolony, D-penicylamina, sukcynylocholina, linkomycyna, polimyksyna, kortykosteroidy,
- Ciąża i okres karmienia piersią,
- Wiek poniżej 18 r.ż.,
- Przeszczep skóry (do 6 miesięcy),zabieg wykonany laserem ablacyjnym (6-15 miesięcy) lub nieablacyjnym (4 tygodnie),
- Odstęp między zabiegami krótszy niż 3 tygodnie,
- Planowana operacja lub zabieg medyczny w przeciągu 6 tygodni,
- Zaburzenia psychiczne.
Zalecenia przed zabiegiem
- Na kilka dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew i leków z grupy NLPZ,
- W dniu zabiegu nie zaleca się korzystania z sauny, basenu i gorących kąpieli,
- Jeśli Pacjent jest zakażony wirusem opryszczki, zaleca się stosowanie Heviranu na 4 dni przed zabiegiem i 4 dni po nim,
- Nie zaleca się picia alkoholu przez 24 godziny przed zabiegiem.
Zalecenia po zabiegu
- Nie należy spożywać alkoholu w przeciągu 3-4 godzin po zabiegu, palenia papierosów,
- Nie należy przyjmować pozycji horyzontalnej ani wykonywać silnego pochylania się do przodu,
- Nie zaleca się nakładania makijażu przez 24 godziny po zabiegu,
- Nie należy masować, dotykać ani naciskać miejsc iniekcji,
- Przez kilka godzin po zabiegu należy unikać zwiększonego wysiłku fizycznego,
- Przez 14 dni po zabiegu nie należy nadmiernie przegrzewać skóry (sauna, solarium, kąpiel słoneczna),
- Przez kilka dni po zabiegu należy unikać intensywnych zabiegów kosmetycznych, estetycznych i peelingów,
- Nie zaleca się latania samolotem przez minimum dobę po zabiegu,
- Przez 7 dni po zabiegu nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew i leków z grupy NLPZ.
Często zadawane pytania
Kto może wykonywać zabieg z użyciem botoxu?
Preparaty zawierające botox, czyli toksynę botulinową, są zarejestrowane jako leki. W związku z tym zabiegi z jego użyciem mogą wykonywać tylko i wyłącznie lekarze. Jest to jeden z ważniejszych aspektów, na który należy zwracać uwagę przed wyborem placówki, w której będziemy chcieli poddać się ostrzykiwaniu. To pomoże zminimalizować ryzyko powikłań i działań niepożądanych, a także zagwarantuje najwyższe bezpieczeństwo całej procedury.
Czy botox jest odpowiedni dla każdego?
Nie zaleca się wykonywania botoxu u osób młodszych niż 18 lat, chyba że istnieją do tego specjalne wskazania medyczne. Jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu zmarszczek, zwłaszcza w okolicy czoła i oczu, ostrzykiwanie botoxem zwykle rozpoczyna się po ukończeniu 25. roku życia.
Z zabiegów z użyciem botoxu oczywiście nie będą mogły skorzystać również te osoby, u których występuje którekolwiek z przeciwwskazań do jego wykonania.
Kiedy widać efekty botoxu i jak długo się utrzymują?
Pierwsze efekty zabiegu widać po około 2-3 dniach od wykonania procedury, jednak na ostateczny rezultat trzeba poczekać mniej więcej 2 tygodnie. Po upływie tego czasu efekty będą się utrzymywać średnio przez 3-6 miesięcy.
Botox - czy jest potrzebne znieczulenie?
Do zabiegu z użyciem botoxu wystarczy użyć znieczulenia miejscowego z zastosowaniem specjalnego kremu. Wykonuje się tzw. okluzję, czyli opatrunek, który ma za zadanie przyspieszyć wchłanianie się środka znieczulającego. Po nałożeniu go na skórę należy odczekać około 30 minut- po upływie tego czasu można przystąpić do zabiegu.
Ile trwa zabieg z użyciem botoxu?
Samo ostrzykiwanie botoksem trwa zwykle od 15 do 20 minut, lecz do tego czasu należy doliczyć około 30 minut potrzebnych na znieczulenie miejscowe. Oczywiście czas będzie uzależniony także od wielkości obszaru poddanego zabiegowi.
Botox - u kogo znajduje zastosowanie?
Botox jest preparatem wykorzystywanym zarówno do zabiegów medycyny estetycznej, jak i w leczeniu różnych schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z urodą. W medycynie estetycznej stosowany jest przede wszystkim jako profilaktyka powstawania zmarszczek mimicznych oraz w celu redukcji już istniejących bruzd. Botox stosuje się głównie na zmarszczki poziome czoła, lwią zmarszczkę (pionowe bruzdy pomiędzy brwiami) oraz „kurze łapki” (zmarszczki wokół oczu). W usuwaniu tych ostatnich botox jest jedyną zatwierdzoną metodą leczniczą.
Ponadto botox stosuje się również w przypadku innych problemów zdrowotnych, takich jak: nadpotliwość pach, stóp, rąk i czoła, bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami), uporczywe migreny, niektóre zaburzenia neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśniowym. Może być też wykorzystywany do zlikwidowania tzw. „dziąsłowego uśmiechu”- jest to stan polegający na nadmiernym eksponowaniu dziąseł w czasie uśmiechania się.
Botox - ile kosztuje zabieg?
Koszt botoxu różni się w zależności od tego, na jaką okolicę będzie wykonany. Wpływ na cenę ma ilość zużytego preparatu, co z kolei uzależnione jest od wielkości obszaru lub liczby miejsc poddanych ostrzykiwaniu. Szczegółowy wykaz cen znajduje się w zakładce CENNIK.