Badanie USG ginekologia

Diagnostyka ultrasonograficzna Katowice

Valeriia Sosnovska - ZnanyLekarz.pl
Dariusz Huterski - ZnanyLekarz.pl

Spis treści

Informacja i rejestracja
tel. 888 888 708
tel. 881 777 789
tel. 32 428 52 00

USG ginekologiczne

W Vitalea Clinic wykonujemy pełną diagnostykę ultrasonograficzną w zakresie ginekologii wykorzystując zaawansowany technologicznie aparat USG marki GE, dedykowany przede wszystkim lekarzom ginekologom do oceny narządów miednicy mniejszej przez powłoki brzuszne jak i dopochwowo (USG transwaginalne) oraz do badań płodu wykorzystując technologię obrazowania 3D/4D (ciąża pojedyncza oraz ciąża mnoga).

Ginekologiczne badanie USG wykonuje się zarówno w celach profilaktycznych (zaleca się co najmniej raz w roku) jak i pod kątem diagnostyki chorób i zaburzeń w obrębie kobiecych narządów rozrodczych (macica, jajowody, jajniki). Badanie to jest pomocne również w ustaleniu przyczyny zaburzeń miesiączkowania i niepłodności.

Badania USG w Vitalea Clinic wykonujemy zarówno u dorosłych kobiet jak i nastolatek od 14 roku życia. W przypadku Pacjentek poniżej 18 roku życia podczas badania wymagana jest obecność Opiekuna prawnego (Rodzica/Opiekuna ustawowego) oraz pisemna zgoda na przeprowadzenie badania.

USG płodu (USG ciąży)

W Vitalea Clinic wykonujemy badania USG ciąży wczesnej, pojedynczej i mnogiej. Nowoczesny aparat USG marki GE, którym dysponujemy, wyposażony jest w technologię obrazowania 3D/4D, co umożliwia trójwymiarowe obejrzenie płodu w czasie rzeczywistym, ocenę jego ruchów, reakcji i ułożenia w łonie Matki. Tak dokładne badanie pozwala również ocenić budowę anatomiczną dziecka, a nawet rysy jego twarzy, co jest niezbędne do określenia występowania ewentualnych wad rozwojowych

Na życzenie Pacjentki przebieg badania USG 3D/4D nagrywamy w wysokiej jakości obrazu i dźwięku na nośniku danych (płyta CD / DVD / ew. pendrive), dzięki czemu możesz obejrzeć swoje Maleństwo raz jeszcze w domu razem ze swoimi Bliskimi i zawsze kiedy tylko tego zapragniesz!

Wskazania

Wskazaniem do wykonania ginekologicznego (transwaginalnego) badania USG jest m.in.:

 • ciąża lub podejrzenie ciąży,
 • plamienie/krwawienie z dróg rodnych poza okresem menstruacji,
 • bóle w podbrzuszu,
 • nieregularne miesiączki

Badanie USG wykonuje się także profilaktycznie oraz kontrolnie w przypadku jakichkolwiek stwierdzonych nieprawidłowości. 

Jakie choroby można zdiagnozować przy pomocy USG?

Dzięki ginekologicznemu badaniu USG lekarz może wykryć m.in.:

 • torbiele i cysty,
 • mięśniaki macicy,
 • endometriozę,
 • zespół policystycznych jajników,
 • nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów miednicy mniejszej,
 • guzy nowotworowe,
 • wady rozwojowe u płodu,
 • ciążę pozamaciczną.
   

Potrzebujesz więcej informacji? Chcesz się zarejestrować?
Zapraszamy do kontaktu: 888 888 708881 777 78932 428 52 00

Opis badania

Ginekologiczne badanie USG, zwane także transwaginalnymto podstawowa metoda obrazowania narządów miednicy mniejszej stosowana przez lekarzy ginekologów. Jest wykorzystywana zarówno w profilaktyce chorób ginekologicznych, jak i do ich diagnozowania. Metoda ta jest nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna, dlatego w razie potrzeby może być często powtarzana bez negatywnego wpływu na zdrowie. 

Ginekologiczne badanie USG polega na umieszczeniu w kanale rodnym specjalnej głowicy zabezpieczonej jednorazową osłonką i pokrytej żelem. Dzięki temu lekarz uzyskuje dokładniejszy obraz badanych narządów, co pozwala na szczegółową ocenę budowy i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w ich obrębie. Lekarz ginekolog w trakcie badania ocenia m.in. grubość endometrium oraz wygląd jajników, jajowodów i macicy.  

Ulubione ()