Analiza składu masy ciała metodą BIA

Pomiar masy ciała metodą BIA to dziś nieodzowny element konsultacji dietetycznej. Wyniki uzyskane podczas badania są podstawą do opracowania właściwej diety, która pozwoli osiągnąć zamierzone cele. Analiza składu masy ciała metodą BIA umożliwia również bieżącą kontrolę efektów wprowadzonej diety. Tradycyjne metody pomiarów tj. pomiar masy (wagi) ciała, pomiar wzrostu i obwodów poszczególnych części ciała oraz wyliczanie wskaźnika BMI niosą za sobą ryzyko błędu i nie pozwalają na uzyskanie szczegółowych informacji o stanie zdrowia Pacjenta, kondycji jego ciała i parametrach.

Czym właściwie jest ten pomiar i dlaczego jest tak cenny?

Analiza składu ciała metodą BIA wykorzystuje zjawisko występowania różnego oporu elektrycznego (impedancji) w tkankach, który zależy między innymi od zawartości wody w danej tkance. Dzięki temu zjawisku możemy oznaczyć ilość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, a także całkowitą ilości wody i tkanki kostnej. Pamiętajmy, że nie jest to jednak badanie przeznaczone do diagnozowania osteoporozy. Dodatkowo, dzięki specjalnym algorytmom, możemy wyliczyć także wiek metaboliczny organizmu, zawartość tłuszczu trzewnego i podstawową przemianę materii (PPM).

Wykonanie analizy składu masy ciała podczas pierwszej wizyty u Dietetyka daje możliwość, dzięki uzyskanym wynikom dobrać odpowiedni stosunek makroskładników w diecie tak, aby móc skupić się na najważniejszych założeniach czy celach Pacjenta. W zależności od tego z czym „walczy” Pacjent (z nadmierną masą ciała czy też chęcią zbudowania większej masy mięśniowej) możemy tak pokierować dietą, aby osiągnąć maksymalizację swoich celów czy poprawę swoich składników metabolicznych. Nie zawsze samo ograniczenie kalorii w diecie przyniesie korzystne efekty dietoterapii, dobrodziejstwo i wyniki analizy dają możliwość zmiany bądź doboru innych zaleceń.

W ramach pomiaru składu masy ciała metodą BIA otrzymujemy m.in. informacje w zakresie:

odczyt parametrów dla całego ciała:

 • Masa ciała w kg
 • BMI
 • Tkanka tłuszczowa w %
 • Całkowita zawartość wody w organizmie w %
 • Masa tkanki mięśniowej w kg
 • Wiek metaboliczny
 • Minerały kostne w kg
 • Wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej (wisceralnej)
 • BMR (PPM)

odczyt segmentowy (z podziałem na prawa i lewa noga, prawa i lewa ręka oraz korpus):

 • Jakość masy mięśniowej
 • Masa tkanki tłuszczowej w %
 • Masa tkanki mięśniowej w kg
 • Jakość masy mięśniowej


Zalecenia przed badaniem

Do pomiaru masy ciała metodą BIA należy się odpowiednio przygotować, gdyż gwarantuje to dokładność pomiaru.

 • na 2 do 3 godzin przed badaniem nie spożywaj posiłków oraz nie pij napojów
 • na 12 godzin przed badaniem nie uprawiaj intensywnego wysiłku fizycznego
 • przed samą wizytą zadbaj o zaspokojenie potrzeb fizjologicznych (wskazany jest pusty pęcherz)
 • na 48 godzin (2 dni) przez pomiarem nie spożywaj alkoholu
 • jeżeli jest to możliwe przez okres 7 dni przed badaniem nie zażywaj leków diuretycznych
 • na 12 godzin przed badaniem nie smaruj stóp (kremem, maścią lub innymi kosmetykami), gdyż badanie wykonywane jest na boso
 • nie wykonuj analizy składu masy ciała metodą BIA podczas choroby zakaźnej czy też na tydzień przez menstruacją (dotyczy kobiet)
 • do pomiaru ubierz się „lekko”, zaleca się wykonywanie pomiaru w bieliźnie


Ważne!

Ze względu na przepływający prąd i impulsy elektryczne badanie metodą BIA nie może być przeprowadzone u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, kardiowerterem oraz u osób z metalowymi implantami, u kobiet w ciąży oraz u osób chorych na epilepsję.

Jak przebiega pomiar masy ciała metodą BIA?

W zależności od rodzaju analizatora pomiar masy ciała metodą BIA odbywa się na stojąco lub na leżąco. W przypadku pomiarów wykonywanych na stojąco Pacjent staje boso na analizatorze w taki sposób aby stopy dotykały wyznaczonych elektrod. Każda z elektrod analizatora wysyła słabe, nieodczuwalne impulsy elektryczne, które pozwalają zmierzyć opór tkankowy i wyliczyć zawartość poszczególnych składowych organizmu. W trakcie pomiaru nie należy krzyżować kończyn i pamiętać by utrzymać je swobodnie wzdłuż ciała, w przeciwnym razie pomiar może zostać zakłócony. Wszelkie urządzenia elektroniczne (w tym smartwatch, telefon komórkowy) oraz metalowe przedmioty (biżuteria) powinny zostać odłożone / zdjęte. Do pomiaru należy ubrać się w lekką odzież. Zaleca się wykonywanie pomiarów w bieliźnie. Całe badanie trwa kilka minut i jest zupełnie bezbolesne oraz bezpieczne (z wyłączeniem osób, u których badanie jest przeciwwskazane) - przepływający przez ciało prąd jest całkowicie niewyczuwalny. 

Czy pomiary uzyskane na domowej wadze są wiarygodne?

Najbardziej rzetelne wyniki analizy składu masy ciała (metodą BIA) uzyskujemy podczas badania przeprowadzonego na profesjonalnym urządzeniu dedykowanym do gabinetów dietetycznych. Dziś domowe analizatory (tzw. wagi) coraz częściej oprócz podstawowego pomiaru wagi ciała podają także poszczególne komponenty m.in. poziom tkanki tłuszczowej czy zawartość wody, jednak otrzymane wyniki mogą się różnic nawet o kilka procent w porównaniu z wynikami na analizatorze profesjonalnym. Istotną kwestią jest również właściwa interpretacja uzyskanych wyników oraz ocena zmian na przestrzeni odpowiedniego odstępu czasu.

Chcesz wykonać pomiar składu masy ciała metodą BIA?

Umów wizytę u Dietetyka w Vitalea Clinic - zadzwoń i zapytaj o najbliższy dostępny termin: 888 888 708

Ulubione ()