SUCHA SKÓRA - przyczyny, objawy, pielęgnacja i leczenie

Skóra jest największym narządem ludzkiego organizmu. Spełnia wiele istotnych funkcji, takich jak m.in. ochrona narządów przed działaniem czynników zewnętrznych, przekazywanie bodźców z otoczenia, udział w termoregulacji oraz procesach metabolicznych, wydzielniczych i wchłaniania. Jest niezbędnym elementem utrzymującym homeostazę całego ustroju, dlatego jej prawidłowe funkcjonowanie jest konieczne dla zachowania zdrowia organizmu. 

Potrzebujesz więcej informacji jak poradzić sobie z suchą skórą?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Sucha skóra to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, z jakim zmagają się miliony osób na całym świecie- szacuje się, że dotyczy on blisko 20% populacji. Zachorowalność na tę przypadłość wzrasta wraz z wiekiem- jest powszechna u zdrowych osób po 60. roku życia, jednak dotyczy często także ludzi młodszych, a nawet dzieci. Suchość skóry częściej dotyka kobiet, zwłaszcza po okresie menopauzy, a także towarzyszy innym chorobom, których jest częstym objawem. Do takich schorzeń zalicza się m.in. choroby natury dermatologicznej, takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, rybia łuska, wyprysk zimowy, a także choroby dotyczące innych narządów- tutaj wymienić można np. niedoczynność tarczycy, guzy przysadki i podwzgórza, cukrzycę, niewydolność nerek i inne.

Główną przyczynę problemu suchej skóry upatruje się w zaburzeniach wiązania i zatrzymywania wody oraz w zbyt małej ilości lipidów w warstwie rogowej naskórka. To powoduje odwodnienie skóry i gwałtowny spadek ilości wydzielanego sebum, którego podstawowym zadaniem jest ochrona skóry i utrzymanie odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Aby prawidłowo funkcjonować, zawartość wody w warstwie rogowej nie może być mniejsza niż 10%. Jeśli spadnie poniżej tego poziomu, skóra straci swoją warstwę ochronną, będzie mniej elastyczna, zgrubiała i dużo bardziej narażona na niekorzystne działanie bodźców środowiskowych. Ponadto, zaburzenie funkcji barierowej skóry spowoduje, że stanie się podatna na powstawanie mikrouszkodzeń, co umożliwi przenikanie do wnętrza ustroju alergenów i cząsteczek drażniących nasilających objawy suchości oraz mogących spowodować zakażenie bakteryjne.

Do powstawania zaburzeń tego typu przyczyniają się różnorodne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych, które warunkują suchość skóry, należą:

  • Warunki klimatyczne – wiatr, promieniowanie UV, zbyt wysokie temperatury, mróz, zanieczyszczenia powietrza;
  • Narażenie zawodowe na substancje toksyczne, drażniące, czynniki alergizujące, a także częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz ekspozycja na światło jarzeniowe;
  • Niewłaściwa pielęgnacja – używanie mydeł i kosmetyków o niewłaściwym pH, nagminne używanie detergentów, korzystanie z gorących kąpieli, zbyt częsty kontakt z wodą, brak stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków nawilżających w codziennej pielęgnacji;
  • Zażywanie niektórych leków (np. zawierających retinoidy, sterydy);
  • Niewłaściwa dieta i awitaminoza.

Do czynników wewnętrznych, które wpływają na rozwój problemu suchej skóry, zaliczają się: 

  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Choroby współistniejące,
  • Zaburzenia hormonalne,
  • Odwodnienie organizmu,
  • Zaburzenia wydzielania łoju,
  • Naturalne procesy starzenia się (tzw. starzenie chronologiczne).

Sprawdź nasze: Sposoby na starzenie się skóry

Jakie są objawy suchej skóry?

Sucha skóra charakteryzuje się wrażliwością i skłonnością do podrażnień. Wykazuje nadwrażliwość na czynniki chemiczne, fizyczne i mechaniczne, z którymi ma kontakt. To może przyczyniać się do nasilenia objawów suchości oraz spowodować uszkodzenia naskórka.

Do typowych objawów suchej skóry zalicza się:

  • Nasilone złuszczanie naskórka,
  • Rumień,
  • Pęknięcia skóry,
  • Szorstkość,
  • Utrata elastyczności,
  • Uczucie swędzenia i pieczenia,
  • Wrażenie silnie napiętej skóry (nasilające się zwłaszcza po kontakcie z wodą i/lub mydłem),
  • Blady i matowy wygląd.

Objawy suchości najczęściej są widoczne na tych obszarach ciała, gdzie mało jest gruczołów łojowych- na bocznych częściach twarzy, podudziach, przedramionach, grzbietowych częściach dłoni, a także na łokciach i kolanach. W zależności od lokalizacji, suchość skóry może objawiać się również: łupieżem (skóra głowy), rogowaceniem okołomieszkowym (kończyny dolne, ramiona, policzki) oraz uwydatnieniem fałdów i zgięć na skórze (np. podeszwy stóp, okolice stawów międzypaliczkowych rąk). Osoby borykające się z problemem suchej skóry są również predysponowane do szybszego tworzenia się zmarszczek mimicznych. Suchość skóry może być tymczasowa, wywołana np. działaniem drażniących czynników zewnętrznych, lub trwała, gdy towarzyszy innym chorobom przewlekłym lub jest uwarunkowana genetycznie. 

Poznaj nasze: Sposoby na zmarszczki mimiczne

Jak prawidłowo dbać o suchą skórę?

Podstawowym celem w pielęgnacji suchej skóry jest odbudowa uszkodzonej warstwy hydrolipidowej naskórka, zahamowanie nadmiernej utraty wody i tym samym zmniejszenie objawów suchości i ryzyka wystąpienia powikłań. W tym przypadku nieoceniony wpływ na poprawę stanu skóry mają tzw. emolienty. Są to preparaty o właściwościach silnie nawilżających i regenerujących, które dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych i natłuszczających. Zatrzymują wodę w naskórku, przywracają jego funkcję barierową, a ponadto wykazują działanie przeciwzapalne i antyświądowe. Emolienty są dostępne w postaci balsamów, kremów, maści i olejków. W składzie kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej i podrażnionej warto więc szukać konkretnych pozycji. Przykładem emolientów są m.in. naturalne oleje, takie jak: olej kokosowy, z orzechów macadamia, z awokado, z wiesiołka, z ogórecznika i z migdałów, a także masła (np. shea czy kakaowe). Pomocne w pielęgnacji suchej skóry są również: mocznik, glicerol, kwas hialuronowy, parafina, wazelina, lanolina i woski roślinne.     

Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, nie wolno zapominać o pozostałych zasadach prawidłowej pielęgnacji suchej skóry. Są to przede wszystkim:

  • Unikanie częstego kontaktu z wodą, zwłaszcza gorącą- nie poleca się więc długich i rozgrzewających kąpieli, lecz jeśli jest taka konieczność, do wody zaleca się dodanie olejków czy emulsji nawilżających,
  • Nieużywanie agresywnych mydeł i silnych detergentów,
  • Ograniczenie do niezbędnego minimum preparatów o działaniu antybakteryjnym, które silnie wysuszają skórę,
  • Bezwzględne stosowanie kremów z filtrem UV, ograniczenie długotrwałego przebywania w pełnym słońcu oraz rezygnacja z solarium,
  • Częsta aplikacja emolientów na skórę, zwłaszcza zimą lub po kontakcie z wodą,
  • Unikanie stosowania kosmetyków zawierających substancje zapachowe i uczulające oraz barwniki i konserwanty.


Jakie zabiegi pomogą w leczeniu suchej skóry?

Doskonałym zabiegiem zwalczającym objawy suchej skóry jest mezoterapia igłowa. Polega ona na dostarczeniu składników aktywnych w głąb skóry za pomocą igły. Mechanizm działania mezoterapii igłowej opiera się więc na połączeniu wpływu mechanicznego uszkodzenia skóry oraz działania substancji zawartych w preparacie użytym do zabiegu. Już samo nakłucie powoduje pobudzenie skóry do odnowy i rewitalizacji, a zastosowanie mezokoktajlu pomoże uzyskać dodatkowy efekt kosmetyczny i leczniczy. Składniki mezokoktajli używanych do mezoterapii igłowej, które sprawdzą się w walce z suchą skórą to m.in. nieusieciowany kwas hialuronowy, peptydy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, witaminy i minerały. Wybór odpowiedniego preparatu użytego do zabiegu należy do lekarza medycyny estetycznej, który dobiera go w zależności od rodzaju i potrzeb skóry Pacjenta.

Dowiedz się więcej: Mezoterapia igłowa

Do mezoterapii igłowej, poza specjalistycznymi preparatami, wykorzystuje się także osocze bogatopłytkowe. Jest to autologiczny preparat otrzymywany poprzez odwirowanie krwi wcześniej pobranej od Pacjenta. Osocze wykazuje działanie regeneracyjne, a także stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Jego zastosowanie poprawia nawilżenie i gęstość skóry, a także wygładza i wyrównuje koloryt cery. Sprawdza się zarówno w walce z suchością skóry, jak i utratą jej jędrności i sprężystości. Zmniejsza widoczność blizn i rozstępów oraz wygładza drobne zmarszczki. 

 Dowiedz się więcej: Osocze bogatopłytkowe

Ulubione ()