DLACZEGO I JAK STARZEJE SIĘ SKÓRA? - Metody profilaktyki

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Stanowi barierę ochronną przed czynnikami środowiskowymi i to właśnie ta stała ekspozycja sprawia, że skóra starzeje się szybciej niż jakikolwiek inny organ. Zmiany najszybciej pojawiają się z reguły na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach, czyli na tych obszarach ciała, które są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. 

Potrzebujesz więcej informacji jak odmłodzić swoją skórę?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Dlaczego skóra się starzeje?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w wieku około 25-30 lat. Początki zwykle są niewidoczne, choć przebieg całego procesu jest bardzo indywidualny i u różnych osób daje inne objawy w różnym czasie. Na starzenie się skóry oraz zaburzenie jej integralności wpływ mają dwa rodzaje czynników- wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim wiek i związane z nim procesy genetyczne, zaburzenia hormonalne, odwodnienie, choroby współistniejące, złe odżywienie oraz niedobory witamin, mikro- i makroelementów.

Sprawdź Nasze: Sposoby na odmładzanie skóry szyi i dekoltu


Do drugiej grupy z kolei należą m.in.: promieniowanie UV, długotrwała ekspozycja na wilgoć, niewłaściwa pielęgnacja skóry (np. stosowanie kosmetyków o zbyt wysokim pH), infekcje, używki, narażenie na działanie czynników toksycznych i uczulających oraz stosowanie niektórych leków. Wszystkie te czynniki oddziałują na siebie wzajemnie i prowadzą do powstawania zmian morfologicznych i fizycznych w obrębie wszystkich warstw skóry (naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej), dając w efekcie objawy, które nazywamy starzeniem.     

Choć starzenia się organizmu, w tym skóry, nie da się całkowicie uniknąć, to proces ten można skutecznie opóźnić. Profilaktyka przedwczesnego starzenia zakłada przede wszystkim: stosowanie zdrowej i bogatej w antyoksydanty dietę, uprawianie regularnej aktywności fizycznej, unikanie bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, włączenie prawidłowej pielęgnacji oraz – we właściwym momencie – wdrożenie odpowiednich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Obszarami ciała, o które w pierwszej kolejności należy zadbać, jest twarz, szyja, dekolt oraz dłonie. To właśnie zmiany w tych okolicach zwykle zdradzają nasz wiek.   

Sprawdź Nasze: Sposoby na odmładzanie dłoni

 

Typy starzenia się skóry

Wyróżnia się trzy główne typy starzenia się skóry: wewnątrzpochodne (endogenne), zewnątrzpochodne (egzogenne) i miostarzenie (starzenie mimiczne). Starzenie endogenne, zwane także starzeniem właściwym lub chronologicznym, to proces zaprogramowany genetycznie. Jest on nierozerwalnie związany z wiekiem i nasilających się pod jego wpływem zmian- procesy wzrostowe i naprawcze w skórze zwalniają, natomiast mechanizmy zanikowe nasilają się. To powoduje postępujący spadek produkcji podstawowych białek strukturalnych skóry- kolagenu i elastyny, co skutkuje jej osłabieniem i zwiotczeniem. Starzenie endogenne jest także spowodowane obniżeniem aktywności hormonalnej, co ma miejsce podczas menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. W tym okresie obserwuje się zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, która nadaje twarzy kształt i objętość. To powoduje opadanie zwiotczałej skóry i gromadzenie się jej w dolnych partiach twarzy, głównie w okolicy żuchwy, co skutkuje utratą jej naturalnego konturu.

Warto również wiedzieć, że według badań naukowych objawy starzenia endogennego mogą pojawić się dużo szybciej m.in. pod wpływem szkodliwego działania wolnych rodników. Właśnie dlatego doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości antyoksydantów, najlepiej w postaci kroplówek witaminowych.  

Przeczytaj także: Zabiegi na chomiki

Starzenie egzogenne to proces zachodzący pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Tutaj kluczową rolę odgrywa: ekspozycja na promieniowanie UV oraz palenie papierosów. Światło słoneczne przyczynia się do powstawania zjawiska zwanego fotostarzeniem. Pod jego wpływem skóra traci sprężystość, staje się sucha i szorstka, z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem, obecnością przebarwień słonecznych, zmarszczek i teleangiektazji (tzw. „pajączki”). Często jest ono także przyczyną rozwoju nowotworów skóry. Z kolei nikotynizm skutkuje powstaniem zjawiska znanego jako „skóra palacza”. Charakteryzuje się ona zwykle odwodnieniem, suchością, szorstkością, ziemistym kolorytem oraz obecnością typowych, pionowych zmarszczek wokół ust, tzw. „zmarszczek palacza”, nazywanych także „kodem kreskowym”. 

Starzenie mimiczne (miostarzenie) jest efektem aktywności mięśni twarzy i możliwych dzięki nim ruchów mimicznych. Wraz z upływem czasu, wielokrotnie powtarzane skurcze mięśni i tym samym fałdowanie położonej nad nimi skóry zawsze w tych samych miejscach, skutkuje utrwaleniem zmian i rozwojem zmarszczek mimicznych. Są one zwykle pierwszymi widocznymi oznakami starzenia się. Najczęściej i najszybciej pojawiają się w okolicach oczu („kurze łapki”), ust i nosa, na czole oraz między brwiami („lwia zmarszczka").    

 

Objawy starzenia się skóry

Najpowszechniejszym objawem starzenia się skóry są zmarszczki. Jak wspomniano wcześniej, zwykle najszybciej pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłoniach. Jest to wynikiem obniżenia produkcji kolagenu i elastyny w skórze, a także sukcesywnego spadku ilości kwasu hialuronowego w organizmie. Wraz z wiekiem obniża się również aktywność gruczołów łojowych i potowych, dlatego skóra staje się coraz bardziej sucha i odwodniona. Ponadto pojawiają się przebarwienia i odbarwienia, plamy soczewicowate (tzw. plamy starcze) i brodawki łojotokowe. Cera traci swój naturalny koloryt, staje się blada, szara lub ziemista, z widocznymi teleangiektazjami. Stopniowo zanika tkanka podskórna, a skóra sukcesywnie traci swoją jędrność i elastyczność, co powoduje jej opadanie i gromadzenie się w okolicy żuchwy. Efektem tego jest odwrócenie tzw. trójkąta młodości, czyli zmiana proporcji twarzy, która ulega poszerzeniu w dolnej części. Zanika naturalny owal twarzy, pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe, kąciki ust opadają i powstają linie marionetki, co nadaje jej smutnego i zmęczonego wyrazu.       

 

Jak zapobiec starzeniu się skóry?

Medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów, których celem jest zarówno usuwanie już widocznych oznak starzenia, jak również opóźnienie ich powstawania. Wśród najskuteczniejszych procedur, które doskonale sprawdzają się jako profilaktyka starzenia skóry twarzy, szyi i dekoltu, znajdują się m.in.: botoks, mezoterapia mikroigłowa, zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych i osocza bogatopłytkowego.


Botoks. Zastosowanie toksyny botulinowej odpowiednio wcześnie, czyli zanim jeszcze na skórze pojawią się widoczne oznaki starzenia, pozwoli zapobiec powstawaniu zmarszczek i bruzd. Botoks hamuje czynność skurczową mięśni twarzy, dzięki czemu skóra położona nad nimi nie ma możliwości marszczenia się. W efekcie zmarszczki mimiczne nie mają szansy powstać, a jeśli już istnieją to botoks zapobiegnie ich pogłębianiu się. Co więcej, przez okres działania toksyny botulinowej, odzwyczajamy się również od wykonywania niekontrolowanych ruchów mimicznych, co dodatkowo sprzyja profilaktyce zmarszczek.   

Dowiedz się więcej: Botoks Katowice


Mezoterapia mikroigłowa. Poprzez wykonanie gęstych nakłuć skóry za pomocą specjalnego urządzenia, zostaje ona pobudzona do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, które warunkują jej jędrność i gładkość. Ponadto zabieg powoduje przyspieszenie procesów przebudowy i rewitalizacji, dzięki czemu cera nabiera blasku, przebarwienia i drobne blizny zanikają, a skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Mezoterapię mikroigłową z powodzeniem stosuje się jako profilaktykę starzenia skóry nie tylko na twarzy, ale również na szyi, dekolcie i dłoniach.

Dowiedz się więcej: Mezoterapia mikroigłowa Katowice 


Stymulatory tkankowe. Ich zadaniem jest pobudzenie naturalnych procesów naprawczych zachodzących w skórze. Dzięki stymulatorom fibroblasty produkują znacznie więcej kolagenu i elastyny, co przyczynia się do biorestrukturyzacji i odnowy skóry, która zostaje młoda i promienna na dłużej. Stymulatory tkankowe to rewelacyjny sposób na zatrzymanie procesów starzenia oraz zniwelowanie już istniejących drobnych zmian związanych z wiekiem. Efekty osiągnięte dzięki serii zabiegów są całkowicie naturalne i utrzymują się znacznie dłużej niż w przypadku innych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej do zabiegów anti-aging.

Dowiedz się więcej: Stymulatory tkankowe Katowice


Osocze bogatopłytkowe. Zawarte w osoczu płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, których zadaniem jest pobudzenie procesów namnażania i regeneracji komórek skóry. Dzięki temu przyspieszają procesy odbudowy i naprawy tkanek, co jest niezbędne do usunięcia pierwszych oznak starzenia. Osocze bogatopłytkowe podaje się metodą mezoterapii igłowej w głąb skóry na twarzy, szyi i dekolcie. Nakłucia dodatkowo pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu odzyskuje ona nawilżenie, gładkość i sprężystość. Stosowanie osocza bogatopłytkowego profilaktycznie pozwoli opóźnić wystąpienie pierwszych oznak starzenia, takich jak odwodnienie tkanek, postępująca utrata elastyczności i gęstości oraz powstawanie zmarszczek.       

Dowiedz się więcej: Osocze bogatopłytkowe Katowice


Facetaping. Zabieg zaliczany do naturalnych terapii anti-aging, który działa zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie. Polega na aplikacji specjalnych taśm na tych obszarach twarzy, na które chcemy działać. Ich zadaniem jest uniesienie skóry i odblokowanie przypływu krwi i limfy, co skutkuje rozluźnieniem mięśni twarzy, dotlenieniem i odżywieniem tkanek, a także poprawą napięcia i kolorytu cery. Facetaping doskonale sprawdza się m.in. w przypadku: podwójnego podbródka, zmarszczek poprzecznych czoła, "kurzych łapek", lwiej zmarszczki oraz bruzd nosowo-wargowych.

Dowiedz się więcej: Facetaping


Ulubione ()