ZAPALENIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH - objawy, leczenie i profilaktyka

Mieszki włosowe to wąskie kanaliki zlokalizowane w skórze właściwej, z których wyrastają włosy. Ich głównym zadaniem jest ochrona cebulek włosowych przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Co jednak w sytuacji, gdy same ulegają uszkodzeniu?

Potrzebujesz więcej informacji poradzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Zapalenie mieszków włosowych - co to jest?

Zapalenie mieszków włosowych (folliculitis) to jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Rozwija się na skutek zakażenia patogenami lub w wyniku oddziaływania różnych czynników mechanicznych i drażniących, które prowadzą do powstania reakcji zapalnej. Do zapalenia mieszków włosowych szczególnie predysponowane są te okolice ciała, które często poddawane są goleniu/depilacji lub narażone są na nadmierne tarcie. Mimo iż choroba dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn niezależnie od wieku, to jednak większość przypadków diagnozowana jest wśród dorosłych przedstawicieli płci męskiej.  

 

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny

Wyróżnia się infekcyjne i nieinfekcyjne przyczyny zapalenia mieszków włosowych. Czynniki infekcyjne są najczęstszym powodem rozwoju dermatozy i związane są z zakażeniem mieszka włosowego przez chorobotwórcze patogeny. Chorobę najczęściej wywołują bakterie, głównie gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), choć może być spowodowane także obecnością paciorkowca ropnego (Streptococcus pyogenes) lub- rzadziej- pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Zdarza się również, że zapalenie mieszków włosowych wywołane jest innym rodzajem patogenów, do których zaliczają się: dermatofity, grzyby (Candida albicans), wirusy, a nawet pasożyty. Do zakażenia mieszków dochodzi głównie na skutek ich uszkodzenia (np. w trakcie golenia) oraz ogólnego osłabienia odporności organizmu, co stwarza patogenom dobre warunki do inwazji.

Poznaj nasze: sposoby na zakażenie gronkowcem

Przyczyny nieinfekcyjne obejmują z kolei wszystkie sytuacje, kiedy zapalenie mieszka włosowego nie jest związane z obecnością chorobotwórczych drobnoustrojów. Wówczas rozwój zapalenia najczęściej spowodowany jest stosowaniem niektórych leków (głównie glikokortykosterydów i kortykotropiny) lub narażeniem na promieniowanie (słoneczne lub podczas radioterapii).

 

Zapalenie mieszków włosowych - czynniki ryzyka

Poza wymienionymi przyczynami, istnieją również pewne czynniki ryzyka, które mogą predysponować do wystąpienia zapalenia mieszków włosowych. Są to przede wszystkim:

 • częste golenie i depilacja, zwłaszcza wielorazowymi maszynkami lub mechanicznymi depilatorami- nieodpowiednia higiena przyrządów do golenia i brak ich dezynfekcji po każdym użyciu silnie predysponuje do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów na ich powierzchni, które podczas depilacji mogą przedostać się do mieszków włosowych i wywołać zapalenie,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, które zawierają w składzie liczne konserwanty, sztuczne barwniki i substancje zapachowe,
 • noszenie obcisłej odzieży i bielizny, która przylega do skóry i w czasie ruchów ociera się o nią, powodując podrażnienia,
 • współistniejące choroby, takie jak: cukrzyca, nadwaga i otyłość, nosicielstwo wirusa HIV,
 • nadpotliwość.

Przeczytaj również: Pielęgnacja skóry głowy dlaczego jest tak ważna?


Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Zapalenie mieszka włosowego najczęściej objawia się pod postacią żółtawego pęcherzyka wypełnionego ropą lub płynem surowiczym wokół wyrastającego włosa. Powstała krosta otoczona jest zapalną obwódką, a towarzyszyć jej może swędzenie, pieczenie i bolesność. Zmiany mogą występować pojedynczo lub licznie, zbijając się w większe skupiska. Zapalenie mieszków włosowych często stwierdza się na twarzy, skórze głowy, klatce piersiowej i kończynach dolnych. Ponadto może pojawić się na wszystkich tych okolicach ciała, które podlegają regularnej depilacji/goleniu, jak np. pachy czy pachwiny, lub które narażone są na częste podrażnienia (kark, plecy, skóra pośladków). 

Szczególną odmianą schorzenia jest tzw. figówka, czyli zapalenie mieszków włosowych owłosionej skóry twarzy. Jest to przewlekła choroba skóry dotykająca wyłącznie mężczyzn. Zmiany w jej przebiegu lokalizują się w tych rejonach, które najczęściej podlegają goleniu, tj. na brodzie, nad górną wargą oraz na policzkach. W tej okolicy mieszki położone są głębiej, przez co wykwity przybierają postać grudek, krost lub guzków. Często są bolesne i zaczerwienione, a ich gojenie może zakończyć się powstaniem głębokich, nieestetycznych blizn. Czasem w przebiegu figówki obserwuje się również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Nieleczone zapalenie mieszków włosowych może skutkować rozwojem czyraka, a także ciągłym nawracaniem choroby. Jeśli zmiany lokalizują się na skórze głowy, w skrajnych przypadkach może nawet dojść do wyłysienia.

Poznaj nasze: sposoby na nadmierne wypadanie włosów


Zapalenie mieszków włosowych - zapobieganie

Zapalenia mieszków włosowych można uniknąć, przestrzegając kilku podstawowych zasad:

 1. Dbałość o higienę osobistą- należy korzystać wyłącznie z własnych ręczników, bielizny i przyborów higienicznych,
 2. Używanie jednorazowych maszynek do golenia- tylko raz!
 3. Dezynfekcja mechanicznych depilatorów po każdym użyciu, najlepiej również przed kolejnym,
 4. Wykonywanie peelingu skóry przed przystąpieniem do golenia,
 5. Stosowanie naturalnych i łagodnych kosmetyków dobranych odpowiednio do rodzaju i typu skóry,
 6. Używanie kremów i balsamów zawierających mocznik, który zmiękcza naskórek i zapobiega zatykaniu ujść mieszków włosowych,
 7. Regularne nawilżanie skóry oraz stosowanie po goleniu balsamów kojących podrażnienia,
 8. Noszenie przewiewnych i nieuciskających ubrań wykonanych z oddychającego materiału (np. z bawełny),
 9. Dbałość o prawidłową masę ciała.

Przeczytaj również: Łojotokowe zapalenie skóry objawy, rodzaje, leczenie


Zapalenie mieszków włosowych - leczenie

Zwykle podstawą leczenia zapalenia mieszków włosowych jest antybiotykoterapia. Dobór odpowiedniego leku dopasowanego do rodzaju bakterii wywołującej zakażenie to zadanie należące do lekarza. Nie powinno się stosować żadnych maści ani farmaceutyków bez porozumienia ze specjalistą, gdyż nieprawidłowo leczone zapalenie może mieć tendencję do nawracania oraz doprowadzić do rozwoju poważnych powikłań. W razie wątpliwości lekarz może zalecić wykonanie wymazu, który ostatecznie potwierdzi infekcję oraz wykluczy inne możliwe przyczyny dermatozy.  

Dowiedz się więcej: Konsultacja lekarska

Aby wspomóc leczenie i zapobiec jej nawrotom, poleca się wykonanie badania na biorezonansie komórkowym na aparacie MORA. Pozwala ono na wykrycie chorobotwórczych bakterii, grzybów, pasożytów i wirusów, a także umożliwia przeprowadzenie skutecznej terapii na konkretne grupy patogenów. Na biorezonansie komórkowym można zarówno zdiagnozować, jak i leczyć zakażenia wywołane m.in. gronkowcem złocistym, drożdżakami z rodzaju Candida, wirusami z rodziny Herpes (opryszczka), a także paciorkowcami i pleśniami. Badanie na aparacie MORA jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego polecane jest również w przypadku dzieci.

Dowiedz się więcej: Biorezonans komórkowy 

Ulubione ()