Problemy z zajściem w ciąże - jakie mogą być przyczyny oraz metody leczenia

O niepłodności mówimy w przypadku braku możliwości zajścia w ciążę przy regularnych staraniach trwających od co najmniej 12 miesięcy. Obecnie szacuje się, że już co piąta kobieta w wieku rozrodczym w Polsce ma problem z zajściem w ciąże bądź z jej utrzymaniem.

Bezpłodność - problem XXI wieku

Problem bezpłodności wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym dla kobiety. Niezdolność do naturalnego rozmnażania często skutkuje poczuciem wstydu, a nawet winy oraz z obniżoną samooceną. Z roku na rok w krajach europejskich obserwuje się globalny trend spadku dzietności, za którym stoi szereg czynników zarówno środowiskowych jak i behawioralnych, w tym nieodpowiednie nawyki związane ze stylem życia. Naukowcy sugerują, że zaburzenia snu są bezpośrednio powiązane z ludzką płodnością. Zaburzenia snu korelują ze zdrowiem reprodukcyjnym z powodu m.in. wpływu jakości regeneracji na aktywację nadnerczy.

Główne czynniki powodujące problem z zajściem w ciążę:

 • Wiek
 • starzenie się jajników u kobiet
 • spadek liczby i jakości plemników u mężczyzn
 • Problemy hormonalne
 • niski poziom hormonów tarczycy lub nadnerczy
 • nadmiar prolaktyny
 • Nieprawidłowości anatomiczne
 • nieprawidłowości w budowie narządów płciowych lub blizny powstałe po operacjach
 • Czynniki związane z męską płodnością
 • niedobór plemników, problemy z ich ruchliwością lub kształtem
 • choroby prostaty
 • Choroba lub uraz mający wpływ na układ rozrodczy
 • Bardzo często przyczyną niepłodności okazuje się endometrioza lub PCOS (Zespół policystycznych jajników)
 • Wcześniejsze leczenie chemioterapeutyczne
 • Niezdrowy styl życia
 • palenie papierosów
 • nadużywanie alkoholu
 • nadmierne spożycie kofeiny
 • brak aktywności fizycznej powiązany z siedzącym trybem życia
 • przewlekły stres


Jakie są metody leczenia niepłodności? Czy różnią się one skutecznością?

Kluczową kwestią w przypadku niepłodności jest identyfikacja jej przyczyny. Lekarz specjalista ginekolog w Katowicach dokonuje wyboru odpowiedniej metody leczenia po ustaleniu przyczyny lub grupy przyczyn powodujących niepłodność. I tak leczenie niepłodności w sytuacji:

 1. problemów hormonalnych - Obejmuje leczenie hormonalne, czyli zastosowanie leków, które pomagają wyregulować poziom hormonów by przywrócić prawidłowy cykl owulacji. Jeśli przyczyną jest zespół policystycznych jajników (PCOS), lekarz może dodatkowo zalecić stosowanie leku, który pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejsza poziom insuliny.
 2. nieprawidłowości anatomicznych - Jeśli przyczyną niepłatności jest nieprawidłowość w budowie narządów płciowych lub blizny powstałe wskutek przebytych operacji, konieczna może okazać się operacja, która poprawi narządu i umożliwi zajście w ciążę.
 3. problemy z męską płodnością - W przypadku niskiej liczby plemników lub problemów z ich ruchliwością lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub procedury medyczne, takie jak inseminacja czy in vitro.
 4. niepłodność wtórna - W przypadku niepłodności wtórnej (kiedy kobieta była już w ciąży a teraz ma trudności z zajściem w kolejną ciążę), lekarz może zalecić leczenie, które poprawi funkcjonowanie jajników oraz układu rozrodczego.
 5. wiek - W przypadku kobiet starszych niż 35 lat, u których trudności z zajściem w ciążę wynikają ze starzenia się jajników, metody leczenia mogą obejmować stymulację jajeczkowania lub zapłodnienie in vitro.
 6. stres - Leczenie trudności z zajściem w ciążę wynikających ze stresu może obejmować zmniejszenie poziomu stresu za pomocą medytacji, akupunktury lub terapii.
 7. styl życia - Niektóre przyczyny trudności z zajściem w ciążę wynikają z niezdrowych nawyków tj. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub też nadmierne spożycie kofeiny. Zmiana stylu życia może pomóc w poprawie zdolności do zajścia w ciążę.


Jak możemy zwiększyć szansę na zajście w ciążę w sposób naturalny oraz in vitro?

 • Bardzo często zleca się kobietom wykonanie dużej ilości badań, zapominając o tym, że partner również powinien zostać przebadany pod kątem nasienia i wykluczenia żylaków powrózka nasiennego. Do prawidłowej spermatogenezy potrzebna jest również odpowiednia temperatura. Warto też zwrócić uwagę czy występuje ryzyko przegrzewania jąder np. wykonując pracę w pozycji siedzącej lub jako kierowca, bądź też częste korzystanie z sauny. Brak aktywności również będzie rzutować na jakość nasienia.
  Warto włączyć suplementację: selen, cynk, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Aby zbadać poziom makro- i mikroelementów, poziom witamin oraz określić poziom stresu oksydacyjnego nie ma potrzeby wykonywania tradycyjnych badań laboratoryjnych, z których często rezygnujemy w obawie przed bólem związanym z pobraniem krwi. Obecnie w Polsce dostępna jest już możliwość skorzystania z diagnostyki So-Check.

Dowiedz się więcej na temat So-Check

 • Malejąca wraz z wiekiem pula komórek jajowych
  Pierwszym badaniem, które należy wykonać by ustalić liczbę komórek jajowych jest sprawdzenie AMH, czyli tzw. rezerwy jajnikowej. Norma AMH jest wartością orientacyjną, zależną także od wieku. Przyjmuje się, że wartości pomiędzy 1 ng/ml, a 3,0 ng/ml są referencyjne dla kobiet w wieku rozrodczym. Wynik poniżej 1 ng/ml to obniżona rezerwa, natomiast można podejrzewać PCOS w przypadku wyniku np. 10.
  Endometrioza oraz przebyte operacje mogą znacząco wpłynąć na poziom AMH, dlatego najważniejsza jest diagnostyka.
  Jakość oocytów i zarazem odżywienie jajnika można podnieść odpowiednią suplementacją. Szczególnie zaleca się resweratrol, koenzym Q10, selen, cynk, wit. E. Warto wprowadzić na ten czas dietę przeciwzapalną.
  Poza podstawowymi badaniami należy sprawdzić także poziom homocysteiny, występowanie insulinoporności oraz wykluczyć problemy z tarczycą.


Ulubione ()