Menopauza - profilaktyka i leczenie

Menopauza (zwana również klimakterium lub przekwitaniem) to etap w życiu kobiety, w którym to dochodzi do zakończenia okresu rozrodczego. Zwykle towarzyszą mu liczne dolegliwości, w tym charakterystyczne uderzenia gorąca, nocne poty, kołatania serca, problemy ze snem czy zmiany nastroju. Menopauza wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej, ale jest to proces naturalny, nieunikniony, którego nie należy się obawiać. Wdrożenie w stosownym czasie profilaktyki oraz dobór odpowiedniego leczenia pozwana kobiecie cieszyć się życiem. Jak zadbać o siebie w tym szczególnym okresie? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Menopauza a zdrowie kobiety?

Okres nastoletni to czas, w którym rozpoczyna się życie rozrodcze kobiety. Pojawia się pierwsza miesiączka i od tego momentu następuje cykl miesięczny regulujący płodność i możliwość zajścia w ciążę. Rozwój pęcherzyków jajnikowych inicjowany jest przez hormon filikulotropowy, dzięki któremu dochodzi do wydzielania estrogenu. Wraz z upływem wieku zmniejsza się ilość produkowanych żeńskich hormonów płciowych, co prowadzi do tzw. klimakterium (przekwitania) składającego się z kilku etapów. W czasie premenopauzy, czyli na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki, kobiety dostrzegają u siebie liczne dolegliwości tj. ciągłe zmęczenie, uderzenia gorąca, napady zimna, nocne poty, kołatania serca, drażliwość, zaburzenia snu, wzrost masy ciała, problem nietrzymania moczu, suchość pochwy czy częste infekcje układu moczowego. Jeżeli po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki nie pojawi się kolejne krwawienie wówczas uznaje się ten czas jako menopauzę. Menopauza zazwyczaj występuje po 50 roku życia. Jednak nie jest to regułą.

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w okresie przekwitania

Niedobór estrogenów, który jest naturalną konsekwencją menopauzy, może prowadzić do urogenitalnego zespołu menopauzalnego (GSM). Najczęściej zauważalnym objawem GSM jest suchość pochwy wynikająca ze zmniejszenia stężenia hormonów płciowych. Estrogen m.in. odpowiada za odżywienie śluzówki pochwy powodując, że tkanki miednicy mniejszej są bardziej elastyczne i dobrze ukrwione. Zwiększa się podatność na uszkodzenia, a śluzówka w pochwie i cewce moczowej robi się ścieńczała, co może wpływać na późniejsze występowanie problemu nietrzymania moczu. Osłabieniu ulega aparat więzadłowy i mięśnie dna miednicy, które utrzymują narządy znajdujące się w miednicy mniejszej (pochwa, pęcherz, macica, odbytnica) w wyniku czego zwiększa się ryzyko obniżenia tych narządów. Dodatkowo w wyniku zmian w układzie mięśniowo - szkieletowym może dochodzić do pogorszenia postawy ciała, która to będzie zaburzać pracę narządów dna miednicy.

Dowiedz się więcej: Fizjoterapia uroginekologiczna- czym się zajmuje?

Fizjoterapia uroginekologiczna w okresie menopauzy

Wszystkie wymienione wyżej zmiany mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów na poziomie dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna to pierwszy wybór w przypadku zapobiegania progresji obniżeń narządów miednicy mniejszej, nietrzymania moczu czy hemoroidów. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona badanie (za zgodą Pacjentki badanie przezpochwowe - per vaginam / przy użyciu aparatu USG), oceni tor oddechu oraz postawę ciała a także opracuje plan terapeutyczny oraz zaleci czynności, które pozwolą Pacjentce chronić i wzmacniać dno miednicy w ciągu dnia.

Równocześnie, poza fizjoterapią uroginekologiczną, już na etapie profilaktyki warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dobierze odpowiednie leczenie hormonalne aby ograniczyć skutki starzenia się organizmu w wyniku zmian hormonalnych.

Podsumowując zmiany w układzie moczowo - płciowym mają charakter postępujący jeżeli nie zostaną w odpowiednim czasie objęte uwagą specjalisty. Fizjoterapia uroginekologiczna w bardzo dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia komfortu życia kobiet w okresie przekwitania pozwalając im na rezygnację z konieczności stosowania pomocniczych środków higienicznych typu wkładki. Menopauza nie musi oznaczać pogodzenia się z przykrymi dolegliwościami pochodzącymi z dna miednicy.

Sprawdź także: Ginekolog Katowice

Ulubione ()