MAGNEZ - pierwiastek niezbędny do życia

Czy wiesz, że magnez bierze udział aż w 300 procesach biochemicznych zachodzących w Twoim organizmie? Decyduje o funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego, wpływa na prawidłowy poziom odporności, a także reguluje pracę serca oraz bierze udział w budowie kości i zębów. To wiele istotnych zadań jak na jeden pierwiastek, dlatego tak ważne jest utrzymywanie jego prawidłowego poziomu w organizmie. Jak sprawdzić, czy masz niedobór magnezu i jak go unikać? Tego dowiedz się z niniejszego artykułu.

Magnez- najważniejsze fakty

Magnez to pierwiastek zaliczany do mikroelementów, które muszą się znaleźć w codziennej diecie. Jego dobowa podaż powinna znajdować się na poziomie minimum 300 mg. Może być dostarczany zarówno z pokarmem, jak i suplementami diety. Magnez w ludzkim organizmie znajduje się głównie w kościach, natomiast reszta rozlokowana jest w tkankach miękkich oraz jest luźno osadzona w płynach pozakomórkowych. To ważna substancja biorąca udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczy oraz białek. Wpływa poza tym na wiele innych mechanizmów zachodzących w naszym ciele. Chcesz dowiedzieć się jakich? Czytaj dalej!

 

Magnez a układ nerwowy

Magnez reguluje pracę układu nerwowego oraz mózgu. Jest kluczowym makroelementem dla osób narażonych na duży stres, intensywną aktywność fizyczną, a także u dzieci, ponieważ wpływa na koncentrację oraz procesy pamięciowe. Z tego też powodu warto zaznaczyć, że magnez jest niezbędnym pierwiastkiem dla seniorów, którzy z wiekiem mogą skarżyć się na zaniki pamięci oraz obniżoną zdolność koncentracji.

W dokładniejszym ujęciu - magnez stabilizuje równowagę elektrochemiczną błony komórkowej neuronów, a jego niedobór powoduje wzrost pobudliwości nerwowo mięśniowej - może to prowadzić do bolesnych skurczy oraz drżenia powiek i/lub rąk. Pełni funkcję regulatora pompy sodowo-potasowej, a więc ma ogromny wpływ na przesyłanie informacji między neuronami. Naukowo udowodniono, iż osoby cierpiące na depresję oraz zaburzenia funkcji poznawczych w badaniach laboratoryjnych wykazują wysokie niedobory tego pierwiastka, a jego suplementacja w znacznym stopniu wpływa na poprawę jakości życia oraz warunkuje zdrowie psychiczne.

Poznaj nasze: Sposoby na niedobory witamin i minerałów


Magnez a serce

Niedobór magnezu to potężne zagrożenie dla naszego organizmu, a szczególnie dla najważniejszego mięśnia jakim jest serce. Magnez jest niezastąpionym filarem warunkującym jego prawidłowe funkcjonowanie. Dzięki właściwemu poziomowi magnezu, serce może pracować wydajniej i sprawniej. Niedobór może objawiać się kołataniem serca, arytmią, a także nadciśnieniem. Gdy stężenie magnezu jest za niskie, dochodzi do nadmiernego napływu jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego, co może wywoływać bolesne skurcze.

 

Magnez a układ mięśniowy

Sportowcy oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia są szczególnie narażeni na ubytki magnezu. Gdy mięśnie pracują na wysokich obrotach, to maksymalnie wykorzystują zasoby makroelementów zgromadzone w organizmie. Duża podaż płynów- najczęściej wody- prowadzi do szybkiego wypłukiwania się pierwiastków i powstawania niedoborów. Ważne jest zatem, aby po wysiłku wypijać napoje bogate w elektrolity, celem uzupełnienia powstałych braków. Dla osób aktywnych magnez ma dodatkowe znaczenie, gdyż wraz z potasem regulują prawidłowe napięcie mięśni i są niezbędne w procesie leczenia kontuzji.

 Przeczytaj także: Kroplówki dla sportowców - niezbędne wsparcie przy treningu!


Magnez a układ oddechowy

U osób z przewlekłą astmą z powodzeniem stosuje się siarczan magnezu jako substancję wspomagającą leczenie. Podczas napadu astmy drogi oddechowe (przejście do płuc) zwężają się wskutek skurczu mięśni i obrzęku (zapalenia). W rozluźnieniu mięśni i otwarciu dróg oddechowych pomocny może okazać się siarczan magnezu, który wpływa na mięśnie i łagodzi stany zapalne. Lek ten jest zwykle podawany pacjentom dożylnie w postaci kroplówki. Przegląd badań klinicznych wykazał, że taka podaż siarczanu magnezu w połączeniu z lekami rozszerzającymi oskrzela jest bezpieczna i korzystna u chorych z ciężkimi napadami astmy, u których leki rozszerzające oskrzela są nieskuteczne.

 

Dlaczego brakuje nam magnezu ?

 Najczęstszą przyczyną niedoboru magnezu jest dieta uboga w ten pierwiastek lub prowadzenie intensywnego trybu życia. Na deficyty narażone są przede wszystkim osoby pracujące fizycznie i pracownicy umysłowi. Brak pierwiastka grozi także uczniom, studentom, osobom narażonym na przewlekły stres i stosującym restrykcyjne diety odchudzające, jak również Pacjentów podczas infekcji i choroby. Niedobory mogą dosięgnąć również kobiety w ciąży i w okresie przekwitania.

Jest jednak jeszcze kilka innych aspektów, które mogą przyczynić się do jego niedoboru:

 • mniejsze niż zwykle wchłanianie magnezu, spowodowane m.in. przez małe stężenie potasu w surowicy lub przewlekłe biegunki;
 • wydalanie zbyt dużej ilości magnezu z moczem, powiązane np. z zażywaniem leków moczopędnych, nadużywaniem alkoholu lub nadmiernego spożycia kawy "wypłukującej" magnez z organizmu;
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
 • upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego (wskutek zaburzeń trawienia lub wchłaniania);
 • nadmierna utrata magnezu (choroby nerek, hiperaldosteronizm, alkoholizm, nadczynność przytarczyc, przedawkowanie witaminy D);
 • zła dieta;
 • wzmożona aktywność fizyczna i/lub seksualna;
 • stres;
 • stosowanie niektórych leków (najczęstsza przyczyna hipomagnezemii) – leki odwadniające (np. furosemid, hydrochlorotiazyd lub indapamid), leki zobojętniające sok żołądkowy (np. omeprazol, pantoprazol), antybiotyki.

 

Objawy niedoboru magnezu

Brak magnezu jako kluczowego elementu biorącego udział w większości procesów zachodzących w ludzkim organizmie prowadzi do rozwoju szeregu dolegliwości, a także pogłębia niektóre jednostki chorobowe. Na szczęście organizm sam dopomina się o dostarczenie magnezu w przypadku jego deficytów, dając szereg objawów, takich jak:

 • bezsenność,
 • gorsza koncentracja,
 • podwyższona nerwowość,
 • ogólne osłabienie,
 • drżenie powiek, policzków oraz rąk,
 • kołatanie serca i podwyższone tętno,
 • skurcze łydek i/lub stóp,
 • zawroty i bóle głowy,
 • wypadanie włosów i ich słabsza kondycja,
 • łamliwość paznokci,
 • obniżenie nastroju, apatia, zaburzenia nerwicowe,
 • permanentne zmęczenie.

 

Diagnostyka niedoborów magnezu

W naszej Klinice do oceny niedoboru minerałów stosujemy zarówno badania laboratoryjne, jak i nowoczesną platformę So/check. Ocenia ona, w sposób nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny, poziom najważniejszych pierwiastków i witamin w organizmie, a także określa obciążenie metalami ciężkimi. Badanie pozwala także sprawdzić poziom stresu oksydacyjnego, ilość wolnych rodników, stan serca i naczyń krwionośnych, wydolność mechanizmów obronnych i detoksykujących, a także ocenia parametry trawienia. Wyniki znane są natychmiast po wykonaniu badania.

 Dowiedz się więcej: diagnostyka SO/CHECK


Wlewy dożylne z siarczanem magnezu

Aby dostarczyć do organizmu prawidłową ilość magnezu, codzienną dietę warto wzbogacić o odpowiednią suplementację. W naszej Klinice proponujemy Państwu wlewy kroplowe z siarczanu magnezu, czyli najlepiej przyswajalnej formy tego pierwiastka. Magnez podawany dożylnie wpływa na spowolnienie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dzięki czemu po podaniu dożylnym niemal natychmiast odczuwalne jest uczucie odprężenia i relaksacji, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.

 Dowiedz się więcej: Kroplówka z magnezem

Ulubione ()