LWIA ZMARSZCZKA - jak powstaje i jak się jej pozbyć?

Zmarszczki to fizjologiczny objaw starzenia się skóry, wynikający z postępującej degradacji włókien kolagenowych i elastynowych oraz spadku napięcia mięśniowego. To powoduje, że wraz z wiekiem skóra staje się wiotka, traci gładkość i elastyczność, co w połączeniu z powtarzalnymi ruchami mięśni twarzy skutkuje powstaniem trwałych bruzd, zwanych zmarszczkami mimicznymi. Jedną z nich jest tzw. lwia zmarszczka. 

LWIA ZMARSZCZKA 
- jak powstaje i jak się jej pozbyć?

Potrzebujesz więcej informacji jak poradzić sobie z lwią zmarszczką?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Co to jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, określana również mianem zmarszczki gniewu, to pionowa bruzda znajdująca się pomiędzy brwiami u nasady nosa. Może być pojedyncza, podwójna lub zbudowana z kilku mniejszych bruzd. Zaliczana jest do zmarszczek mimicznych, czyli tych, które powstają w wyniku aktywności mięśni twarzy umożliwiających wyrażanie emocji. Dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn i zwykle pojawia się koło czwartej dekady życia. U osób z bogatą mimiką twarzy lwia zmarszczka może powstać znacznie wcześniej. Jej obecność powoduje, że twarz przybiera srogi i groźny wyraz, co może negatywnie wpływać na kontakty społeczne i biznesowe, a także obniżać samoocenę i zadowolenie z własnego wyglądu.


Dlaczego powstaje lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, tak samo jak inne zmiany mimiczne, powstaje jako efekt aktywności mięśni twarzy. Za jej pojawienie się odpowiedzialne są trzy mięśnie- dwa symetryczne mięśnie marszczące brwi i pojedynczy mięsień prosty nosa. Ich skurcze umożliwiają wyrażenie złości, zniecierpliwienia, a także bólu. Są aktywne również przy czynności mrużenia oczu, np. w wyniku narażenia na ostre światło. U osób młodych aktywność mięśni powoduje powstanie zmarszczki dynamicznej, która pojawia się towarzysząc danej emocji, a gdy mięsień ulega rozluźnieniu, znika samoistnie nie pozostawiając wyraźnego śladu. Niestety, w wyniku wielokrotnie powtarzanych skurczów mięśni mimicznych oraz współistniejącej stopniowej utracie elastyczności i gęstości skóry, zmarszczka zaczyna się utrwalać i zaczyna tworzyć tak zwaną lwią zmarszczkę.

Wśród pozostałych przyczyn powstawania lwiej zmarszczki wymienia się także:

 • Promieniowanie UV– narażenie na światło słoneczne przy braku odpowiedniej ochrony skutkuje przyspieszoną degradacją włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry; zmniejszenie ich ilości znacznie przyspiesza pojawienie się zmarszczek, w tym lwiej zmarszczki. W związku z tym zaleca się stosowanie na twarz kremów z filtrem minimum SPF30.
 • Palenie tytoniu- substancje zawarte w dymie papierosowym powodują powstawanie wolnych rodników, zmniejszają aktywność antyoksydantów oraz negatywnie wpływają na syntezę kolagenu i elastyny; zaciąganie się dymem powoduje także skurcz naczyń krwionośnych, co skutkuje niedotlenieniem komórek skóry.
 • Utrata wody- postępujące wraz z wiekiem odwodnienie skóry wpływa na utratę jej elastyczności i przyspiesza pojawienie się zmarszczek.
 • Skłonności genetyczne- tutaj znaczenie ma budowa anatomiczna mięśni twarzy, a także typ skóry u danej osoby.
 • Narażenie na stres– powoduje nadmierne napięcie i aktywność mięśni mimicznych, co w przypadku wielokrotnego powtarzania przyczynia się do utrwalenia zmian.

Przeczytaj także: Osocze Bogatopłytkowe - Eliksir Młodości

 

Jak zapobiec powstawaniu lwiej zmarszczki?

Profilaktyka zmarszczek mimicznych, w tym lwiej zmarszczki, obejmuje:

 • Unikanie ekspozycji na promieniowanie UV. W celu ochrony skóry należy stosować kremy z odpowiednim filtrem dostosowanym do rodzaju skóry i karnacji.
 • Noszenie okularów przeciwsłonecznych. Ta zasada obowiązuje nie tylko latem, ale również zimą. Zapobiegnie to mrużeniu oczu i opóźni powstawanie zmarszczek między brwiami, na nosie oraz tzw. „kurzych łapek”. Z tego samego powodu w przypadku wad wzroku należy zadbać o odpowiednio dobrane okulary korekcyjne.
 • Unikanie zanieczyszczeń. Smog, środki chemiczne i substancje drażniące powodują nie tylko fizyczne podrażnienie skóry, ale wpływają także na powstawanie wolnych rodników w organizmie, które przyspieszają procesy starzenia się.
 • Nawilżanie skóry i picie odpowiedniej ilości płynów. Dzięki temu skóra jest dobrze nawodniona, a tym samym elastyczna i bardziej jędrna, co przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.
 • Ćwiczenia facefitness/joga twarzy. Masowanie twarzy pomaga rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie i wygładza widoczne bruzdy. Wystarczy 5 minut dziennie, aby poczuć i zobaczyć wyraźną różnicę w kondycji skóry.
 • Rezygnacja z palenia papierosów. Jak wspomniano wcześniej, dym tytoniowy wielowymiarowo wpływa na kondycję i wygląd skóry.
 • Unikanie spania na boku. Ta pozycja powoduje pogłębianie się istniejących bruzd pod wpływem siły grawitacji. W profilaktyce zmarszczek zaleca się spanie na plecach.
 • Uśmiechnij się! Uśmiech pomaga rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie okolicy czoła, co również pomaga przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek na tym obszarze. 

 

Jak medycyna estetyczna może pomóc w usunięciu lwiej zmarszczki?

Do usunięcia widocznych i utrwalonych zmarszczek mimicznych w gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się botoks i/lub kwas hialuronowy.

Botoks jako pomoc na lwią zmarszczkę

BOTOKS, czyli toksyna botulinowa, podawany jest bezpośrednio do mięśnia, na który ma zadziałać. Jego zadaniem jest uniemożliwienie skurczów włókien mięśniowych, co pozwala na relaksację samego mięśnia oraz skóry położonej nad nim. Dzięki temu czoło i okolica międzybrwiowa nie marszczy się, co powoduje, że nie dochodzi do powstawania lub pogłębiania bruzd na tym obszarze. Co więcej, skóra, która nie ulega regularnemu fałdowaniu, ma czas na regenerację i odbudowę, dzięki czemu już istniejąca lwia zmarszczka ulega wygładzeniu. Prawidłowo przeprowadzona procedura- w naszej klinice zabiegi wykonuje wyłącznie lekarz specjalista - gwarantuje spektakularne efekty bez zmiany wyrazu twarzy oraz z niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań pozabiegowych. Zabieg wykonywany jest przy użyciu cieniutkich igieł, tzw. „botoksówek”, i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pierwsze efekty są dostrzegalne po upływie około 2-3 dni, natomiast na ostateczny rezultat należy poczekać około 2 tygodni. Efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy- po tym czasie procedurę można powtórzyć.

Dowiedz się więcej: Botox Katowice

 

Kwas hialuronowy jako pomoc na lwią zmarszczkę

KWAS HIALURONOWY. Wykorzystywany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy występuje w dwóch postaciach- usieciowanej i nieusieciowanej. Do usuwania widocznych zmarszczek wykorzystuje się formę usieciowaną, która zapewnia natychmiastowe wypełnienie bruzd i długotrwałe rezultaty. Dzięki temu efekt widoczny jest od razu po zabiegu i utrzymuje się nawet do 1,5 roku. Kwas hialuronowy to jedna z substancji najczęściej wykorzystywana w medycynie estetycznej. Występuje on naturalnie w ludzkim organizmie, lecz jego ilość spada wraz z wiekiem, przyczyniając się do stopniowego odwadniania skóry oraz utraty jej elastyczności i jędrności. Dzięki zastosowaniu wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym uzyskujemy poprawę gładkości skóry, jej nawilżenia i kolorytu. Zabieg może być połączony z ostrzykiwaniem botoksem okolicy między brwiami, tak aby uzyskać jeszcze lepsze efekty w niwelowaniu widoczności lwiej zmarszczki.  

Dowiedz się więcej: Kwas hialuronowy Katowice

Ulubione ()