OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE – dlaczego nazywane jest „eliksirem młodości”?

Co to jest osocze bogatopłytkowe i jak wygląda zabieg z jego użyciem?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat otrzymywany z krwi pacjenta, charakteryzujący się wysoką zawartością płytek krwi (trombocytów) w stosunkowo niedużej ilości osocza. Stężenie trombocytów w gotowym preparacie powinno być kilkakrotnie większe niż we krwi- szacuje się, że jest ono 2-9 razy wyższe niż w warunkach normalnych. Osiąga się to poprzez odpowiednie przygotowanie, której obejmuje trzy etapy.

 • Pierwszy polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej pacjenta w ilości uzależnionej od wielkości okolicy, która wymaga ostrzyknięcia. Zazwyczaj jest to od 8 do 16 ml, czyli jedna lub dwie probówki.
 • Drugi etap to odwirowanie krwi w specjalnej wirówce. Dzięki temu uzyskuje się oddzielenie krwinek czerwonych i innych elementów morfotycznychod osocza i płytek krwi.
 • Trzeci i ostatni etap obejmuje podanie pacjentowi otrzymanego osocza bezpośrednio do skóry, co odbywa się dwoma metodami: wzdłuż linii zmarszczek lub za pomocą mezoterapii.

Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego nosi nazwę wampirzego liftingu, który zyskał ogromną popularność wśród celebrytów. Polega on na podawaniu preparatu wielokrotnie nakłuwając skórę co około 1-2 cm na określonym obszarze ciała. Zabieg trwa od 20 do 40 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest praktycznie bezbolesny. Zaleca się przeprowadzenie około 3 serii zabiegów co 3-4 tygodnie. Pierwsze efekty widoczne są niedługo po zabiegu, natomiast na ostateczny rezultat trzeba poczekać mniej więcej3 miesiące. Efekt końcowy utrzymuje się od pół do półtorej roku, a po tym czasie warto co 6 miesięcy wykonywać zabieg przypominający, który podtrzyma osiągnięte rezultaty.

Skoncentrowane w preparacie płytki krwi uwalniają duże ilości czynników wzrostu, które są podstawą dobroczynnego działania osocza bogatopłytkowego. Po wprowadzeniu preparatu bezpośrednio w tkankę, zapoczątkowują one odbudowę i regenerację komórek skóry. Wpływają bowiem na tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz pobudzenie produkcji komórek macierzystych, fibroblastów, elastyny i włókien kolagenowych w skórze, dzięki czemu odzyskuje ona młody i promienny wygląd. Osocze powoduje także lepsze gojenie się ran po zabiegach estetycznych i chirurgicznych, dlatego poleca się korzystanie z zabiegów także przed planowaną procedurą, co sprawia, że tkanki goją się nawet dwa razy szybciej. 

Jakie są efekty i wskazania do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Procedura z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego należy do zabiegów biostymulacyjnych, czyli takich, które mają na celu zwiększenie zdolności regeneracyjnych skóry oraz przyczynia się do jej odbudowy. To sprawia, że poprawa stanu tkanki jest stopniowa, dzięki czemu efekt utrzymuje się znacznie dłużej i wygląda całkowicie naturalnie. Rezultaty, jakie osiąga się dzięki zastosowaniu osocza to przede wszystkim regeneracja skóry i jej odmłodzenie. Poprawia się ukrwienie tkanek, ich nawilżenie i odżywienie. Skóra staje się jędrniejsza, bardziej sprężysta i wygładzona. Znikają zmarszczki, poprawie ulega koloryt skóry i jej gęstość. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego na skórę głowy hamuje wypadanie włosów oraz powoduje ich stopniowy odrost. Nowe włosy stają się gęstsze, grubsze i zdecydowanie mocniejsze.

Przeczytaj także: Komora hiperbaryczna – jak wpływa na skórę?

Wskazaniami do wykonania serii zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego są m.in.: zmarszczki („kurze łapki”, zmarszczki marionetki, zmarszczki palacza, zmarszczki czoła, szyi i dekoltu), przedwczesne łysienie, zmęczona, ziemista i szara cera, rozstępy, cellulit, blizny potrądzikowe, utrata jędrności i sprężystości skóry, suche i pomarszczone dłonie, fałdy nosowo-wargowe, rany po zabiegach laserowych. Osocze wskazane jest również jako profilaktyka powstawania zmarszczek (u osób po 25. roku życia), a także u pacjentów z cerą naczynkową, trądzikiem pospolitym i różowatym.

Przeczytaj także: Jak poradzić sobie z kurzymi łapkami?

Jakie są zalety zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Poza efektem odmładzającym, antystarzeniowym, rewitalizującym i poprawiającym koloryt, warto zwrócić uwagę na inne, bardzo ważne aspekty zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego. Przede wszystkim jest to preparat autologiczny, czyli pochodzący z organizmu pacjenta i przez niego wytworzony, a nie wyprodukowany na zewnątrz. To sprawia, że zabieg praktycznie całkowicie pozbawiony jest ryzyka wystąpienia uczulenia czy odrzucenia wstrzykniętego preparatu. Dzięki temu z zabiegów mogą korzystać alergicy i osoby o dużej wrażliwości skórnej oraz wszyscy ci, którzy obawiają się botoksu. Co więcej, procedura podania osocza bogatopłytkowego jest w pełni bezpieczna i pozbawiona jakichkolwiek skutków ubocznych.

Jedynym następstwem zabiegu, poza widocznymi nakłuciami, mogą być niewielkie siniaki w miejscach iniekcji oraz zaczerwienienie i mierny obrzęk. To sprawia, że zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji i od razu po jego zakończeniu Pacjent może iść do domu, a w dniu następnym wrócić do pracy. Jedynie przez kilka dni należy zrezygnować z korzystania z basenu, sauny, gorących kąpieli oraz uprawiania sportu.

 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Nawet tak bezpieczna procedura, jak ostrzykiwanie osoczem własnym pacjenta, ma pewne ograniczenia. Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby:

 • Cierpiące na chorobę nowotworową,
 • Będące w ciąży lub karmiące piersią,
 • Mające aktywną opryszczkę,
 • Nosiciele wirusów, takich jak HIV czy WZW,
 • Z zaburzeniami krzepnięcia i schorzeniami krwi, np. małopłytkowością, posocznicą, hemofilią,
 • Przyjmujące leki rozrzedzające krew (np. aspiryna) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • Chorujące na schorzenia wątroby,
 • Będące w fazie zaostrzenia chorób autoimmunologicznych.


Ulubione ()