Kurze Łapki co to takiego? – Zmarszczki mimiczne okolicy oczu

Co to są Kurze łapki?

Zmarszczki to deformacje powierzchni skóry przyjmujące postać bruzd, wgłębień i zagięć. Powstają jako efekt starzenia, następstwo niehigienicznego trybu życia (nałogi, nieodpowiednia dieta, stres), a także z powodu zaburzeń gospodarki hormonalnej, narażenia na promieniowanie UV oraz mimiki twarzy. Zmarszczki dzieli się na powierzchowne i głębokie. Powierzchowne mają głębokością dochodzącą do 0,05 mm i tworzą się najczęściej w okolicach oczu.

Zmarszczki mimiczne twarzy związane są bezpośrednio z wyrażaniem emocji i mogą pojawiać się już w wieku 25-30 lat. Po w kroczeniu w trzecią dekadę życia zmarszczki mimiczne zaczynają się utrwalać i widoczne są stale, nawet wtedy, gdy skóra twarzy jest rozluźniona. Najczęściej najpierw pojawiają się pionowe zmarszczki między brwiami oraz w okolicy nosowo-wargowej, poziome bruzdy na czole oraz tzw. kurze łapki. Te ostatnie mają tendencję do tworzenia się najwcześniej, co związane jest z aktywnością mięśnia okrężnego oka, odpowiedzialnego za zamykanie i zaciskanie powiek.

Dlaczego powstają Kurze łapki?

Skóra narażona jest na działanie czynników zewnętrznych w sposób bezpośredni, dlatego też starzeje się szybciej niż inne narządy. Daje to widoczne efekty w postaci zmarszczek. Są one naturalnym procesem związanym ze starzeniem się skóry. Wraz z wiekiem staje się ona cieńsza, wysuszona, mniej elastyczna. Zanika również podskórna warstwa tkanki tłuszczowej, a napięcie mięśni twarzy ulega obniżeniu. Osłabieniu ulegają także włókna kolagenowe i elastynowe, co wraz z nadmierną utratą wody prowadzi do jej zwiotczenia.

Negatywny wpływ na włókna kolagenowe ma także palenie papierosów. Za sprawą toksycznych substancji znajdujących się w dymie papierosowym, uszkodzeniu ulega ich struktura, co przyspiesza proces starzenia skóry. Ponadto cera zyskuje ziemisty koloryt, staje się wysuszona i osłabiona, co prowadzi do szybszego powstawania przebarwień, bruzd i zmarszczek. Problem jest na tyle nasilony, że w kosmetologii powstał termin „cera palacza” oraz „zmarszczki palacza”. Te ostatnie związane są z częstymi skurczami mięśnia okrężnego ust, który pozwala na zaciąganie się dymem papierosowym. Wielokrotne powtarzanie tej czynności w ciągu dnia przez lata prowadzi do powstania pionowych zmarszczek wokół ust charakterystycznych dla palaczy.

Do tworzenia zmarszczek przyczyniają się również czynniki zewnętrzne, takie jak narażenie na promieniowanie słoneczne czy korzystanie z solarium. Ma to wpływ zarówno na kolor skóry (opalenizna), jak i jej strukturę – zmniejsza się elastyczność, a nasila odwodnienie. Prowadzi to do przyspieszenia powstawania pierwszych zmarszczek i pogłębienia tych, które już istnieją. Proces ten nosi nazwę „fotostarzenia skóry”. 

Przyczyną powstawania zmarszczek jest również mimika, za którą odpowiedzialne są ruchy mięśni twarzy. Ich aktywność jest niezbędna, by móc wyrażać emocje. Zmarszczki mimiczne powstają ze względu na powtarzalne skurcze włókien mięśniowych prowadzących do tymczasowego zmarszczenia skóry zawsze w tym samym miejscu, co w konsekwencji, wraz z upływem czasu, prowadzi do ich utrwalenia. W określonym wieku, po latach ekspozycji na promieniowanie UV, przy postępującym odwodnieniu skóry, przy braku prawidłowej pielęgnacji i w obecności niektórych nałogów, włókna kolagenowe w skórze ulegają degradacji, a kurze łapki widoczne są stale, niezależnie od ruchów mimicznych. 

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek mimicznych?

W przypadku zmarszczek bardzo ważna jest profilaktyka ich powstawania. Należy zadbać o prawidłową podaż witamin, zwłaszcza z grupy B, C, A oraz E. Dieta musi być bogata w mikroelementy oraz antyoksydanty przeciwdziałające procesom starzenia. Unikać trzeba drakońskich diet powodujących gwałtowny spadek masy ciała, ponieważ skóra nie zdąży się prawidłowo obkurczyć i zrobi się wiotka, co sprzyja tworzeniu się zmarszczek. Należy unikać nadmiernych kąpieli słonecznych oraz ograniczyć korzystanie z solarium, a w przypadku ekspozycji na słońce konieczne jest stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. Ze względu na fakt, iż zmarszczki okolic oczu z reguły pojawiają się najwcześniej, w słoneczne dni należy bezwzględnie pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, dzięki którym zminimalizowany będzie odruch mrużenia oczu. Konieczne jest również unikanie stresu oraz nałogów, zwłaszcza palenia tytoniu, który przyspiesza procesy degeneracji skóry.

Należy także zadbać o prawidłową pielęgnację twarzy. Można stosować odżywcze peelingi, maseczki, kremy z zawartością retinolu, koenzymu Q10, witamin C i E, kolagenu i kwasu hialuronowego. Trzeba pamiętać także o prawidłowej aplikacji kosmetyków – kremy należy wklepywać, nie wcierać. Podobnie wygląda odpowiedni demakijaż – polega on na nałożeniu na zamkniętą powiekę wacików nasączonych preparatem i odczekaniu do momentu samodzielnego rozpuszczenia się kosmetyku. 

Jak poradzić sobie z „kurzymi łapkami”?

W przypadku już istniejących zmarszczek mimicznych należy pamiętać, że stosowanie kremów nie da efektu całkowitego wygładzenia. Dzieje się tak dlatego, że nie przenikają one do skóry właściwej lecz działają wyłącznie na warstwę naskórka. Z tego powodu mogą być stosowane wyłącznie jako terapia uzupełniająca leczenie zabiegowe. W przypadku zmarszczek bardzo ważna jest profilaktyka ich powstawania. Zabiegi zastosowane z odpowiednim wyprzedzeniem opóźnią tworzenie się zmian lub zahamują proces ich pogłębiania. Najskuteczniejszym zabiegiem hamującym przyczynę powstawania kurzych łapek jest botox, czyli ostrzykiwanie mięśni okrężnych oka toksyną botulinową. Efektem jest czasowe zablokowanie skurczów mięśni i ich rozluźnienie, co powoduje, że skóra się nie fałduje. Co więcej, zabieg pozwala na złagodzenie już istniejących zmarszczek mimicznych, dzięki czemu bardzo często to wystarczy, aby przywrócić okolicy oczu młody wygląd. 

Więcej o BOTOKSIE przeczytasz tu: Botox Katowice

W przypadku, gdy zmarszczki są utrwalone i samo zastosowanie botoksu nie daje oczekiwanego efektu, wtedy wykonuje się mezoterapię igłową. Polega ona na ostrzykiwaniu twarzy nieusieciowanym kwasem hialuronowym, który sprawia, że skóra odzyskuje jędrność i nawilżenie, 

a zagłębienia są zdecydowanie mniej widoczne. Ponadto mezoterapia igłowa poprawia gęstość skóry, jej stan, nawilżenie i koloryt, dzięki czemu staje się znacznie bardziej sprężysta i odżywiona.

Więcej o MEZOTERAPII IGŁOWEJ przeczytasz tu: Mezoterapia igłowa

Zarówno zabieg BOTOKSU jak i MEZOTERAPII IGŁOWEJ można wykonać w NZOZ Vitalea znajdującym się w samym centrum Katowic ! W cenę zabiegu wliczona jest konsultacja lekarska, a każda procedura wykonywana jest przez doświadczonego lekarza.

Ulubione ()