CELLULIT - rodzaje, stopnie, przyczyny powstawania

Cellulit, zwany również lipodystrofią typu kobiecego lub liposklerozą, to jedna z najczęstszych zmian topograficznych skóry. Szacuje się, że dotyczy około 85-98% kobiet, które ukończyły dwudziesty rok życia, co czyni go najbardziej rozpowszechnioną chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Potrzebujesz więcej informacji jak poradzić sobie z cellulitem?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Cellulit- co to jest i jak wygląda?

W definicji cellulit jest niezapalną, obrzękowo-stwardnieniowo-włóknistą zmianą zlokalizowaną w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej. Wyglądem przypomina „skórkę pomarańczy”, powstającą na skutek obrzęku naskórka i rozszerzenia porów, lub „materac”- przyjmuje wówczas postać widocznych, nieregularnych wgłębień i uwypukleń, które w wyniku nierównomiernego napięcia skóry mogą zmieniać swoje położenie. W tkance podskórnej stwierdza się występowanie zgrubień i guzków, które często powodują ból. W zależności od nasilenia procesu chorobowego, w przebiegu cellulitu obserwuje się zmianę zabarwienia skóry w miejscach dotkniętych lipodystrofią. Może towarzyszyć mu również współistnienie mikrożylaków i teleangiektazji („pajączki naczyniowe”) oraz rozstępy. Obecność cellulitu najczęściej stwierdza się na tych obszarach ciała, w których znajduje się największa ilość tkanki tłuszczowej. Są to przede wszystkim: uda, pośladki, biodra, brzuch i ramiona. Mimo to cellulit nie jest przypadłością wyłącznie osób z nadwagą i otyłością. Często jest także obecny u kobiet szczupłych i wysportowanych.       

Warto wiedzieć, że cellulit jest nie tylko nieestetyczną zmianą widoczną na powierzchni skóry. Bywa, że jest też objawem innych chorób lub przyczynia się do ich powstawania. Cellulit może być związany z rozwojem żylaków, zatorów, a nawet zakrzepicy żylnej, dlatego nie należy go lekceważyć.

Przeczytaj też: Jak się pozbyć cellulitu


Rodzaje cellulitu- wodny czy tłuszczowy?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje cellulitu- wodny i tłuszczowy (lipidowy), oraz trzeci- mieszany, będący połączeniem dwóch pierwszych. Cellulit wodny, zwany również twardym, występuje zwykle u kobiet młodych i wysportowanych, u których nie istnieje problem nadwagi czy otyłości. Skóra jest jędrna i o prawidłowym napięciu, a jej wygląd nie zmienia się w zależności od pozycji ciała. Cellulit jest widoczny dopiero po chwyceniu skóry w fałd. Ten typ związany jest zwykle z nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie, co może być wynikiem stosowania diety bogatej w sód lub następstwem zmian hormonalnych w przebiegu cyklu miesiączkowego. Często postaci wodnej towarzyszą rozstępy. Nieleczony cellulit twardy może przeistoczyć się w cellulit wiotki.

Cellulit tłuszczowy, zwany także lipidowym, wiotkim lub miękkim, dotyczy głównie kobiet niećwiczących, z nadwagą, otyłością lub po gwałtownym zrzuceniu wagi. Towarzyszy mu spadek napięcia i jędrności skóry, a także zwiotczenie tkanki mięśniowej. Na skórze pojawiają się widoczne nierówności, pofałdowania i grudki, które zmieniają się w zależności od pozycji ciała. Ponadto objętość masy mięśniowej jest wyraźnie niższa w porównaniu z tkanką tłuszczową. Jak wspomniano wcześniej, cellulit lipidowy może być następstwem nieleczonej postaci wodnej.         

Istnieje jeszcze jedna postać cellulitu- tzw. obrzękowa. Jest stosunkowo najrzadziej spotykana i towarzyszy zaburzeniom krążenia. Stwierdzana jest w przebiegu obrzęków kończyn dolnych, którym towarzyszy uczucie ciężkości nóg oraz ból, np. po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej. 

Sprawdź Zabiegi na cellulit w Katowicach


Cellulit- jakie są jego przyczyny?

Powstawanie cellulitu może być spowodowane różnymi czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Co istotne, część z nich jest całkowicie modyfikowalna i w dużej mierze zależna od podjętych działań zapobiegawczych. Wśród przyczyn cellulitu wymienia się więc:

 • Styl życia. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa sposób odżywiania, poziom aktywności fizycznej, nałogi, poziom stresu oraz ubiór. Dieta obfitująca w sól, ze zbyt małą podażą błonnika, jak również o niedostosowanej, nadmiernej kaloryczności, sprzyja gromadzeniu się wody, odkładaniu tłuszczu i tworzeniu się cellulitu. Z kolei siedzący tryb życia sprawia, że układ krążenia, niewspierany przez pracę mięśni, zaczyna być niewydolny, co skutkuje powstawaniem zastojów i obrzęków. Brak ruchu prowadzi również do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej na skutek niespalonej nadwyżki kalorycznej. Wśród nałogów mających największy wpływ na stan skóry wymienia się palenie papierosów. Nikotyna zaburza mikrokrążenie w skórze, powodując niedotlenienie i ograniczenie dopływu składników odżywczych do komórek. Alkohol również nie jest obojętny dla cellulitu. Powoduje nasilenie procesu lipogenezy, czyli tworzenia i odkładania się tłuszczu w tkance podskórnej. Innym czynnikiem zewnętrznym sprzyjającym powstawaniu cellulitu jest nadmierny i przewlekły stres. Powoduje on zbyt duże wydzielanie kortyzolu, tzw. hormonu stresu, który również sprzyja odkładaniu się tłuszczu w organizmie. Ponadto stres wywołuje nadmierne napięcie w układzie mięśniowym, co z kolei utrudnia prawidłowy przepływ krwi w kończynach i nasila obrzęk. Do powstawania cellulitu przyczyniają się także nawyki, takie jak zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, oraz nieodpowiedni ubiór- za ciasne ubrania, jak również obuwie na wysokim obcasie utrudniają prawidłowe krążenie krwi, co sprzyja zastojom żylnym i powstawaniu obrzęków. 
 • Czynniki genetyczne. Bardziej predysponowana do wystąpienia cellulitu jest płeć żeńska oraz rasa biała (kaukaska). Płeć ma duże znaczenie w rozwoju choroby, co jest związane z różnicami w budowie podskórnej tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn. Również typ biologiczny, który warunkuje rozmieszczenie i budowę tkanki tłuszczowej w organizmie, ma znaczenie w etiologii cellulitu i jego lokalizacji- w zależności od budowy ciała zmiany mogą umiejscawiać się na rożnych jego obszarach. Genetyka decyduje również o predyspozycji do rozwoju chorób układu krążenia, głównie niewydolności naczyń żylnych. Choroby naczyniowe powodują zaburzenia mikrokrążenia i tym samym niewystarczające odżywienie i dotlenienie komórek tłuszczowych, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie ich metabolizmu. Ulegają one nadmiernemu rozrostowi i uciskają na sąsiadujące naczynia krwionośne i limfatyczne, co prowadzi do rozwoju zastojów, obrzęku i stanu zapalnego, a w konsekwencji do nadmiernego włóknienia i powstawania guzków i stwardnień charakterystycznych dla cellulitu.      
 • Czynniki hormonalne. Ogromne znaczenie dla rozwoju cellulitu mają estrogeny, zwłaszcza, jeśli ich nadmiernej ilości towarzyszy obniżone stężenie progesteronu. Estrogen wpływa na poszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności, co powoduje gromadzenie się wody w przestrzeniach międzykomórkowych i w konsekwencji prowadzi do rozwoju zastojów i obrzęków. Z tego powodu cellulit pojawia się zwykle u kobiet po okresie pokwitania, a zaostrza się w trakcie ciąży, menopauzy i podczas leczenia hormonami (środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza). Estrogeny mają także wpływ na rozwój cellulitu u mężczyzn. Powstaje on u nich głównie z powodu zmniejszonego wydzielania androgenów oraz w trakcie hormonalnego leczenia raka prostaty.      
 • Wysoka temperatura. Tworzeniu się cellulitu w dużym stopniu sprzyja nadmierne rozgrzewanie organizmu, np. podczas opalania, korzystania z sauny i solarium czy gorących kąpieli. To sprawia, że organizm ulega odwodnieniu, co z kolei negatywnie wpływa na metabolizm komórek tłuszczowych, obniża elastyczność i napięcie skóry i tym samym prowadzi do rozwoju cellulitu.   
 • Przyjmowane leki. Do leków zwiększających ryzyko pojawienia się cellulitu należą: środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, leki antyhistaminowe (stosowane w alergii), beta-blokery (stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych) i syntetyczne hormony tarczycy.

Przeczytaj także: Profilaktyka cellulitu, jak przeciwdziałać powstawaniu

Stadia rozwoju cellulitu

W przebiegu cellulitu wyróżnia się cztery stadia rozwoju. Określają one stopień zaawansowania choroby oraz opisują objawy charakterystyczne dla poszczególnych etapów. Wymienia się:

 • Stadium I cellulitu - skóra jest gładka i bez widocznych zmian; cellulit uwidacznia się tylko przy ujęciu skóry w fałd.
 • Stadium II cellulitu - skóra gładka w pozycji leżącej, natomiast przy napięciu mięśni, po uciśnięciu skóry lub w pozycji stojącej cellulit jest widoczny gołym okiem; zmniejszeniu elastyczności skóry oraz powiększeniu się komórek tłuszczowych towarzyszą zaburzenia mikrokrążenia.
 • Stadium III cellulitu - spadek napięcia skóry postępuje, a cellulit widoczny jest w każdej pozycji ciała; przy dotyku wyczuwalne są guzki, żyły ulegają poszerzeniu, pojawia się ból.
 • Stadium IV cellulitu - guzki i zgrubienia (powstałe w wyniku połączenia kilku mniejszych guzków) widoczne są w każdej pozycji ciała i przy rozluźnionych mięśniach; skóra jest silnie pofałdowana, postępuje też włóknienie tkanki łącznej; zmiany uciskają na naczynia krwionośne i nerwy, co wywołuje ból. 

 

Jak się pozbyć cellulitu?

W klinice Vitalea, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieestetycznego problemu, jakim jest cellulit, stosujemy lipolizę iniekcyjną. Polega ona na wstrzyknięciu w głąb tkanki podskórnej substancji (pochodnej lecytyny), której zadaniem jest rozbicie komórek tłuszczowych. Powstałe w wyniku tego glicerol i kwasy tłuszczowe są następnie transportowane do wątroby, skąd są usuwane z organizmu w przebiegu naturalnych przemian metabolicznych. Ten proces jest całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego zagrożenia dla organizmu! 

Nakłucia robione są wyłącznie na tych obszarach, na których występuje cellulit lub miejscowe, trudne do usunięcia otłuszczenia. Okolice najczęściej poddawane lipolizie iniekcyjnej to: podbródek, wewnętrzna strona ud, brzuch, pośladki, ramiona oraz „boczki”. Ogromną zaletą zabiegu jest fakt, iż powoduje on trwałe usunięcie tkanki tłuszczowej z danego obszaru. Oznacza to, że raz zlikwidowany tłuszcz już nigdy nie pojawi się w tym samym miejscu. To pozwala uniknąć niekorzystnego efektu jo-jo i umożliwia trwałe wymodelowanie sylwetki. Co więcej, preparaty obecnie używane do lipolizy iniekcyjnej zawierają dodatkowy składnik, którego zadaniem jest zwiększenie elastyczności skóry na obszarach poddanych zabiegowi. Dzięki temu efekt końcowy jest jeszcze bardziej spektakularny!

Jakich efektów możesz się spodziewać po serii zabiegów lipolizy iniekcyjnej?

 • Zredukowanie cellulitu,
 • Zmniejszenie obwodów nawet o kilka centymetrów,
 • Zwiększenie elastyczności i jędrności skóry,
 • Usunięcie opornej tkanki tłuszczowej,
 • Rewitalizacja skóry.

Sprawdź zabieg: Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna jest uważana jest za metodę małoinwazyjną, gdyż do osiągnięcia zamierzonego efektu nie są wykonywane duże nacięcia chirurgiczne, a jedynie miejscowe nakłucia. Jest też zabiegiem całkowicie bezpiecznym i obarczonym niewielkim ryzykiem powikłań, do których należą głównie drobne siniaki w miejscach wkłuć, niewielki obrzęk oraz ból o małym nasileniu, które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Skuteczność lipolizy iniekcyjnej jest potwierdzona badaniami klinicznymi! W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu, zaleca się wykonanie serii 2-6 zabiegów w trzytygodniowych odstępach. W naszej klinice cena za zabieg zawiera również znieczulenie miejscowe oraz konsultację lekarską przed wykonaniem procedury.     

Ulubione ()