Wysiłkowe nietrzymanie moczu - jak skutecznie pozbyć się problemu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jedna z najczęstszych przewlekłych dolegliwości występujących u kobiet. Szacuje się, że dotyka aż 17-66% z nich, jednak świadomość i wiedza na temat skutecznych form leczenia tego wstydliwego problemu wciąż jest znikoma. Jak zlikwidować problem wysiłkowego nietrzymania moczu? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Dlaczego wysiłkowe nietrzymanie moczu to tak powszechny problem?

Wielu kobietom wydaje się, że jeżeli z podobnym problemem zmaga się nasza babcia i mama to pozostaje im tylko nauczenie się funkcjonowania z tą uciążliwą przypadłością. Popuszczanie kilku kropel podczas śmiechu, kaszlu czy kichnięcia to dopiero pierwszy stopień zaawansowania wysiłkowego nietrzymania moczu. W późniejszym etapie, kiedy dysfunkcja się pogłębi, może dojść do wycieku moczu podczas wstawania lub chodzenia. W najcięższym stopniu dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu również w pozycji leżącej. Żadnego z tych etapów nie powinniśmy bagatelizować!

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje bardzo często, a niestety w dalszym ciągu jest tematem tabu, problemem ukrywanym nawet przed lekarzem. Działanie większości kobiet dotkniętych tą przypadłością ogranicza się do wydawania pieniędzy na wkładki higieniczne maskujące jedynie problem oraz na suplementy diety.

Dowiedz się więcej: Fizjoterapia uroginekologiczna- czym się zajmuje?


Gdzie może znajdować się przyczyna i kogo dotyczy?

Powstało przekonanie, że problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy wyłącznie osoby w wieku podeszłym. Mija się to jednak z prawdą. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu w szczególności skarżą się kobiety w ciąży, po porodzie, w okresie menopauzalnym oraz osoby aktywne fizycznie. Najlepszymi warunkami do rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu są nieodpowiednie nawyki wykonywane na co dzień, nieprawidłowa postawa ciała i przewlekły stres. Prowadzi to do zbyt dużego napięcia mięśni dna miednicy i ich osłabienia, nad którym można skutecznie pracować z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Istotne jest również odżywienie i jakość ścian śluzówki, za którą w dużej mierze odpowiedzialne są hormony kobiece, które to w odpowiednich proporcjach utrzymują dno miednicy w dobrej kondycji.

W Klinice Vitalea pacjentkami zmagającymi się z m.in. z wysiłkowym nietrzymaniem moczu zajmuje się zespół specjalistów: ginekolog (dr. n med. Dariusz Huterski) + fizjoterapeuta uroginekologiczny (mgr Aleksandra Muda), którzy na podstawie dogłębnego wywiadu oraz badania ustalają i realizują najodpowiedniejszy kierunek leczenia.

Dowiedz się więcej: Fizjoterapia uroginekologiczna Katowice

Ulubione ()