Uderzenia gorąca – najczęstszy objaw menopauzy, przyczyny i sposoby na złagodzenie dolegliwości

Uderzenia gorąca to jedna z najczęstszych oznak menopauzy występująca u ponad 75% kobiet. Uderzenia gorąca mogą wiązać się m.in. z nagłym uczuciem gorąca opisywanym przez Panie jako "napad przepływającego ciepła”, przede wszystkim w okolicy twarzy, szyi i dekoltu, gdzie  zwykle pojawia się również zaczerwienienie skóry, a także z poceniem się, dusznością, kołataniem serca czy dreszczami. Bardzo często uderzeniom gorąca towarzyszy silne zmęczenie i osłabienie i/lub zawroty głowy. Uderzenia gorąca występują z różną intensywnością i różnym czasem trwania, a ich częstotliwość może się zmieniać w trakcie dnia. U niektórych kobiet może to być krótkotrwałe uczucie ciepła, które szybko przemija, podczas gdy u innych może utrzymywać się przez nawet kilkanaście minut lub dłużej. Część kobiet może doświadczać tylko sporadycznych epizodów uderzeń gorąca, natomiast inne nawet kilka lub kilkanaście razy w ciągu doby. Intensywność uderzeń gorąca przybiera różną skalę, od subtelnych odczuć gorąca do silnych powodujących pocenie się i dyskomfort. Napady pocenia się, zwłaszcza nocnego, niejednokrotnie zaburzają proces snu powodując liczne wybudzenia. Wielokrotnie równolegle z uderzeniami gorąca pojawiają się wahania nastojów lub napady lękowe.

Uderzenia gorąca związane z menopauzą mogą występować przez okres od kilku miesięcy do nawet kilku lat, przy czym zazwyczaj z miesiąca na miesiąc te nieprzyjemne objawy tracą na intensywności zanikając stopniowo, gdyż organizm kobiety dostosuje się do nowego poziomu hormonów. Nie ma jednoznacznej reguły dotyczącej czasu występowania uderzeń gorąca. 

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny występowania uderzeń gorąca związanych z menopauzą nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że wiążą się z wahaniem poziomu hormonów występujących w okresie menopauzy, czyli spadkiem ilości estrogenów. Brak równowagi hormonalnej może wpływać na proces regulacji temperatury ciała. 

Pamiętajmy, że mimo, iż uderzenia gorąca zaliczane są do typowych objawów menopauzy, to przyczyną występowania problemu może być także choroba (np. nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne), przyjmowane leki i suplementy, niewłaściwa dieta (ostre przyprawy, wysoko przetworzona żywność), używki (alkohol), a także „niezdrowy” tryb życia (np. ciągłe narażenie na ogromny stres, życie w tzw. „biegu” bez odpoczynku). 

Aby ustalić jednoznaczną przyczynę uderzeń gorąca skontaktuj się z lekarzem ginekologiem oraz lekarzem internista, którzy to przeprowadzą wywiad, zlecą Ci wykonanie kompletu badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych (m.in. USG tarczycy), ewentualnie skieruje do lekarzy specjalistów. 

Chcesz umówić wizytę u lekarza ginekologa?
Zadzwoń i zapytaj o najbliższy dostępny termin wizyty: 32 630 40 10


Jak radzić sobie z uderzenia gorąca? W jaki sposób można złagodzić kłopotliwe dolegliwości?


1. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ): To jedna z najskuteczniejszych metod leczenia uderzeń gorąca związanych z menopauzą. Polega na przyjmowaniu hormonów (zwykle estrogenów) w celu złagodzenia objawów menopauzy. Jednak HTZ ma swoje zalety i ryzyka, dlatego też o decyzja o rozpoczęciu terapii podejmowana jest wspólnie z lekarzem ginekologiem.

Chcesz umówić wizytę u lekarza ginekologa?
Zadzwoń i zapytaj o najbliższy dostępny termin wizyty: 32 630 40 10

2. Leki niesterydowe: Niektóre leki niesterydowe, takie jak ibuprofen, mogą doraźnie pomóc w złagodzeniu objawów. Warto skontaktować się z lekarzem ginekologiem i ustalić odpowiednią dawkę oraz częstotliwość przyjmowania tych leków.

Chcesz umówić wizytę u lekarza ginekologa?
Zadzwoń i zapytaj o najbliższy dostępny termin wizyty: 32 630 40 10

3. Zmiany stylu życia: Zaleca się unikać spożywania pikantnych potraw oraz gorących napojów, ubierać się warstwowo, by móc zdjąć ubranie w przypadku uderzenia gorąca, a także unikać palenia tytoniu i spożywania alkoholu, ponieważ mogą nasilać objawy.

4. Relaksacja i techniki oddechowe: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, medytacja i głębokie oddychanie, mogą pomóc w zarządzaniu uderzeniami gorąca poprzez redukcję stresu i poprawę ogólnego samopoczucia. Ćwiczenia oddechowe są szczególnie ważne w fizjoterapii uroginekologicznej. Zalecana jest także regularna aktywność fizyczna.

Chcesz umówić wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Zadzwoń i zapytaj o najbliższy dostępny termin wizyty: 32 630 40 10

5. Naturalne środki: Niektóre kobiety widzą korzyści w łagodzeniu objawów związanych z uderzeniami gorąca wynikające z przyjmowania suplementów tj.

  • Wierzba i kora wierzby - zawierają związki o działaniu podobnym do aspiryny, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.
  • Maca - roślina peruwiańska, która może pomóc w regulacji poziomu hormonów.
  • Czarny bez - zawiera flawonoidy, takie jak kwercetyna i rutyna, posiadające właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Niektóre badania laboratoryjne sugerują, iż związki te mogą wpływać na receptory estrogenowe i pomagać w stabilizacji poziomu hormonów.
  • Węgiel roślinny - niektóre badania sugerują, iż węgiel roślinny może pomagać w zmniejszaniu uderzeń gorąca poprzez absorpcję toksyn i substancji drażniących.
  • Soja i produkty sojowe - zawierają fitoestrogeny, które są związkami roślinnymi o podobnym działaniu do estrogenów. Spożywanie soi i produktów sojowych, takich jak mleko sojowe czy tofu, może pomóc w złagodzeniu uderzeń gorąca.
  • Czerwone koniczynki - zawierają izoflawony, które są fitoestrogenami. Mogą one pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia uderzeń gorąca.
  • Omega-3 - spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, takich jak ryby (łosoś, makrela, sardynki), nasiona lniane czy olej rybny, może pomóc w złagodzeniu objawów.

Nie zażywaj suplementów na własną rękę. Przed rozpoczęciem suplementacji skontaktuj się z lekarzem internistą aby upewnić się, czy dany produkt jest dla Ciebie wskazany i możesz go bezpiecznie zażywać.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, dlatego może być konieczne wypróbowanie różnych metod, aby znaleźć te, które zadziałają na Ciebie najskuteczniej.

Jeśli uderzenia gorąca są uciążliwe i wpływają na Twoje codzienne życie, nie zwlekaj i umów wizytę u lekarza ginekologa, który zbada Cię ginekologiczne, wykona badanie USG miednicy mniejszej tzw. badanie USG ginekologiczne oraz dobierze odpowiednią metodę leczenia do indywidualnych potrzeb. W razie konieczności skieruje Cię do innego lekarza specjalisty w celu potwierdzenia lub wykluczenia współistnienia chorób mogących wpływać na powstawanie uderzeń gorąca.

Sprawdź także: Ginekolog Katowice

Ulubione ()