ŚWIATŁO NIEBIESKIE - jak wpływa na skórę?

Negatywny wpływ nadmiernej ekspozycji ciała na promienie ultrafioletowe jest powszechnie znany i nie podlega dyskusji. Jednak UV to nie jedyne promieniowanie, które w nadmiarze może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz organizm, a także na urodę. Wyjaśniamy dlaczego!

Światło niebieskie - co to jest?

Światło niebieskie, określane również z angielskiego jako Blue Light lub HEV (High Energy Visible Light), to pasmo światła widzialnego o wysokiej energii. Obejmuje zakres fal o długości około 380-500 nm i stanowi aż połowę spektrum światła słonecznego (jego pozostałe „składniki” to promieniowanie UVA i UVB oraz podczerwień). Naturalnym źródłem HEV są więc promienie słoneczne, dzięki którym utrzymujemy czujność i aktywność w ciągu dnia. Obecnie jednak, na skutek rozwoju technologicznego, światło niebieskie emitowane jest również przez ekrany LED, żarówki halogenowe, wyświetlacze smartfonów, iPadów, tabletów i komputerów. Ich rozpowszechnienie w otoczeniu oraz ciągłe narażenie na promieniowanie powoduje wystąpienie szeregu zaburzeń, które wpływają zarówno na nasz stan fizyczny i psychiczny, jak i wygląd zewnętrzny. 

Jaki jest wpływ światła niebieskiego na skórę?

Światło niebieskie wnika w skórę głębiej niż promieniowanie UV i w nadmiarze może wywołać szereg negatywnych skutków. Udowodniono, że HEV powoduje uszkodzenie DNA komórek, sprzyja procesom tworzenia wolnych rodników i prowadzi do powstawania stresu oksydacyjnego. Skutki jego oddziaływania widoczne są dopiero po dłuższym czasie (zwykle po wielu latach) i mogą być nawet bardziej szkodliwe niż w przypadku UVA i UVB.

W odniesieniu do skóry światło niebieskie powoduje uszkodzenie i zmniejszenie produkcji fibroblastów, a tym samym wpływa na spadek ilości zawartego w niej kolagenu. To właśnie kolagen jest jednym z głównych białek budulcowych w skórze, który odpowiada za jej elastyczność, jędrność i gładkość. Im mniej kolagenu, tym szybciej ulega ona procesom starzenia. Na skutek tego na twarzy przedwcześnie pojawiają się zmarszczki, cera staje się sucha i ziemista oraz przybiera zmęczony i pozbawiony blasku wygląd. To zjawisko zyskało nazwę digital aging, co oznacza „cyfrowe starzenie się”.

Poznaj nasze: Sposoby na starzenie się skóry

Wpływ światła niebieskiego widoczny jest na skórze również w postaci przebarwień (hiperpigmentacji), podrażnień i stanów zapalnych.

Poznaj nasze: Sposoby na przebarwienia

Jakie są inne skutki narażenia na światło niebieskie?

Światło niebieskie ma wpływ na hamowanie wydzielania melatoniny - czyli „hormonu snu” produkowanego przez szyszynkę. Jej zadaniem jest regulacja rytmu dobowego oraz synchronizacja cyklu snu i czuwania. Odpowiada również za prawidłową odporność organizmu oraz wykazuje właściwości antyoksydacyjne, chroniąc DNA komórek przed uszkodzeniem. Wytwarzana jest niemal wyłącznie w ciemności, dlatego nadmierne narażenie na światło niebieskie, zwłaszcza po zmroku, prowadzi do zaburzenia jej syntezy. To z kolei wpływa na rozregulowanie zegara biologicznego. Nagminne oglądanie telewizji czy praca na komputerze w porach nocnych lub późnowieczornych powoduje, że organizm odbiera docierające promieniowanie jako światło dzienne. To sprawia, że wydłuża się okres czuwania, a szanse na regenerujący i wartościowy sen drastycznie spadają. Osoby długotrwale przebywające w zasięgu światła niebieskiego są więc bardziej narażone na wystąpienie bezsenności, a tym samym przewlekłego zmęczenia, uporczywych bólów głowy, a nawet depresji.

Przeczytaj również: 5 sposobów na bezsenność

Jednym z najlepiej zbadanych, negatywnych skutków oddziaływania światła niebieskiego na organizm jest jego destrukcyjny wpływ na narząd wzroku. HEV, przepuszczane przez rogówkę i soczewkę, dociera do siatkówki, gdzie zostaje pochłonięte. Tam może wywołać efekt termiczny i/lub fotochemiczny, co w konsekwencji doprowadzi do jej uszkodzenia. Ponadto zaburzeniu ulegają procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce, co powoduje powstawanie wolnych rodników upośledzających funkcjonowanie komórek receptorowych, czego bezpośrednim skutkiem jest pogorszenie wzroku i zmniejszenie ostrości widzenia. Badania wykazały, że wieloletnie narażenie na światło niebieskie w znacznym stopniu przyspiesza procesy starzenia się siatkówki, a także zwiększa ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (w skrócie AMD- Age-Related Macular Degeneration), co w efekcie może spowodować nawet całkowitą utratę wzroku. Inne skutki działania światła niebieskiego na narząd wzroku to m.in.: uczucie zmęczonych i bolących oczu, a także suchość, pieczenie i łzawienie.

Światło niebieskie pośrednio przyczynia się również do wystąpienia zaburzeń hormonalnych oraz schorzeń o podłożu metabolicznym, co może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym: otyłości, cukrzycy, a nawet nowotworów.

Jak chronić cerę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego?

Choć światło niebieskie emitowane jest przez słońce, to kosmetyki używane do ochrony przed szkodliwym wpływem UV nie stanowią bariery dla HEV. Innymi słowy, filtry stosowane w kremach do opalania nie są skuteczne w ochronie skóry przed działaniem światła niebieskiego. Ponieważ negatywne skutki narażenia na ten typ promieniowania związane są z nadprodukcją wolnych rodników i zwiększeniu stresu oksydacyjnego, to do walki z jego skutkami stosowane są antyoksydanty.

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, mają za zadanie „wymiatać” z organizmu wolne rodniki, zahamować procesy oksydacyjne i przeciwdziałać ich negatywnym skutkom. Najlepsze efekty w ochronie przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego jest stosowanie odpowiednich kremów zawierających odpowiednie antyoksydanty, takie jak np. witamina C, A, E, tlenek cynku oraz wyciągi z roślin. Zastosowanie znajdą tu ekstrakty m.in. z: rozmarynu, zielonej herbaty, kwiatów jaśminu i aksamitki, słonecznika, winogron oraz drzewa Tara (Caesalpinia spinosa). Warto również zwrócić uwagę na to, aby w kosmetyku znalazły się także składniki przyspieszające regenerację skóry oraz wzmacniające jej barierę ochronną, takie jak np.: kwas hialuronowy, alantoina, ceramidy, pantenol czy kwas migdałowy.

Silnym przeciwutleniaczem jest także- powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym- koenzym Q10. Jest on cennym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, lecz dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. Koenzym Q10 może być podawany dożylnie w formie kroplówki, dzięki czemu trafia on bezpośrednio do krwiobiegu. To sprawia, że skóra zostaje wzmocniona również od wewnątrz, co gwarantuje jeszcze lepsze efekty terapeutyczne i skuteczniejszą ochronę przeciwko wolnym rodnikom.

Dowiedz się więcej: Kroplówka z koenzymem Q10 

Dla wzmocnienia działania koenzymu Q10, w naszej Klinice podajemy go w towarzystwie witaminy C- równie silnego antyoksydantu. Ponadto bierze ona udział w syntezie kolagenu i elastyny w organizmie, dzięki czemu przyczynia się do zachowania młodego wyglądu i promiennej, zdrowej cery. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwrodnikowe. Ma także udowodniony wpływ na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych, co doskonale sprawdzi się zarówno w profilaktyce onkologicznej, jak i terapii wspomagającej leczenie już istniejących zmian.

 Dowiedz się więcej: Kroplówka z witaminą C

Ulubione ()