lle kobiet może być dotkniętych grzybicą pochwy

Blog Vitalea

Spis treści

Informacja i rejestracja
tel. 888 888 708
tel. 881 777 789
tel. 32 428 52 00

Grzybica pochwy to nadal wstydliwy temat. Przypadłość ta inaczej znana jest jako kandydoza lub drożdżyca. To jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Jak sobie z nią radzić i jak zapobiegać nawrotom? Podpowiadamy!

Przyczyn występowania grzybicy pochwy jest wiele. Na jej rozwój ma wpływ niedostateczna higiena intymna lub wręcz przeciwnie – jej nadmiar. Infekcji grzybiczej możemy nabawić się korzystając z basenu, sauny, publicznych toalet, używając wspólnych przyborów higienicznych czy poprzez kontakty seksualne. Sprzyja jej także noszenie uciskającej, syntetycznej bielizny, stosowanie antybiotyków, a także częsta zmiana partnerów seksualnych. Co ciekawe, grzybica to także efekt złej diety, w której dominują cukry proste.

Dane wskazują, że grzybica dotyka ok. 75 proc. kobiet, a duża część z nich przechodzi ją wielokrotnie.Infekcja atakuje najczęściej wtedy, kiedy organizm jest osłabiony, odporność jest obniżona, a równowaga flory bakteryjnej pochwy została zachwiana. Za jej pojawienie się odpowiedzialny jest m.in. drożdżak Candida.

Objawy - czyli jak rozpoznać grzybicę pochwy?

Do najczęstszych objawów należą upławy. To biała wydzielina przybierająca serowatą konsystencję. Towarzyszy im często pieczenie i świąd pochwy. Wiele kobiet odczuwa też ból podbrzusza. Częściej problem ten dotyka diabetyczek oraz osób otyłych, u których występują niedobory żelaza, a także uosób leczących się sterydami i antybiotykami.

Co robić, kiedy mamy do czynienia z infekcją grzybiczą? Gdy wystąpi podejrzenie grzybicy należy niezwłocznie udać się do ginekologa, który przeprowadzi badanie i wyjaśni z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. W przypadku nawracających infekcji, warto również rozważyć przeprowadzenie terapii aparatem Mora.

Zobacz: Terapia MORA

Czy można uniknąć zakażenia?

Choć grzybica lubi atakować znienacka, trzymając się pewnych określonych zasad, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uniknąć zakażenia. Przede wszystkim należy stosować prezerwatywy i unikać publicznych toalet. W trosce o prawidłową florę bakteryjną trzeba regularnie stosować specjalne probiotyki, nosić przewiewną bawełnianą bieliznę, zrezygnować z majtek typu stringi i unikać basenów oraz saun. Jednakże podstawą jest właściwa higiena intymna. Kobiety powinny stosować naturalne kosmetyki opHrównym5,5 i zdecydowanie unikać chemicznych mydeł zapachowych. Ważna jest też odpowiednia równowaga mikrobiologiczna pochwy.

Ulubione ()