lle kobiet może być dotkniętych grzybicą pochwy

Blog Vitalea

Grzybica pochwy to nadal wstydliwy temat. Przypadłość ta inaczej znana jest jako kandydoza lub drożdżyca. To jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Jak sobie z nią radzić i jak zapobiegać nawrotom? Podpowiadamy!

Przyczyn występowania grzybicy pochwy jest wiele. Na jej rozwój ma wpływ niedostateczna higiena intymna lub wręcz przeciwnie – jej nadmiar. Infekcji grzybiczej możemy nabawić się korzystając z basenu, sauny, publicznych toalet, używając wspólnych przyborów higienicznych czy poprzez kontakty seksualne. Sprzyja jej także noszenie uciskającej, syntetycznej bielizny, stosowanie antybiotyków, a także częsta zmiana partnerów seksualnych. Co ciekawe, grzybica to także efekt złej diety, w której dominują cukry proste.

Dane wskazują, że grzybica dotyka ok. 75 proc. kobiet, a duża część z nich przechodzi ją wielokrotnie.Infekcja atakuje najczęściej wtedy, kiedy organizm jest osłabiony, odporność jest obniżona, a równowaga flory bakteryjnej pochwy została zachwiana. Za jej pojawienie się odpowiedzialny jest m.in. drożdżak Candida.

Potrzebujesz więcej informacji jak poradzić sobie z infekcjami pochwy?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Objawy - czyli jak rozpoznać grzybicę pochwy?

Do najczęstszych objawów należą upławy. To biała wydzielina przybierająca serowatą konsystencję. Towarzyszy im często pieczenie i świąd pochwy. Wiele kobiet odczuwa też ból podbrzusza. Częściej problem ten dotyka diabetyczek oraz osób otyłych, u których występują niedobory żelaza, a także uosób leczących się sterydami i antybiotykami.

Co robić, kiedy mamy do czynienia z infekcją grzybiczą? Gdy wystąpi podejrzenie grzybicy należy niezwłocznie udać się do ginekologa, który przeprowadzi badanie i wyjaśni z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. W przypadku nawracających infekcji, warto również rozważyć przeprowadzenie terapii aparatem Mora.

Zobacz: Terapia MORA

Czy można uniknąć zakażenia?

Choć grzybica lubi atakować znienacka, trzymając się pewnych określonych zasad, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uniknąć zakażenia. Przede wszystkim należy stosować prezerwatywy i unikać publicznych toalet. W trosce o prawidłową florę bakteryjną trzeba regularnie stosować specjalne probiotyki, nosić przewiewną bawełnianą bieliznę, zrezygnować z majtek typu stringi i unikać basenów oraz saun. Jednakże podstawą jest właściwa higiena intymna. Kobiety powinny stosować naturalne kosmetyki o pH równym 5,5 i zdecydowanie unikać chemicznych mydeł zapachowych. Ważna jest też odpowiednia równowaga mikrobiologiczna pochwy.

Ulubione ()