KRZEM - pierwiastek życia

Krzem jest uznawany za jeden z najistotniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Spełnia wiele istotnych funkcji, wpływając na zachowanie zdrowia i urody. Niestety, z wiekiem poziom krzemu spada, co może mieć fatalne skutki dla organizmu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co należy zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji jego niedoboru.

Krzem - najważniejsze fakty

 Krzem to najważniejszy pierwiastek w organizmie człowieka. Ludzkie ciało składa się zarówno z jego organicznej, jak i nieorganicznej formy. Pomimo wysokiej zawartości krzemu w litosferze, gdzie występuje w formie mineralnej i utlenionej, jest on zupełnie obojętny dla człowieka. Dowodzi to, że jego biodostępność ze środowiska jest bardzo niska, dlatego konieczne jest dostarczanie krzemu z zewnątrz wraz z pożywieniem lub odpowiednimi suplementami. Najnowsze badania sugerują, iż dobowe zapotrzebowanie na krzem u dorosłego człowieka waha się pomiędzy 25. a 30. mg. Większych ilości do prawidłowego funkcjonowania potrzebują osoby starsze, kobiety i dzieci.

 Sprawdź nasze: Sposoby na niedobory


Krzem - wpływ na zdrowie

 Znaczącą rolę krzemu w ludzkim organizmie opisało wielu uznanych lekarzy i naukowców. Główne ich tezy dowodzą, że niedobory tego pierwiastka powodują poważne stany zapalne, a nawet mogą prowadzić do rozwoju nowotworów!

Cytując doktor Nadieżdę Siemionową: „Jeżeli nie ma odpowiedniej ilości krzemu, nie ma przyswajalności innych mikroelementów.” Twierdzi ona, że spadek krzemu poniżej konkretnych wartości powoduje poważne schorzenia:

 • poniżej 1,6 g- sprzyja rozwojowi wirusowego zapalenia wątroby,
 • poniżej 1,4 g- powoduje rozwój cukrzycy,
 • poniżej 1,3 g- predysponuje do rozwoju raka,
 • poniżej 1,2 g- grozi wylewem krwi do mózgu, powstawaniem tętniaków i zawałów.

 

Doktor M. Wronkow udowodnił, że odpowiedni poziom krzemu pozwala usunąć z jelit grzyby z rodzaju Candida, które z koloidalnym roztworami tego pierwiastka tworzą kompleksy łatwe do usunięcia. To sugeruje, że najczęstsze choroby grzybicze zdecydowanie łatwiej jest wyleczyć, gdy poziom krzemu występuje w organizmie w optymalnym stężeniu.

 Przeczytaj także: GRZYBICA JELIT- przyczyny, objawy, leczenie


Krzem w pożywieniu

Niestety, pędząca gospodarka oraz przetwórstwo żywności, jak i wzmożone stosowanie pestycydów w uprawach rolnych powoduje znaczne ubytki krzemu w pożywieniu. Dieta uboga w ten pierwiastek to ogromny problem Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Badania wykazały, że ponad 90% społeczeństwa ma niedobory tego makroelementu! Z kolei w krajach Wschodu, takich jak Indie czy Chiny, gdzie ludność odżywia się w znacznym stopniu nieprzetworzoną, organiczną żywnością, dobowe spożycie krzemu oscyluje nawet na poziomie 140-200 mg na dobę! W prawidłowej podaży tego pierwiastka tryb życia oraz sposób żywienia odgrywa więc kluczową rolę.

Jak wspomniano wyżej, od ponad kilkudziesięciu lat gleby uprawne alkalizuje się wapnem i jego solami. Przy takim poziomie pH, niezależnie od polimeryzacji, kwas ortokrzemowy jest związany z wapnem w nierozpuszczalną sól (beton). Rosnące na takiej glebie rośliny wykazują bardzo niewielką zawartość krzemu, zatem plony z takich zbiorów są go praktycznie całkowicie pozbawione. Z tego powodu także zwierzęta hodowlane, które żywią się takimi roślinami, nie posiadają odpowiednich jego ilości, a to napędza błędne koło. Właśnie dlatego człowiek, jako położony najwyżej w łańcuchu pokarmowym, często nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości krzemu wyłącznie z pożywienia. 

Co więcej, jeśli w ludzkim układzie pokarmowym znajdują się różnego rodzaju pasożyty, to również sprzyja to spadkom zawartości krzemu w organizmie, gdyż one także go pochłaniają. Szczegółowo opisała to wspomniana wcześniej doktor Nadieżda Siemionowa w książce pt. „Szkoła zdrowia” z 2007 r.

  

Jakie są skutki niedoboru krzemu?

 Jak wspomniano wcześniej, niedobór krzemu może doprowadzić do wielu dysfunkcji i problemów zdrowotnych. Wśród nich najistotniejsze są:

 • Szybsze starzenie się organizmu (krzem odpowiada za elastyczność skóry, gęstość włosów, twardość paznokci i stan kośćca),
 • Zwapnienie naczyń krwionośnych prowadzące do rozwoju miażdżycy,
 • Kruchość i łamliwość kości oraz spadek elastyczności stawów – to może prowadzić między innymi do rozwoju osteoporozy i choroby reumatycznej,
 • Osłabiona odporność (z powodu zaburzonej informacji wewnątrztkankowej i niskiej odpowiedzi immunologiczna).

 

Jak naturalnie uzupełnić niedobory krzemu w organizmie ?

 Aby efektywnie dostarczyć krzem do organizmu, należy wybierać dobrej jakości, organiczne produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W przypadku mięsa poleca się przede wszystkim chude mięso lub podroby, zwłaszcza wątróbkę. Warto również spożywać duże ilości owoców i warzyw, najlepiej wraz z (dobrze umytą) skórką, bowiem to w niej zawarta jest spora ilość krzemu. Podobnie jest w przypadku nasion- warto sięgać po te nieoczyszczone z łusek.

Pamiętajmy, że aby żywność stanowiła dobre źródło witamin oraz mikro- i makroelementów, powinna być nieprzetworzona i pochodzić ze sprawdzonego źródła, najlepiej z upraw niewspomaganych chemicznie.

 Główne źródła krzemu to:

 • skrzyp polny,
 • pokrzywa,
 • czosnek,
 • szczypiorek,
 • skórki owoców,
 • szparagi,
 • proso,
 • niepalona kasza gryczana,
 • płatki owsiane,
 • groch,
 • orzechy.

  

Krzem - badanie niedoboru

Badania kliniczne potwierdziły również, że słaba podaż krzemu może rzutować na wchłanialność pozostałych makroelementów. Zbyt małe jego ilości mogą zatem powodować globalne niedobory, a to w konsekwencji całościowo osłabia organizm.

W naszej Klinice możesz w szybki i nieinwazyjny sposób ocenić stan swojego organizmu i sprawdzić, na jakim poziomie utrzymuje się krzem oraz inne minerały i witaminy. W tym celu wykorzystujemy platformę So/check, która pozwala na sprawdzenie globalnych niedoborów i obciążeń organizmu, a także dostarcza informacji na temat zdolności obronnych ustroju, wydolności mechanizmów detoksykujących, poziomu stresu oksydacyjnego, stanu jelit i wielu innych. Badanie jest odpowiednie dla osób w każdym wieku, również dzieci!

Dowiedz się więcej: diagnostyka SO/CHECK

Pamiętaj! Aby utrzymać zdrowie regularnie się badaj i stosuj dietę bogatą w witaminy oraz minerały. Jeśli chcesz sprawdzić, w jakim stanie jest Twój organizm- zapraszamy do Kliniki Vitalea na diagnostykę oraz konsultacje lekarskie.

 Zadzwoń i umów się już dziś !
32 630 40 10

Ulubione ()