HEMOROIDY - co należy o nich wiedzieć?

Choroba hemoroidalna uznana jest za najczęstszy problem, z jakim w swojej praktyce spotykają się lekarze proktolodzy. Mimo to dokładne dane epidemiologiczne dotyczące tego schorzenia są wyłącznie szacunkowe, gdyż duża część osób nie trafia do specjalisty. Wiąże się to z faktem, iż jest ono wciąż postrzegane jako zbyt „wstydliwe”, by o nim opowiadać nawet lekarzowi. Na zaniżone statystyki wpływ ma również fakt, iż pacjenci często obawiają się badania per rectum, które zwykle przeprowadzone zostaje w gabinecie lekarskim w celu potwierdzenie lub wykluczenia choroby. Aby pokonać te uprzedzenia, bardzo ważne jest szerzenie świadomości wśród pacjentów na temat tego, jak istotne jest wczesne wykrycie i leczenie choroby hemoroidalnej, która ma ogromny wpływ na ich samopoczucie i jakość życia. 

Potrzebujesz więcej informacji jak wspomóc leczenie hemoroidów?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Hemoroidy - czym są?

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, to anatomiczne struktury zlokalizowane w kanale odbytu. Powstają z naczyń krwionośnych i są opisywane jako niewielkie „poduszeczki” wypełnione krwią. Hemoroidy ma każdy człowiek- są fizjologiczną częścią układu pokarmowego. Ich podstawowym zadaniem, wraz ze zwieraczem zewnętrznym i wewnętrznym, jest uszczelnienie odbytu, co umożliwia kontrolę nad oddawaniem stolca i gazów. W prawidłowych warunkach podczas defekacji dochodzi do rozluźnienia mięśnia zwieracza odbytu, a z hemoroidów odpływa krew, co umożliwia wydalenie stolca na zewnątrz. Problem powstaje wtedy, gdy hemoroidy ulegają nadmiernemu powiększeniu i przekrwieniu na skutek zatrzymania w nich krwi, która w trakcie wypróżniania nie odpływa naturalnie. To powoduje, że stolec nie może swobodnie przejść przez kanał odbytu, co może skutkować uszkodzeniem powiększonych hemoroidów oraz wypychaniem ich na zewnątrz. Ten stan określa się mianem choroby hemoroidalnej, zwanej również żylakami odbytu.   

Przeczytaj także: Przewlekła niewydolność żylna- jakie są jej objawy? 


Choroba hemoroidalna - jakie daje objawy?

Powiększone hemoroidy uważane są za najczęstszą przyczynę krwawienia z odbytu. Jest to również najbardziej charakterystyczny objaw choroby hemoroidalnej. Spowodowane jest to mechanicznym uszkodzeniem hemoroidów przez kał przeciskający się przez zwężony kanał odbytnicy. Krew zwykle ma kolor jasnoczerwony i może być widoczna na powierzchni stolca, na papierze toaletowym po defekacji, w muszli klozetowej, a także na bieliźnie.

Inne typowe objawy choroby hemoroidalnej to: ból, swędzenie, pieczenie, wrażenie niepełnego wypróżnienia i uczucie dyskomfortu. W niektórych przypadkach dochodzi do wysunięcia hemoroidów na zewnątrz wraz z wydalanym stolcem, skąd nie wracają już na swoje pierwotne miejsce. W postaci widocznych gołym okiem guzków różnej wielkości tworzą defekt natury estetycznej, co dodatkowo przyczynia się do obniżenia jakości życia i pewności siebie. Ponadto, duże hemoroidy zewnętrzne mogą przyczyniać się do odczuwania bólu podczas siedzenia. W guzkach krwawniczych może także dojść do rozwoju zakrzepicy, która jest powikłaniem choroby hemoroidalnej. Główne objawy to w takim wypadku silny ból, obrzęk i stan zapalny.

Poznaj nasze: Sposoby na zakrzepicę


Hemoroidy - jakie są przyczyny choroby?

Jest wiele teorii na temat przyczyn powstawania choroby hemoroidalnej. Wiadome jest, że ryzyko jej rozwoju wzrasta wraz z wiekiem i u osób w wieku podeszłym diagnozowana jest powszechnie. Jednak choroba ta zwykle jest wieloczynnikowa i mogą się na nią składać następujące okoliczności predysponujące: 

 • chroniczne zaparcia,
 • siedzący tryb życia,
 • nadwaga i otyłość,
 • niewłaściwa dieta,
 • przyjmowanie zbyt małych ilości płynów w ciągu doby,
 • biegunki i nadużywanie leków przeczyszczających- podrażniają śluzówkę jelit oraz powodują spowolnienie ruchów perystaltycznych, co prowadzi do nasilenia problemu zaparć,
 • ciąża i poród,
 • nawykowe wstrzymywanie wypróżnień- spowodowane np. lękiem przed korzystaniem z publicznych toalet,
 • nieprawidłowa technika dźwigania ciężkich przedmiotów,
 • niektóre dyscypliny sportowe (zwłaszcza siłowe),
 • nadmierne napięcie mięśnia zwieracza odbytu,
 • stosunki analne,
 • spadek jakości tkanki łącznej postępujący wraz z wiekiem,
 • guzy miednicy mniejszej. 

Mimo że choroba hemoroidalna jest częstym problemem u pacjentów starszych, to z powodu obecnego stylu życia, złych nawyków żywieniowych, wzrastającego odsetka osób z nadmierną masą ciała, jest ona coraz częściej diagnozowana także u osób młodszych. 

Przeczytaj także: Zaparcia- rodzaje, czynniki ryzyka, leczenie
 

Jak rozwija się choroba hemoroidalna?

Początki rozwoju choroby hemoroidalnej zwykle przebiegają bezobjawowo. Często pierwszym symptomem jest krwawienie widoczne po wypróżnieniu lub na powierzchni stolca. Do oceny nasilenia choroby hemoroidalnej wykorzystuje się skalę Golighera, która wyróżnia 4 stadia rozwoju choroby:

 • Stadium I – hemoroidy niewypadające - pozostają wewnątrz odbytnicy, nie są widoczne na zewnątrz; mogą dawać objawy w postaci sporadycznego krwawienia.
 • Stadium II – hemoroidy wychodzą na zewnątrz przy parciu, ale wracają samoistnie do kanału odbytniczego po wypróżnieniu; objawami są zwykle: krwawienie, swędzenie i uczucie pieczenia.
 • Stadium III – hemoroidy są widoczne na zewnątrz odbytu, ale można je ręcznie odprowadzić do wnętrza kanału; na tym etapie, poza objawami ze stadium II, często stwierdza się także dość mocno nasilony ból.
 • Stadium IV – hemoroidy są na stałe widoczne poza odbytem i nie ma możliwości ich odprowadzenia do wewnątrz; do objawów z poprzedniego stadium może dołączyć się również nietrzymanie stolca.   


Jak wspomóc leczenie choroby hemoroidalnej?

Jedna z teorii patogenezy choroby hemoroidalnej upatruję przyczynę jej rozwoju w niewydolności ścian naczyń krwionośnych. Jako że inna nazwa choroby to „żylaki odbytu”, to powyższe założenie wydaje się być uzasadnione. Aby uszczelnić ściany naczyń i poprawić ich funkcjonowanie, warto zastosować zewnętrzną suplementację witaminy C oraz koenzymu Q10. Są to silne antyoksydanty, które „wymiatają” wolne rodniki z organizmu i chronią go przed ich szkodliwym działaniem. Wykazują działanie przeciwzapalne i ochronne na śródbłonek naczyń, zapobiegając ich uszkodzeniom. Ponadto witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a także uczestniczy w procesie syntezy kolagenu i elastyny, co pomaga utrzymać naczynia w prawidłowej kondycji. Zapobiega również powstawaniu zakrzepów. Z kolei koenzym Q10 wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe oraz regulujące ciśnienie krwi. Przeciwdziała także odkładaniu się złogów w tętnicach i poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego. W naszej Klinice obydwie substancje podawane są w postaci wlewów dożylnych- kroplówek. Dzięki temu możliwe jest szybkie osiągnięcie stężeń leczniczych w organizmie, co przyspiesza leczenie i uzyskanie oczekiwanych rezultatów.   

Dowiedz się więcej: Kroplówka z witaminą C

Dowiedz się więcej: Kroplówka z koenzymem Q10

Na pracę jelit pozytywny wpływ ma również regularna aktywność fizyczna. Ruch pozwala uniknąć zaparć, sprzyja utrzymaniu wagi oraz poprawia krążenie. W chorobie hemoroidalnej  nie bez znaczenia jest także dbałość o odpowiednią higienę. Należy myć się po każdym wypróżnieniu używając tylko ciepłej wody, ewentualnie z dodatkiem płynu do higieny intymnej. Do osuszania warto wykorzystać miękki ręcznik, lecz unikać nadmiernego pocierania okolic intymnych. Zaleca się używanie miękkiego papieru toaletowego po defekacji, a na co dzień noszenie wyłącznie bawełnianej bielizny. W łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej pomocne mogą być również ziołowe i ciepłe nasiadówki.


Jakie znaczenie ma dieta w chorobie hemoroidalnej?

Dieta ma ogromne znaczenie zarówno w profilaktyce choroby hemoroidalnej, jak i w jej leczeniu. Odpowiednio zbilansowana kaloryczność pomoże uniknąć nadwagi lub będzie podstawowym orężem do walki z nią, tym samym zmniejszając ryzyko zachorowania lub nawrotów choroby. Niezmiernie istotna jest także dbałość o prawidłowy rytm wypróżnień i unikanie zaparć, w czym nieocenioną rolę odgrywa błonnik pokarmowy. Jest on zawarty głównie w produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach świeżych i suszonych, płatkach i otrębach, nasionach, migdałach, brązowym ryżu oraz roślinach strączkowych. W parze z błonnikiem musi iść odpowiednia ilość przyjmowanych płynów- zaleca się wypijanie przynajmniej 2 litrów wody na dobę. To pomoże zmiękczyć stolec i zmniejszy ryzyko zaparć. Unikać należy z kolei produktów, które sprzyjają ich powstawaniu- są to m.in. czekolada, tłuszcze zwierzęce, kakao, wyroby z mąki pszennej, biały ryż, dania typu fast-food. Z jadłospisu należy wykluczyć także ostre i pikantne przyprawy, czarną herbatę, kawę oraz alkohol.    

W leczeniu choroby hemoroidalnej warto wzbogacić dietę o tzw. flawonoidy. Wykazują one działanie przeciwzapalne i zwalczające wolne rodniki. Poprawiają także przepływ krwi w naczyniach oraz przeciwdziałają tworzeniu się skrzepów. Bogatym źródłem flawonoidów są m.in.: kasztanowiec (kwiaty, kora, nasiona), kora dębu, oczar wirginijski (liście, kora), ruszczyk kolczasty (kłącze) i krwawnik (kwiaty, ziele). Flawonoidy zmniejszają ryzyko krwawień w przypadku choroby hemoroidalnej oraz zapobiegają wypadaniu hemoroidów. 

Ulubione ()