DOLINA ŁEZ- co to jest i jak ją zlikwidować?

Wraz z wiekiem skóra stopniowo traci swoją jędrność, elastyczność i gęstość. Tkanka podskórna zanika, napięcie mięśni twarzy osłabia się, co w połączeniu z działającą siłą grawitacji powoduje przemieszczanie się tkanki tłuszczowej w dół. To sprawia, że policzki zapadają się, żuchwa traci naturalny kontur, tworzą się „chomiki”, a pod oczami pojawia się tzw. dolina łez.

Potrzebujesz więcej informacji jak zlikwidować dolinę łez?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Dolina łez – czym jest i jak powstaje?

Dolina łez to wąskie zagłębienie zlokalizowane pod okiem, powstające na skutek ubytków tkanki podskórnej w okolicy oczodołowej. Jest widoczna jako ukośna linia prowadząca od wewnętrznego kącika oka w kierunku środkowej części policzka. Układa się ona tak, jak droga po której płyną łzy- stąd pochodzi jej nazwa. Widoczna dolina łez powoduje, że twarz przybiera smutny, zmęczony wyraz, co optycznie dodaje lat i negatywnie wpływa na wygląd.

Pierwsze oznaki starzenia zwykle najszybciej pojawiają się w okolicy oczu. Skóra na tym obszarze jest cienka i delikatna, z mniejszą ilością tkanki podskórnej i bardziej widocznymi naczyniami krwionośnymi. To sprawia, że postępujący wraz z wiekiem ubytek tkanek i narastająca wiotkość skóry skutkują tworzeniem się pierwszych zmarszczek. Zanika tkanka tłuszczowa, która jest naturalnym wypełniaczem okolicy oczodołowej, przez co ulega ona zapadnięciu. To prowadzi do powstawania doliny łez. Pojawia się ona zwykle około 35.-40. roku życia, choć może być widoczna także u osób młodszych.


Dolina łez – jakie są jej przyczyny?

Dolina łez powstaje jako naturalny efekt starzenia się organizmu. W miarę upływu czasu spada ilość kwasu hialuronowego w skórze oraz jej podstawowych białek strukturalnych- kolagenu i elastyny. Dodatkowo cienka skóra okolicy oczu oraz fizjologiczny brak gruczołów łojowych w tym rejonie przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek, a także postępującego odwodnienia i utraty naturalnego kolorytu. Proces ten zaczyna się już po 25. roku życia i nasila się wraz z wiekiem. Na szybsze pojawienie się doliny łez wpływ ma także genetyka- specyficzna budowa anatomiczna twarzoczaszki lub zmniejszona ilość tkanki tłuszczowej w tej okolicy przyspieszają ten proces.

Przeczytaj: Sposoby na zmarszczki mimiczne

Poza uwarunkowaniami genetycznymi i naturalnymi procesami wpływającymi na powstawanie doliny łez, istnieją również czynniki środowiskowe, które mogą przyczynić się do wcześniejszego pojawienia się tej przypadłości. Są to przede wszystkim:

  • Palenie tytoniu,
  • Narażenie na duże zanieczyszczenia środowiska,
  • Gwałtowna, duża utrata masy ciała,
  • Złe nawyki pielęgnacyjne lub ich brak,
  • Niezdrowy styl życia- dieta uboga w witaminy i minerały, niedostateczna ilość aktywności fizycznej, zbyt mała ilość snu i narażenie na stres.


Jakie zabiegi pomogą zniwelować dolinę łez?

Medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz procedur, które pomogą zniwelować widoczność doliny łez. Rodzaj zastosowanego zabiegu zależy od typu skóry i jej potrzeb, a także od ewentualnych przeciwwskazań. Najczęściej w celu zredukowania doliny łez stosuje się: wypełnianie kwasem hialuronowym, mezoterapię igłową lub mikroigłową oraz zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych.

Wypełnianie kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie- aż połowa całej jego objętości znajduje się w skórze. Ta ilość spada wraz z wiekiem, co przyczynia się do postępującego odwodnienia i zmniejszenia elastyczności skóry. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy pełni funkcję wypełniacza. Uzupełnia się nim ubytki i wypełnia zmarszczki, a także używa się go do niwelowania doliny łez.

Kwas hialuronowy, dzięki swoim właściwościom wiążącym wodę, dodatkowo poprawia nawilżenie okolicy poddanej zabiegowi, a także zagęszcza skórę i zmniejsza widoczność cieni pod oczami. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, wstrzykując preparat kwasu bezpośrednio w zagłębienia pod oczami. Pierwszy efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu, choć na ostateczny rezultat trzeba poczekać zwykle kilka tygodni. Osiągnięte efekty utrzymują się od 12 do 18 miesięcy. 

Dowiedz się więcej: Zabiegi kwasem hialuronowym

Mezoterapia igłowa/mikroigłowa

Do wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalne mezokoktajle zawierające substancje odżywcze i składniki o działaniu regenerującym. Nakłucia wykonane w trakcie zabiegu pozwalają na wprowadzenie preparatów w głąb skóry, a także stymulują komórki do produkcji kolagenu i elastyny, co dodatkowo zwiększa napięcie i gęstość tkanek. Seria zabiegów mezoterapii pozwala na poprawę wyglądu i odżywienia skóry, przywraca jej naturalny koloryt, redukuje zmarszczki i niweluje zagłębienia w dolinie łez.    

Dowiedz się więcej: Zabieg mezoterapii igłowej oraz Zabieg mezoterapii mikroigłowej

Stymulatory tkankowe

Są to preparaty na bazie substancji takich jak m.in. kwas hialuronowy, kwas L-polimlekowy czy hydroksyapatyt wapnia. Zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych powodują nasilenie produkcji kolagenu oraz pobudzają procesy naprawcze i remodelujące w skórze. Dzięki temu odzyskuje ona dawną gęstość i napięcie, powodując samoczynne spłycenie doliny łez oraz redukcję zmarszczek w okolicy poddanej zabiegowi.

W przypadku stymulatorów tkankowych na efekty trzeba poczekać dłużej niż w przypadku wypełniaczy, jednak są one znacznie trwalsze i utrzymują się dłużej. Ostateczny rezultat jest też całkowicie naturalny, ponieważ zadaniem stymulatorów jest pobudzenie fizjologicznych procesów naprawczych zachodzących w skórze, a nie mechaniczne wypełnienie ubytków.  

Dowiedz się więcej: Stymulatory tkankowe


Usuwanie doliny łez w klinice Vitalea

Dolina łez jest dość trudnym obszarem do leczenia. Ta część twarzy odznacza się obecnością licznych naczyń krwionośnych, limfatycznych oraz innych struktur, które osoba wykonująca zabieg musi wziąć pod uwagę. Brak znajomości anatomii lub niedostateczne doświadczenie w wykonywaniu zabiegów na dolinę łez może spowodować pojawienie się dużego obrzęku lub nadmierną korekcję tej okolicy.

W klinice Vitalea zabiegi na dolinę łez wykonuje lekarz specjalista medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem, co zapewnia najwyższe bezpieczeństwo całości procedury. Zabieg poprzedzony jest bezpłatną konsultacją lekarską, w czasie której specjalista dobiera odpowiednie metody oraz preparaty dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Pacjenta. Ponadto pracujemy na produktach renomowanych marek, co jest gwarantem najlepszych możliwych do osiągnięcia efektów. Co więcej, miejscowe znieczulenie jest wliczone w cenę zabiegu!

Rezultatem zabiegów wykonanych w naszej klinice jest zmniejszenie widoczności doliny łez, wypełnienie ubytków, zlikwidowanie cieni pod oczami oraz poprawa kondycji i kolorytu skóry. To sprawia, że twarz wygląda na wypoczętą, zrelaksowaną i wyraźnie odmłodzoną! 

Ulubione ()