ZADARTY NOS - jak można sobie z nim poradzić?

Nos to najbardziej widoczna część twarzy, która w pierwszej kolejności przykuwa naszą uwagę. Jego kształt i wielkość w dużej mierze wpływają na wygląd całej twarzy i regularność jej rysów. Nie dziwi więc fakt, że tak wiele osób pragnie zlikwidować niedoskonałości w obrębie nosa, a tym samym poprawić swój wizerunek. Jakie są na to sposoby?

Jakie sposoby na zadarty nos?

Delikatnie zadarty ku górze nos jest zwykle cechą pożądaną, do której zwykle dąży się wykonując zabiegi korekcyjne. Jednak w sytuacji, gdy kąt nosowo-wargowy jest zbyt duży, taki nos dla niektórych może stać się kompleksem.

Zmiana wyglądu nosa jeszcze do niedawna kojarzyła się tylko z koniecznością poddania się ciężkiej i kosztownej operacji. Medycyna estetyczna dysponuje jednak rewelacyjną alternatywą dla zabiegu chirurgicznego- kształtowanie nosa kwasem hialuronowym. Jest to małoinwazyjna i skuteczna metoda, której efekty są widoczne od razu po zabiegu. 

Poznaj nasze: Sposoby na niedoskonałości nosa

Kształtowania nosa kwasem hialuronowym - czy to bezpieczne?

Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego też zabiegi z jego wykorzystaniem uważa się za całkowicie bezpieczne. W medycynie estetycznej używa się dwóch form kwasu- nieusieciowanej i usieciowanej. Do zabiegu modelowania nosa służy postać usieciowana, która ma gęstą, plastyczną konsystencję i doskonale spełnia rolę wypełniacza. Charakterystyczną i bardzo pożądaną cechą kwasu hialuronowego jest również jego zdolność do wiązania wody w komórkach. To właśnie dzięki temu uzyskuje się efekt nawilżenia oraz uzupełnienia ubytków w tkankach. Dlatego też jednym z podstawowych zaleceń po wykonaniu zabiegu jest wypijanie odpowiednich ilości płynów, co gwarantuje lepszy i bardziej spektakularny efekt końcowy, który pozostanie widoczny na dłużej.

Jak wygląda zabieg kształtowania nosa kwasem hialuronowym?

Procedura rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia okolicy zabiegowej za pomocą specjalistycznego kremu. Czas potrzebny na jego działanie to około 30 minut. Po tym okresie przystępuje się do właściwej części zabiegu. Lekarz, za pomocą niewielkiej igły lub kaniuli, wstrzykuje kwas hialuronowy w grzbiet lub czubek nosa, w zależności od korygowanego defektu. Następnie wykonuje delikatny masaż w celu rozprowadzenia wypełniacza i uformowania go w odpowiednim ułożeniu. Ta część zwykle zajmuje od 15 do 30 minut.

Choć rezultaty widoczne są natychmiast po zabiegu, to końcowy efekt widać dopiero po upływie około 14 dni, kiedy wypełniacz ostatecznie „ułoży się” w tkance. Po tym czasie można dokonać ewentualnej korekty, dostrzykując niewielkie ilości kwasu hialuronowego.

Przeczytaj także: Kwas hialuronowy Katowice

Jak postępować po zabiegu kształtowania nosa kwasem hialuronowym?

Jak wspomniano wcześniej, zabieg nie jest obarczony ryzykiem długotrwałej i uciążliwej rekonwalescencji. Mimo to mogą pojawić się niewielkie objawy miejscowe, takie jak obrzęk, siniaki, zaczerwienienie i nieznaczna bolesność. Dolegliwości te zwykle ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni. W tym okresie można ewentualnie zastosować maść z arniką, która przyspieszy wchłanianie zasinień.

Jednym z głównych zaleceń po zabiegu, zaraz obok przyjmowania dużych ilości płynów, jest unikanie słońca, solarium, sauny i innych nadmiernie rozgrzewających aktywności. Może to powodować degradację kwasu hialuronowego i jego szybszą resorpcję, czego efektem będzie słabszy i mniej trwały rezultat końcowy zabiegu.    

Co wybrać - kształtowanie nosa kwasem hialuronowym czy operację?

Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, kwas hialuronowy nie stanowi remedium na wszelkie niedoskonałości nosa. Z jego użyciem można:

  • Wyrównać asymetrię w obrębie nosa,
  • Złagodzić kąt nosowo-czołowy, 
  • Zlikwidować „garbek”,
  • Podnieść opadający czubek lub obniżyć zbytnio zadarty nos,
  • Optycznie wysmuklić nos,
  • Przywrócić objętość nasady,
  • Wypełnić nadmierną wklęsłość nosa.

W przypadkach, gdy nos chcemy skrócić, widocznie zmniejszyć, usunąć nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej, przywrócić drożność lub zlikwidować duże deformacje, jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Ostateczna decyzja o wyborze metody leczenia należy do lekarza prowadzącego, oczywiście w porozumieniu z Pacjentem.

Mimo to w dużej większości przypadków kształtowanie nosa kwasem hialuronowym jest wystarczającym rozwiązaniem. Jego ogromną przewagą nad operacją chirurgiczną jest minimalna inwazyjność, natychmiastowy efekt, krótki czas trwania zabiegu i brak długotrwałej rekonwalescencji. Od razu po zakończeniu procedury Pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Co warto zaznaczyć, do zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego używa się wyłącznie znieczulenia miejscowego, które nie niesie ze sobą żadnego ryzyka wystąpienia powikłań. Z kolei minusem tej metody jest nietrwałość osiągniętych efektów. Ostateczny rezultat utrzymuje się zwykle od 9 do 12 miesięcy, czasami okres ten wydłuża się do 1,5 roku. Trwałość ta uzależniona jest m.in. od indywidualnych predyspozycji, prowadzonego stylu życia, diety oraz ilości przyjmowanych płynów. Po tym czasie kwas ulega wchłonięciu, a zabieg można powtórzyć. 

Ulubione ()