Toksoplazmoza

Spis treści

Informacja i rejestracja
tel. 888 888 708
tel. 881 777 789
tel. 32 428 52 00

Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt wywołana zakażeniem pierwotniakiem toxoplasma gonadii. Jest on jednym z najczęstszych zakażeń pasożytniczych. Nosicielami i żywicielami tego pasożyta są właśnie nasze kochane koty.

Choroba przenosić się może też pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt, pomiędzy zwierzętami a człowiekiem, jak również z człowieka na człowieka (zakażenie płodu). Choroba zatem może przybierać formę nabytą jak i wrodzoną.

Drogi zakażenia toksoplazmozą

  • spożycie pokarmu zanieczyszczonego oocystami (pożywienie, ręce, woda)
  • spożycie surowego mięsa zawierającego cysty
  • przenikanie trofozoitów przez łożysko do płodu (toksoplazma wrodzona)
  • przypadkowy kontakt z trofozoitami (przetoczenie krwi, przeszczep tkanek, kontakt laboratoryjny)

Zarażenie występuje powszechnie, w różnych populacjach od 20% do 40% zarażonych a nawet więcej. Po zarażeniu pierwotniak pozostaje w organizmie żywiciela do końca życia. Natomiast, jedyną, skuteczną metodą pozbycia się toksoplazmozy są zabiegi na aparatach Mora oraz autohemotransfuzja ozonowa.

Pierwotniak pasożytuje we wszystkich komórkach organizmu zawierających jądra (nie spotyka się go wewnątrz erytrocytów). Może się rozmnażać płciowo i bezpłciowo. Obie fazy rozwoju pasożyta zachodzą w jelicie cienkim kota (w enterocytach nabłonka jelitowego), który jest jego żywicielem ostatecznym (człowiek oraz pozostałe ssaki są żywicielami pośrednimi).

Co dzieje się po zakażeniu

Po zakażeniu i wniknięciu do organizmu ludzkiego pasożyt Toxoplasma gondii intensywnie się rozmnaża i niszczy komórki żywiciela, niektóre trwale – komórki układu nerwowego i komórki gałki ocznej. W miejscach ognisk zapalno-martwiczych powstają zwapnienia, zaś w naczyniach krwionośnych zakrzepy i wylewy.

W przypadkach, gdy układ immunologiczny jest osłabiony lub w trakcie ciąży, może dojść do uczynnienia „uśpionego” procesu chorobowego.

Niebezpieczne jest zakażenie pierwotniakiem u kobiet w ciąży, gdyż może spowodować uwolnienie cyst z przekrwionej macicy i inwazję pasożyta przez łożysko do płodu. Nie ma przy tym większego znaczenia jaki to jest okres ciąży oraz która to ciąża. Toksoplazmoza wrodzona może wystąpić u noworodka zarówno w wyniku świeżej infekcji u matki, jak również infekcji, którą przebyła matka wcześniej Jeśli matka zaraziła się po raz pierwszy właśnie w trakcie ciąży, to zagrożenie dla dziecka jest największe. Objawy toksoplazmozy mogą pojawić się zarówno po porodzie, jak i po kilku latach. Utrata wzroku i słuchu, upośledzenie umysłowe, wodogłowie, a w skrajnych przypadkach zgon z powodu zakażenia, są konsekwencjami wrodzonej toksoplazmozy, nabytej w ciele matki.

Zapewne pamiętacie o konieczności regularnego odrobaczenia swoich pupili a czy pamiętacie także o sobie i swoich bliskich? Może to już czas, aby w szybki, bezbolesny i nieinwazyjny sposób sprawdzić kto jeszcze z Wami mieszka?!

Zapraszamy do Vitalea gdzie za pomocą aparatu Mora sprawdzimy ewentualne zakażenie chorobami odzwierzęcymi. W razie stwierdzenia powyższych dobierzemy odpowiednią terapię która skutecznie wyeliminuje pasożyta. Więcej o biorezonansie wykonywanym aparatem Mora przeczytacie Państwo odwiedzając tą stronę.

Nie zwlekaj, odwiedź nas razem z bliskimi.

Ulubione ()