TLENOTERAPIA HIPERBARYCZNA W LECZENIU STOPY CUKRZYCOWEJ - czy jest skuteczna?

Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) to zabieg polegający na oddychaniu 100% tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia (1,5 ATA). Do stworzenia odpowiednich warunków wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, tzw. komorę hiperbaryczną. Tlenoterapia hiperbaryczna jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych i wysoce skutecznych metod leczenia. Jest całkowicie nieinwazyjna i pozytywnie wpływa zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną Pacjenta. Z tego względu jest szeroko wykorzystywana w medycynie, kosmetologii, odnowie biologicznej, fizjoterapii, a nawet sporcie. Sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń, w tym także uszkodzeń skóry i tkanek miękkich o różnej etiologii. Dobrze udokumentowano pozytywny wpływ HBOT na leczenie zespołu stopy cukrzycowej, który jest najczęstszą nieurazową przyczyną amputacji kończyny. 

Potrzebujesz więcej informacji jak wspomóc leczenie stopy cukrzycowej?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej spowodowana jest faktem, iż pod wpływem zwiększonego ciśnienia tlen wysyca nie tylko krew, ale przedostaje się także do osocza, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego, co jest niemożliwe do osiągnięcia w warunkach naturalnych. Dzięki temu dostaje się on do każdej komórki ciała, wysycając je. Taki stan jest możliwy do osiągnięcia wyłącznie przy zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Pod wpływem zabiegów stężenie tlenu w ustroju wzrasta 16-krotnie, a dzięki zwiększonemu ciśnieniu poprawia się jego przenikanie do tkanek. To sprawia, że organizm jest w efekcie znacznie lepiej natleniony. Ośmiokrotnie zwiększa się także produkcja komórek macierzystych, które odpowiedzialne są za odbudowę uszkodzonych lub zniszczonych tkanek. HBOT sprzyja więc wielu procesom biochemicznym zachodzącym w ustroju oraz podnosi jego zdolności regeneracyjne i naprawcze.


Jak tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na proces gojenia się ran?

Zespół stopy cukrzycowej rozwija się w następstwie nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy i może dotyczyć nawet 10% diabetyków. Jest to ciężkie powikłanie choroby, które w wielu przypadkach kończy się amputacją. Objawia się występowaniem ubytków skóry i owrzodzeń w obrębie stopy, które mogą obejmować także tkanki miękkie i sięgać aż do kości. Upośledzone zostaje mikrokrążenie w zajętej okolicy, co skutkuje rozwojem hipoksji, czyli niedotlenienia tkanek. Bez tlenu rana nie jest w stanie się zagoić, a uszkodzenie stopniowo się powiększa. Co więcej, bez odpowiedniego ukrwienia i natlenienia do chorej okolicy nie dociera potrzebna ilość limfocytów, co powoduje, że rana jest podatna na zakażenie, co często towarzyszy chorym ze stopą cukrzycową. 

Regularnie stosowane zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej wywołują przede wszystkim nasilenie procesu angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń włosowatych. Im więcej naczyń, tym tkanki są lepiej ukrwione i dotlenione. Odpowiednia ilość tlenu jest niezbędna w procesie gojenia się ran i owrzodzeń, dlatego zabiegi HBOT wykazują wysoką skuteczność w leczeniu tego typu schorzeń. Tlenoterapia hiperbaryczna stymuluje również wydzielanie komórek macierzystych, co uruchamia procesy naprawcze i regeneracyjne. Dzięki odbudowie ukrwienia, do uszkodzonych tkanek zaczyna docierać więcej leukocytów i makrofagów, które są odpowiedzialne za niedopuszczenie do zakażenia rany lub zwalczanie już istniejącej infekcji. Terapia hamuje rozwój bakterii beztlenowych i ogranicza wydzielanie toksyn bakteryjnych, a także pobudza układ immunologiczny do działania. Badania wykazały, że u Pacjentów stosujących HBOT w procesie leczenia stopy cukrzycowej ryzyko zakażenia jest 4-5 razy mniejsze niż u osób nie poddanych tlenoterapii.   

Innym ważnym działaniem tlenoterapii hiperbarycznej na organizm jest ograniczenie stanu zapalnego. Odpowiedni poziom natlenowania sprzyja przyspieszeniu przejścia fazy zapalnej w fazę proliferacyjną, w czasie której następuje właściwe gojenie się rany. W tym etapie fibroblasty zostają pobudzone do zwiększonej produkcji kolagenu, wzrasta również produkcja czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego. Są to procesy niezbędne do tego, aby gojenie tkanek przebiegało prawidłowo. Badania wykazały, że u Pacjentów ze stopą cukrzycową wdrożenie tlenoterapii hiperbarycznej do postępowania terapeutycznego doprowadziło do pełnego wyleczenia owrzodzeń lub znaczącej poprawy. Zaobserwowano również mniejszy odsetek nawrotów. Co więcej, naukowcy odkryli, że u osób poddanych regularnym zabiegom HBOT znacznie rzadziej występowała konieczność wykonania dużej amputacji chorej kończyny. Zwykle dotyczy ona aż 14-24% diabetyków ze stopą cukrzycową. Warto wiedzieć, że jedna wykonana amputacja poważnie zwiększa ryzyko amputacji w obrębie drugiej kończyny.


Przeczytaj także: Jak komora hiperbaryczna wpływa na skórę?


Tlenoterapia hiperbaryczna w klinice Vitalea

Komora hiperbaryczna w klinice Vitalea to tzw. komora twarda, mająca metalową i sztywną konstrukcję. Dzięki temu jest przestronna, wygodna i w części przeszklona, co pozwala na dostawanie się światła do jej wnętrza. Jest to więc doskonały wybór dla osób, które niekomfortowo czują się w zamkniętych pomieszczeniach lub cierpią na klaustrofobię. Ponadto rozmiar komory jest na tyle duży, że bez problemu pomieści ona osobę dorosłą i dziecko, dzięki czemu oboje mogą jednocześnie korzystać z zabiegu. W trakcie sesji tlen może być podawany na cztery sposoby: przez maskę tlenową, przez wąsy tlenowe, przez „mikrofon” oraz bezpośrednio do komory. Sposób dobiera się w zależności od wieku, stanu i preferencji Pacjenta.

Tlenoterapia hiperbaryczna przeprowadzana jest przez wykwalifikowany personel medyczny, który dba o odpowiednie przygotowanie Pacjenta do zabiegu. Przez cały czas trwania sesji osoba będąca w komorze ma kontakt z personelem kliniki poprzez interfon, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo przeprowadzanej procedury oraz sprzyja osiągnięciu komfortu psychicznego. Zabieg w komorze hiperbarycznej jest przyjemny i bardzo relaksujący. Dodatkowo w czasie trwania sesji terapeutycznej jest możliwość obejrzenia filmu lub serialu na telewizorze, w który wyposażona jest komora. Ponadto można korzystać z telefonu, tableta, czytać książkę lub po prostu się odprężyć po ciężkim dniu. Czas trwania sesji uzależniony jest od potrzeb i możliwości Pacjenta, a także od jego stanu zdrowia. Pojedynczy zabieg trwa zwykle 60-90 minut i przeprowadzany jest zawsze pod kontrolą personelu medycznego.

Dowiedz się więcej: Tlenoterapia

Ulubione ()