Rola glutationu w aktywności fizycznej

Blog Vitalea

Sport stanowi nierozerwalną część Twojego życia? Codzienny wysiłek fizyczny wprawia Cię w dobry nastrój i daję odpowiednią dawkę energii do działania? Oczywiście swój zdrowy tryb życia już dawno uzupełniłeś o dietę dostosowaną do poziomu swojej aktywności jak i wykonywanej pracy, ale czy korzystasz z suplementów, które skutecznie zregenerują organizm sportowca? Jeżeli nie, to z pewnością musisz poznać glutation oraz jego rolę w aktywności fizycznej!


Co to jest glutation?

Glutation to organiczny związek chemiczny, znany również jako tripeptyd, który charakteryzuje się właściwościami przeciwutleniającymi. Glutation zbudowany jest z reszt aminokwasowych kwasu glutaminowego, cysteiny oraz glicyny. Naturalnie występuje we wszystkich organizmach roślinnych oraz zwierzęcych. Znany jest przede wszystkim z funkcji ochronnych ludzkiego organizmu przed wszelkimi uszkodzeniami, za które są odpowiedzialne wolne rodniki. Jego niedobór prowadzi do szybszego starzenia się, dlatego zapotrzebowanie organizmu na to białko jest tak wysokie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kwas alfa-liponowy jako niezbędny składnik odżywczy u sportowców

Rola glutationu w aktywności fizycznej

Glutation, ze względu na swoje regeneracyjne właściwości, dość powszechnie wykorzystywany jest przez sportowców, ale jaką rolę odgrywa podczas aktywności fizycznej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

  • FUNKCJONOWANIE MIĘŚNI

Podczas wielogodzinnej aktywności fizycznej poziom glutationu w organizmie spada, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania kontuzji, a także obniżenia odporności organizmu i tym samym jego podatności na choroby i urazy. Właśnie dlatego dostarczenie glutationu do ludzkiego organizmu wpływa na odpowiednie funkcjonowanie mięśni. Glutation, jako jeden z głównych elementów odpowiadających za produkcję białek, ma wpływ na aktywność hormonów anabolicznych. Ponadto wpływa na kształt kurczliwych włókien mięśniowych odpowiadając za ich odpowiednią budowę, strukturę, a także przeznaczenie.

  • MIOGENEZA

Glutation odgrywa istotną rolę w przebiegu miogenezy, która jest procesem tworzenia się mięśni. Poziom glutationu wzrasta wtedy prawie dwukrotnie! Dlatego właśnie jest to tak ważny składnik przy budowaniu masy mięśniowej. Ponadto wpływa on na regenerację tkanek oraz hipertrofię mięśni.

  • ANABOLIZM BIAŁEK

Glutation jest niezbędnym składnikiem produkcji białek. Wpływa na aktywność hormonów anabolicznych, które odpowiadają za ich stymulację oraz produkcję. Glutation, podczas anabolizmu białek, tworzy mostki disulfidów, które wpływają na ich kształt, strukturę oraz funkcję. Wiązanie to nadaje kształt kurczliwych włókien mięśniowych i tym samym sprawia, że impulsy w mięśniu są przenoszone i generowane. Bez białek nie można zbudować masy mięśniowej, ponieważ ich anabolizm to podstawowy element hipertrofii mięśni oraz rozwoju tężyzny fizycznej.

Ulubione ()