ORNITYNA – dlaczego sportowcy korzystają z kroplówek?

Co to jest ornityna?

Ornityna (L-ornityna) to związek będący aminokwasem endogennym, czyli takim, który jest produkowany przez organizm, a nie dostarczany z zewnątrz. Powstaje dzięki obecności argininy- aminokwasu określanego jako „względnie egzogenny”. Najważniejszą rolą ornityny w organizmie jest uczestnictwo w mocznikowym cyklu Krebsa, zwanym także cyklem ornitynowym. Proces ten zachodzi w wątrobie, a jego efektem jest przekształcenie amoniaku w mocznik, który następnie razem z krwią trafia do nerek, skąd jest wydalany wraz z moczem. Niedobór ornityny (a także cytruliny i argininy) skutkuje zaburzeniem całego procesu. Tym samym utrudnieniem detoksykacji organizmu, co spowodowane jest niezdolnością do przemiany amoniaku i jego usuwania z ustroju.

Amoniak jest substancją toksyczną produkowaną przez bakterie podczas trawienia białek w jelitach. Stamtąd trafia do wątroby, gdzie w prawidłowych warunkach i przy udziale ornityny jest przetwarzany i następnie usuwany. Zaburzenie tego procesu powoduje powstawanie hiperamonemii, czyli podwyższonego stężenia amoniaku we krwi, co skutkować może rozwojem tzw. encefalopatii wątrobowej. Jest to poważne schorzenie układu nerwowego, które rozwija się na skutek szkodliwego działania amoniaku na tkankę nerwową. Amoniak posiada bowiem zdolność do przenikania bariery krew-mózg, przez co jego nadmierne ilości w krwiobiegu powodują uszkodzenie i obrzęk mózgu, co z kolei prowadzi do powstawania zaburzeń neurologicznych oraz psychicznych.

Chcesz skorzystać z kroplówki z ornityną?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Kiedy stosować suplementację ornityny?

Wskazaniami do stosowania suplementów z ornityną stanowią przede wszystkim wszelkie schorzenia wątroby, zarówno ostre, jak i przewlekłe. Są to: stłuszczenie lub marskość wątroby, wirusowe zapalenie typu B i C, uszkodzenia organu powstałe na skutek stosowania niektórych leków lub nadużywania alkoholu, a także wspomniana wcześniej encefalopatia oraz hiperamonemia. Stosowana jest z powodzeniem także w stanach przedśpiączkowych i w śpiączce wątrobowej.

Ornityna jest również wskazana u sportowców. Istnieją bowiem badania potwierdzające jej wpływ na wzrost wydolności i siły mięśniowej oraz redukcję zmęczenia potreningowego. W połączeniu z argininą działa także na pobudzenie produkcji hormonu wzrostu i powoduje szybszy przyrost masy mięśniowej. Ponadto ornityna ma wpływ na usuwanie nadmiernych ilości amoniaku powstającego w organizmie jako efekt diety wysokobiałkowej często stosowanej przez sportowców. Ograniczenie ilości amoniaku gwarantuje szybszą regenerację po treningu oraz mniejsze zmęczenie powysiłkowe. To wszystko sprawia, że ornityna w dużym stopniu przyczynia się do poprawy osiągnięć sportowych, dlatego też jest jednym z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez trenujących, znanym jako kroplówka dla sportowców. Co więcej, ornityna obniża poziom kortyzolu w krwiobiegu dzięki czemu przyczynia się do redukcji stresu, a także poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie, co gwarantuje lepsze samopoczucie i wzrost energii. Suplementacja ornityny sprawdza się więc także w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia.

Sprawdź także: Kroplówki z witaminą C

Kto nie powinien suplementować ornityny?

Pacjenci, dla których terapia z użyciem preparatów zawierających ornitynę jest niewskazana, to przede wszystkim chorzy z zaawansowaną niewydolnością nerek, którą stwierdza się na podstawie badania poziomu kreatyniny we krwi. Wartości powyżej 3 mg/100 ml stanowią przeciwwskazanie do leczenia z wykorzystaniem ornityny. Także kobiety ciężarne oraz matki karmiące powinny wstrzymać się z przyjmowaniem tych preparatów, głównie ze względu na brak publikacji na temat bezpieczeństwa stosowania ornityny w takich przypadkach. Kolejnym ograniczeniem dla terapii są pacjenci z zaburzeniami metabolizmu aminokwasów, które biorą udział w cyklu ornitynowym, jednak jest to sytuacja bardzo rzadko spotykana. Jeśli ornityna jest przyjmowana doustnie, czynnikiem wykluczającym ten typ terapii jest również nietolerancja fruktozy.


Kroplówki z ornityną w NZOZ Vitalea

Ponieważ ornityna jest produkowana samodzielnie przez organizm, w warunkach równowagi nie wymaga ona zewnętrznej suplementacji. Jednak w przypadku niektórych schorzeń, a także u sportowców, osób narażonych na długotrwały stres oraz stosujących diety o wysokiej zawartości białka, zewnętrzna podaż tego aminokwasu kroplówki z ornityną są wysoce wskazane. Wpływa na poprawę jakości życia i łagodzenie dolegliwości pacjentów z niektórymi jednostkami chorobowymi, chroni przed wystąpieniem kolejnych epizodów encefalopatii, a także działa profilaktycznie i pomaga w osiąganiu lepszych wyników sportowych.

W zewnętrznej suplementacji aminokwasu, zarówno dożylnej jak i doustnej, stosowany jest asparaginian ornityny (L-ornityny L-asparaginian- LOLA). Obydwa te związki są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu neutralizacji amoniaku, a także biorą udział w procesach regeneracyjnych wątroby, tak więc ich jednoczesna suplementacja przynosi najlepsze efekty terapeutyczne. Asparaginian ma zdolność do wiązania amoniaku do glutaminy- aminokwasu, który przechowuje amoniak, bierze udział w jego neutralizacji i wydalaniu z ustroju. Produkcja glutaminy w organizmie jest więc niezmiernie ważnym procesem przyczyniającym się bezpośrednio do obniżenia jego poziomu w krwiobiegu.

Pacjenci na ogół dobrze tolerują kroplówki z asparaginianem ornityny, a działania niepożądane zdarzają się stosunkowo rzadko. Najczęściej są to bóle brzucha, nudności i wymioty. Nie są to jednak stany zagrażające życiu i najczęściej mijają samoistnie, więc nie stanowią wskazania do przerwania leczenia. W przypadku wlewów dożylnych pomocne w łagodzeniu dolegliwości jest ograniczenie prędkości podawania leku, zmniejszenie jego dawki lub rozcieńczenie go w większej ilości płynu. Badania pokazują, że zadowalające rezultaty osiąga się już po 3 dniach od rozpoczęcia leczenia.

Zadzwoń i umów się już teraz!

Ulubione ()