Nadmierna potliwość - jak sobie z nią poradzić?

Blog Vitalea

Pocenie się to naturalny proces zachodzący w ludzkim ustroju. Jest konieczny do właściwej termoregulacji, utrzymania optymalnej wilgotności skóry i oddawania nadmiaru ciepła przez organizm. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzania, a z ciała usuwane są toksyny. Zgodnie ze statystykami, człowiek wydziela przeciętnie ok. 800 ml potu dziennie, a podczas upału nawet kilka litrów!

Niestety, dla wielu osób pot staje się prawdziwym utrapieniem. Szacuje się, że około 5-10 % społeczeństwa boryka się z nadpotliwością czy też nadmierną potliwością (potliwością idiopatyczną), która ujawnia się w okolicach występowania gruczołów potowych, czyli głównie na dłoniach, stopach oraz w dołach pachowych. To wstydliwa dolegliwość, która obniża komfort życia, a nierzadko prowadzi do wywołania stanów depresyjnych związanych z brakiem samoakceptacji.

Nadmierne wydzielanie potu, będące wynikiem nadaktywnych gruczołów potowych, może mieć wiele przyczyn. Występuje m.in. w przypadku nadwagi i otyłości, towarzyszy zmianom hormonalnym, dotyka chorych na cukrzycę, niektóre nowotwory (m.in. ziarnica złośliwa, białaczka, chłoniak), gruźlicę czy cierpiących z powodu nadczynności tarczycy. Z nadpotliwością borykają się również kobiety podczas menopauzy i mężczyźni przechodzący andropauzę. Przypadłość ta może być także uwarunkowana genetycznie.

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Doraźnym rozwiązaniem problemu mogą być specjalne antyperspiranty – blokery potu, jednakże nie gwarantują trwałego efektu. Remedium na tę dolegliwość może stanowić toksyna botulinowa, która odpowiedzialna jest m.in. za blokowanie wydzielania potu. To substancja stosowana od lat w medycynie estetycznej. Wykorzystywana jest głównie do niwelowania zmarszczek mimicznych i redukcji procesów starzenia się skóry twarzy, jednak znakomicie sprawdza się również w przypadku leczenia nadmiernej potliwości. Efekty zastosowania botoksu widoczne są już po kilku dniach i utrzymują się od 6 do 9 miesięcy. Zabieg przeznaczony jest dla osób, u których występuje nadmierna potliwość dłoni, stóp oraz pach.

Zobacz jak przygotować się do zabiegu: Leczenie Nadpotliwości w Vitalea

Jak przebiega zabieg?

Sama procedura trwa zaledwie pół godziny, jednak należy doliczyć dodatkowe 30 minut potrzebne na znieczulenie. Rozpoczyna się ona od zastosowania kremu miejscowo znieczulającego, którego używany jest dla zwiększenia komfortu pacjenta. Następnie, używając bardzo krótkiej i cienkiej igły, preparat wstrzykuje się w okolice gruczołów potowych znajdujących się pod pachami, na dłoniach czy na stopach.

Zabieg jest mało inwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać o tym, że do czterech godzin po jego wykonaniu nie wolno się schylać ani przeciążać. Przez 6-8 godzin nie należy wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz unikać masażu w miejscach wstrzyknięć, a przez minimum 2 tygodnie nie powinno się korzystać z sauny, solarium oraz basenu. Dodatkowo obowiązuje też zakaz picia alkoholu – w dniu zabiegu, dzień przed oraz dzień po nim.

Ulubione ()