ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY - objawy, rodzaje, leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry, w skrócie ŁZS, to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Uważa się, że dotyczy około 3% całej populacji. ŁZS to przewlekła choroba skóry, która ma charakter nawracający. Występuje częściej u osób z obniżoną odpornością, w tym u nosicieli wirusa HIV, chorych na AIDS lub nowotwory złośliwe. Na łojotokowe zapalenie skóry może zachorować każdy, chociaż największe predyspozycje mają osoby dorosłe w wieku od 30. do 60.roku życia oraz niemowlęta.

Potrzebujesz więcej informacji jak wspomóc leczenie ŁZS?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

U podstawy łojotokowego zapalenia skóry zalicza się nadmierną aktywność gruczołów łojowych, przyśpieszenie rogowacenia skóry oraz nadprodukcja sebum. W etiopatogenezie łojotokowego zapalenia skóry rolę odgrywają również drożdżaki Malassezia furfur oraz bakteria Staphylococcus epidermidis.

Jakie są objawy ŁZS?

Łojotokowe zapalenie skóry objawia się wykwitami skórnymi, które najczęściej pojawiają się stopniowo. Chorobie towarzyszy świąd skóry, często o dużej intensywności, który nasila się pod wpływem potu. Objawy mogą się zaostrzać także w wyniku stresu emocjonalnego, przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach, podczas infekcji przebiegających z gorączką lub po stosowaniu niektórych leków. Zdaniem dermatologów, okres jesienno-zimowy to czas, który może powodować zaostrzenia objawów choroby, natomiast światło słoneczne łagodzi objawy.

Początek choroby zaczyna się objawiać poprzez złuszczanie naskórka oraz nasilanie się rumienia. ŁZS należy diagnozować z innymi dermatozami, w przebiegu których występuje nadmierne złuszczanie (np. łuszczyca). Wraz z postępującym łojotokowym zapaleniem skóry zmiany przybierają formę dobrze odgraniczonych, nieregularnych plam rumieniowych z nawarstwionymi żółtymi strupami i widocznym niekiedy surowiczym wysiękiem.

W zależności od lokalizacji wykwity mogą przybierać różny wygląd.

  • W obrębie twarzy ogniska rumieniowe tworzą lepkie żółte strupy, które zlokalizowane są głównie na czole, w fałdach nosowo-wargowych, na brwiach oraz w uszach.
  • Natomiast zmiany zlokalizowane na szyi, tzw. płatkowe łojotokowe zapalenie skóry, są często mylone z zakażeniami grzybiczymi.
  • Wykwity w okolicy pach i pachwin, okolic intymnych i pod piersiami, ze względu na żywo czerwony, rozlany charakter, mogą przypominać drożdżycę.
  • Z kolei na tułowiu zaobserwować można okrężne plamy o barwie żółto-brązowej, które najczęściej są zlokalizowane w okolicy mostka.
  • Jeśli chodzi o skórę głowy, występować może drobne złuszczanie (łupież) lub zmiany zapalne o charakterze rozlanym, które obejmują całą powierzchnie owłosionej skóry głowy.

Jakie są rodzaje ŁZS?

Wyróżnia się kilka odmian łojotokowego zapalenia skóry- postać łupieżopodobną, łojotokowe zapalenie powiek oraz łojotokowe zapalenie skóry niemowląt.

Łupieżopodobne łojotokowe zapalenie skóry to odmiana płatkowego zapalenia skóry. Choroba objawia się zmianami rumieniowymi oraz ogniskami łuszczenia o obrączkowatym kształcie, które przypominają zmiany obserwowane przy łupieżu Gilberta. Zmiany te występują najczęściej na tułowiu. Towarzyszy im silny świąd. Zdarza się, że wykwity obserwuję się również na szyi i kończynach. Odmiana ta ma uporczywy przebieg, natomiast może ustąpić samoistnie.

Łojotokowe zapalenie brzegów powiek objawia się rumieniem, świądem i delikatnym złuszczaniem naskórka powiek. Jest to odmiana, która może stanowić problem diagnostyczny, jeśli zmiany występują tylko w obrębie powieki.

Łojotokowe zapalenie skóry niemowląt, powszechnie znane jako „ciemieniucha”, objawia się grubymi zmianami łojotokowymi, które są tłuste, lepkie, białe lub żółte. Objawy choroby występują u większości nowo narodzonych dzieci. Zmiany te nie powodują dolegliwości bólowych u niemowlaka i nie zagrażają jego zdrowiu. Wykwity obejmują górną część skóry głowy, natomiast mogą pojawić się również na czole, w pobliżu brwi i nosa niemowlęcia, a także w okolicach pieluszkowych. Objawy najczęściej ustępują samoistnie i bez późniejszych nawrotów.

Jak prawidłowo pielęgnować skórę dotkniętą ŁZS?

Łojotokowe zapalenie skóry wymaga wyjątkowej opieki i troski. Istotna jest codzienna pielęgnacja kosmetykami, które są przeznaczone dla cery problematycznej. Ważne jest, aby stosować preparaty, które działają przeciwbakteryjnie, zmniejszają stan zapalny i zapewniają właściwą ochronę lipidową skóry. Należy pamiętać, aby nadmiernie nie wysuszać skóry i nie stosować preparatów na bazie alkoholu. Polecane są produkty, które w swoim składzie posiadają szałwię, nagietek, melisę bądź rumianek. Warto również stosować preparaty, które zawierają delikatne kwasy, takie jak kwas laktobionowy czy salicylowy. Podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry należy odstawić alkohol, ostre przyprawy oraz słodycze. Dodatkowo należy unikać sauny oraz basenów.

Jak wspomóc leczenie ŁZS?

Biorezonans komórkowy na aparacie MORA.

Aparat MORA umożliwia wykrycie wielu patogenów chorobotwórczych, które wpływają na przebieg łojotokowego zapalenia skóry. Biorezonans pozwala na sprawdzenie obecności 21 pasożytów, 24 szczepów grzybiczych, 27 wirusów, 31 rodzajów pleśni oraz 22 bakterii, między innymi gronkowców, które przyczyniają się do zaostrzenia objawów choroby. Badanie trwa około 1,5-2 godziny, a wyniki testów znane są natychmiast. Po wykryciu patogenów przez aparat, zostaje wdrożona terapia, która ma za zadanie usunięcia drobnoustrojów z organizmu. Diagnostyka oraz terapia na biorezonansie komórkowym jest bezbolesna i nieinwazyjna, dlatego polecana jest także dzieciom.

Sprawdź: Biorezonans komórkowy

Ozonoterapia.

Ozon to najsilniejszy środek wirusobójczy, grzybobójczy oraz bakteriobójczy. To nowoczesna metoda w leczeniu wielu schorzeń, która polega na wykorzystaniu do terapii mieszaniny ozonu i tlenu. Gaz łączy się z hemoglobiną krwi, w wyniku czego ozon trafia do wszystkich komórek organizmu. Ozonoterapia umożliwia pozbycie się patogenów, odżywia oraz dotlenia wszystkie tkanki, dzięki czemu przyspiesza regenerację i oczyszczanie organizmu. W chorobach skórnych zaleca się dodatkowo wykonanie tzw. kąpieli ozonowej. Zabieg wykonuje się bezpośrednio na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry dłoni lub stóp, co od zewnątrz wzmacnia lecznicze działanie ozonu.

Sprawdź: Ozonoterapia

Kroplówka „Multiwitamina”.

Witaminy są niezbędne do właściwego funkcjonowania wszystkich układów i narządów organizmu. Niedobór witamin może doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń. Jednym z czynników wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry jest niedobór witaminy z grupy B. Wchłanianie składników odżywczych i witamin z pożywienia czy doustnych suplementów nie dają tak szybkich efektów, jak podanie dożylne. Zastosowanie kroplówki witaminowej gwarantuje znacznie lepsze wchłanianie, a tym samym szybsze osiągnięcie efektu terapeutycznego. Kroplówka „Multiwitamina” to kompleks aż 12 witamin, do których należą: A, D3, E, C, witaminy z grupy B, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna oraz niacyna.

Sprawdź: Kroplówka multiwitamina

Ulubione ()