Jakie pasożyty mogą zasiedlić ludzki organizm? Jak się przed nimi bronić?

Blog Vitalea

Spis treści

Informacja i rejestracja
tel. 888 888 708
tel. 881 777 789
tel. 32 428 52 00

Łatwo się nimi zarazić, nawet jeśli przestrzegasz zasad higieny, nie jeździsz na wakacje do tropikalnych krajów i nie masz żadnych zwierząt w domu. Ich jaja mogą być wszędzie. Mowa o pasożytach, które mogą zagościć w Twoim organizmie, a Ty nawet nie będziesz wiedział kiedy i jak do tego doszło. Poznaj 5 groźnych pasożytów, które są częstą przyczyną licznych chorób. Zapraszamy na nasz wcześniejszy wpis blogowy, w którym dowiesz się jak pozbyć się pasożytów ze swojego organizmu

Tasiemiec

Jest jednym z najgroźniejszych pasożytów, które zagrażają naszemu zdrowiu. Znajduje się głównie w jelitach, a gdy jest uzbrojony, przyczepia się do ich ścian nie tylko przyssawkami, ale także haczykami. Może znajdować się również w innych częściach ciała, więc dosyć łatwo jest się nim zarazić, dlatego też trzeba być bardzo ostrożnym. Należy unikać jedzenia surowego mięsa świni i dzika (na przykład w postaci tatara) lub niedomytych warzyw. Larwy tasiemca są bardzo niebezpieczne, mogą przenikać do krwioobiegu, a stamtąd do ważnych narządów ciała – oka czy mózgu. Tam mogą spowodować trwałe uszkodzenie organów. Takie sytuacje są wyjątkowo niebezpieczne. Wyróżniamy kilka typów tego pasożyta: 

Tasiemiec uzbrojony jest dla nas największym zagrożeniem, może przebywać poza jelitem, np. w mięśniach czy innych narządach.

Tasiemiec nieuzbrojony – jego pasożytowanie w organizmie człowieka prowadzi do ogólnego osłabienia, bólów brzucha, utraty apetytu, nudności, chudnięcia oraz niedokrwistości. Osoby chore skarżą się także na pokrzywkę, biegunkę, bóle kolkowe i powikłania przypominające niedrożność przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, przewodu trzustkowego oraz zapalenie wyrostka robaczkowego

Tasiemiec bruzdrogłowiec szeroki jest największym ze wszystkich pasożytów, które mogą bytować w organizmie ludzkim. Dorosłe osobniki dochodzą nawet do 15–20 m długości. Zarażeni tym tasiemcem cierpią na bóle brzucha, ból głowy, nudności, wymioty, biegunkę.U części chorych pojawiają się objawy niedokrwistości megaloblastycznej, którą nazwano bruzdogłowcową anemią złośliwą.

Tasiemiec karłowaty jest małym robakiem, którego długość waha się od 2,5 cm do 5 cm. Prawie nigdy nie występuje pojedynczo, zawsze działa w dziesiątkach, a nawet setkach osobników pasożytujących. Atakuje jelito cienkie człowieka. Objawy kliniczne ograniczają się do niestrawności, czyli do wolnych, częstych stolców, wymiotów.

Tasiemiec bąblowcowy – człowiek może się nim zarazić, jedząc zakażone owoce jagód lub mając kontakt z leśnymi krzewikami, ponieważ chore na bąblowca lisy często oddają na nie swój mocz. Larwami tasiemca można się także zarazić poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, na przykład psem czy kotem, ponieważ jaja pasożyta rozprzestrzeniają się na sierść, kiedy zwierzę wydala odchody. Torbiele powstałe w wyniku rozwoju bąblowca bytują najczęściej w płucach, wątrobie oraz układzie nerwowym. 

Pełzak czerwonki

Jest bardzo groźnym pasożytem. Może wywołać czerwonkę pełzakową. Zwykle dotyka ona osób żyjących lub przebywających czasowo w rejonach tropikalnych, na obszarach o niskich standardach sanitarnych. U chorych występują luźne stolce, kurczowe bóle i wzdęcia brzucha, brak apetytu i utrata masy ciała. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, poprzez brudne ręce lub pokarm zanieczyszczony cystami pasożytów, które pochodzą z kału innej zakażonej osoby. Zakażenie jest przenoszone także drogą płciową 

Metody walki z pasożytami w Vitalea:

Włosień kręty

Wywołuje chorobę zwaną włośnicą. Zaczyna się zwykle od gorączki, później dochodzą kolejne objawy takie jak bóle brzucha i biegunka. W skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić nawet do śmierci! Larwy pasożyta mają zdolności przenikania do każdego narządu w naszym organizmie. Powstaje stan zapalny i ostatecznie dochodzi do martwicy.  Włosienicą można się zarazić jedząc źle przygotowane mięso z niepewnego źródła – na przykład dziczyzny. Przed zakażeniem można chronić się poddając pożywienie obróbce termicznej.

Glista ludzka

Glista ludzka jest dużym pasożytem obłym bytującym w świetle jelita cienkiego. Samiec osiąga długość ok. 15-25 cm, samica ok. 40-42 cm. Zakażenie tym pasożytem należy do najczęstszych przypadków robacznicy wśród ludzi. Dochodzi do niego poprzez zjedzenie brudnych warzyw i owoców, a także poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą (na przykład na basenie). Pierwsze objawy to osłabienie, kaszel, obrzęki oraz reakcje alergiczne.

Pierwotniaki

Są drobnymi organizmami jednokomórkowymi, w większości nie stanowią dla człowieka zagrożenia.  Pasożyt ma 4 pary wici, które ułatwiają mu poruszanie się oraz duży krążek czepny, zwany przyssawką, za pomocą którego przyczepia się do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela. Najczęściej spotykane zakażenie pierwotniakami to lamblioza wywołana wtargnięciem Lamblii intestinalis czyli tzw. wiciowca jelitowego. Zarazić pasożytem można się jedząc zanieczyszczone lamblią pokarmy oraz poprzez analne kontakty seksualne. W większości przypadków choroba przebiega bez objawów i pasożyt zwalcza układ odpornościowy. U innych znów mogą pojawić się biegunki i upośledzenie wchłaniania tłuszczów, witaminy B12 i A, kwasu foliowego i laktozy.

Myślisz, że zaraziłeś się pasożytem? Zadzwoń do katowickiego NZOZ Vitalea i umów się na biorezonans komórkowy. Nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą jaką wdrożyć terapię. 

Ulubione ()