Hydrokolonoterapia, czy to jest to samo co lewatywa?

Blog Vitalea

Od dłuższego czasu zmagasz się z bolesnymi zaparciami? Nie dość, że problem jest nieco wstydliwy to nie wiesz co masz zrobić, ponieważ dotychczasowe środki zawiodły? Mimo zmiany diety, niektórych nawyków, drażliwy problem pozostaje? Może jest to dobry moment aby rozważyć zabieg hydrokolonoterapii, który oczyści Twoje jelito grube z zalegających latami mas kałowych, pasożytów, bakterii chorobotwórczych, a nawet grzybów!

Co to jest lewatywa?

Lewatywa to powszechnie znany zabieg medyczny, który polega na wlewaniu wody przez odbyt do okrężnicy za pomocą odpowiedniego sprzętu. Celem zabiegu jest usunięcie zalegających mas kałowych. Lewatywa jest szczególnie zalecana podczas:

 • Leczenia zaparć (w przypadku kiedy inne metody zawiodły),
 • Przygotowywania do zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych,
 • Przygotowywania do porodu.

Pamiętajcie, że przeprowadzenie lewatywy powinno zostać skonsultowane z lekarzem ponieważ istnieją przeciwwskazania do jej wykonania, a mianowicie: niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, perforacja jelit, nadciśnienie tętnicze, zapalenie wyrostka robaczkowego czy odwodnienie organizmu. 

Kilka słów o hydrokolonoterapii

Hydrokolonoterapia to zabieg, który kojarzony jest z lewatywą, jednak znacząco się od niej różni. Tą kwestię omówimy w dalszej części artykułu. Hydrokolonoterapia to nowatorska metoda, która pozwala na oczyszczenie jelita grubego z zalegających latami mas kałowych, pasożytów, grzybów czy chorobotwórczych bakterii. Zabieg ten jest szczególnie wskazany przy:

 • Zaparciach, wzdęciach, biegunkach,
 • Grzybicach układu pokarmowego,
 • Infekcjach pasożytniczych i wirusowych,
 • Nadwadze,
 • Zaburzeniach wchłaniania,
 • Chorobach skórnych,
 • Osłabionym układzie odpornościowym,
 • Przewlekłym zmęczeniu i zaburzeniach koncentracji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hydrokolonoterapia – wady, zalety (fakty i mity).

Co różni hydrokolonoterapię od lewatywy?

Jelito grube ma długość około 1.5 metra, w praktyce jego przepłukanie za pomocą lewatywy jest niemożliwe, ponieważ ten rodzaj zabiegu wykorzystuje wyłącznie siłę grawitacji, przez co pozwala na przepłukanie jedynie końcowych odcinków okrężnicy. Hydrokolonoterapia natomiast pozwala na wypłukanie jelita grubego niemal na całej jego długości, co umożliwia usunięcie zalegających mas kałowych również ze ścianek jelita. Warto pamiętać, że zabieg hydrokolonoterapii jest bezpieczny, higieniczny, pozbawiony przykrych zapachów, a także przeprowadzany w komfortowych dla Pacjenta warunkach przez wykwalifikowany personel medyczny.

Jak wygląda zabieg hydrokolonoterapii?

W NZOZ VITALEA podczas zabiegu hydrokolonoterapii używa się profesjonalnego sprzętu, który po każdym użyciu jest odpowiednio dezynfekowany. Przed rozpoczęciem zabiegu do odbytnicy pacjenta wprowadza się jednorazową, plastikową rurkę, która pozwala na wpuszczenie do jelita wody, która z kolei jest oczyszczona przez specjalny filtr i podgrzana do odpowiedniej temperatury. W trakcie zabiegu wykonywany jest również masaż powłok brzusznych, który pozwala na równomierne rozprowadzenie wody i jednoczesne usunięcie złogów. Cała, wypłukana zawartość jelita jest odprowadzana wraz z wodą bezpośrednio do kanalizacji. Aby uzyskać najbardziej pożądane efekty zaleca się wykonanie od 3 do 5 sesji, które należy odpowiednio rozłożyć w czasie.

Uważasz, że zabieg hydrokolonoterapii to właśnie to czego szukasz? Zatem zadzwoń do NZOZ VITALEA i umów się na pierwszą wizytę! Nasi specjaliści dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje wszelkie pytania.

Ulubione ()