CO WIEMY O WITAMINIE C?

Witamina C – co o niej wiemy?

Witamina C, czyli kwas askorbinowy (C6H8O6), jest związkiem organicznym, którego organizm ludzki nie wytwarza samodzielnie. Znaczy to, że jest substancją egzogenną, którą trzeba dostarczać z zewnątrz, aby zapewnić jej prawidłowy poziom w organizmie.Warto wiedzieć, że minimalne zapotrzebowanie na witaminę C jest najwyższe w porównaniu do wszystkich innych witamin. Zalecane dobowe spożycie zależy od kilku czynników, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia czy aktywność fizyczna. Większych dawek witaminy potrzebują palacze, alkoholicy, matki karmiące, a także osoby intensywnie uprawiające sport, narażone na przewlekły stres oraz pacjenci chorzy na cukrzycę (wysokie stężenie glukozy zmniejsza wchłanianie witaminy C), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia apetytu i pracy jelit.

Chcesz skorzystać z kroplówki z witaminą C?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Witamina C przyjmowana doustnie w zdecydowanej większości ulega wchłanianiu w dwunastnicy i części jelita cienkiego. Przyjęcie za dużej dawki powoduje ograniczenie jej absorpcji w przewodzie pokarmowym, co jest reakcją obronną organizmu. Jej nadmiar jest wówczas wydalany wraz z kałem i moczem. Co więcej, okres półtrwania witaminy C w organizmie wynosi mniej więcej 30 minut, co uniemożliwia uzyskanie i utrzymanie stężeń leczniczych po podaniu doustnym. Podanie dożylne pozwala na ominięcie mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę ilości witaminy w ustroju, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie znacznie wyższych wartości. 


Zapotrzebowanie dobowe na witaminę C zaspokajane jest najczęściej poprzez dostarczanie jej wraz z pożywieniem. Bogatym źródłem tego związku są owoce i warzywa, wśród których przodują: acerola, owoc dzikiej róży i głogu, rokitnik, papryka (zielona i czerwona), kiwi, natka pietruszki, jarmuż. Należy pamiętać, że witamina C jest wrażliwa na temperaturę, a więc obróbka termiczna tych produktów skutkuje utratą jej zawartości nawet o 50%.

 

Wlewy kroplowe z witaminą C – na co pomagają?

Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem, czyli tzw. „wymiataczem wolnych rodników”. Tym samym chroni komórki przed uszkodzeniem oraz przeciwdziała degradacji DNA, białek i lipidów. Jest niezbędna w procesie przyswajania żelaza, ułatwiając jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Ponadto bierze udział w tworzeniu kolagenu, czyli głównego białka strukturalnego organizmu. Niedobory witaminy powodują zaburzenie tego procesu, co niekorzystnie wpływa na stan tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i skóry. Witamina C wpływa także na gospodarkę hormonalną ustroju. Jest niezbędna w produkcji adrenaliny i bierze udział w metabolizowaniu tyrozyny. Ma również wpływ na zwiększenie wydzielania estradiolu i podnosi poziom estrogenów u osób stosujących hormonalną terapię zastępczą. Ponadto stymuluje układ immunologiczny, zwiększa aktywność komórek odpornościowych oraz reguluje wytwarzanie cytokin (białka biorące udział w procesach zapalnych).

Przeczytaj także: Rola kwasu alfa-liponowego w organizmie człowieka 

Zaobserwowano, że poziom witaminy C w krwiobiegu jest znacznie niższy u osób ciężko chorych, m.in. na choroby nowotworowe, w porównaniu z osobami zdrowymi. Badania wykazały, że uzupełnienie tradycyjnej terapii podawaniem wlewów z witaminy C poprawia jakość życia pacjentów onkologicznych, łagodzi skutki uboczne radio- i chemioterapii, wzmacnia organizm, działa ochronnie na zdrowe komórki oraz przyczynia się do wydłużenia życia tych chorych. Poprawia się funkcjonowanie umysłowe i fizyczne, zmniejsza się uczucie zmęczenia, spada nasilenie dolegliwości bólowych, polepsza się apetyt i ogólne samopoczucie. Co więcej, wlewy z witaminą C przyczyniają się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa leczenia konwencjonalnego, zwłaszcza w przypadku nowotworów trzustki i jajnika (niektóre typy). Pozytywnie na kwas askorbinowy reagują także komórki rakowe znajdujące się w wątrobie, okrężnicy, prostacie i pęcherzu moczowym. Badania na zwierzętach wykazały, że podaż witaminy C może również wpływać na zatrzymanie rozwoju raka szyjki macicy.

 

Wlewy kroplowe z witaminą C w NZOZ Vitalea

W NZOZ Vitalea do wlewów dożylnych z witaminą c stosowany jest askorbinian sodu, ponieważ jest on dużo lepiej tolerowany w większych ilościach niż kwas askorbinowy. Podawany jest w dawce minimalnej 7,5 grama, a wyższe stężenia są jej wielokrotnością , tak więc możliwe jest przyjęcie kolejno 15 g, 22,5 g, 30 g, 37,5 g, 45 g itd. Dobór odpowiedniej dawki i częstotliwość wlewów ustalane są na bezpłatnej konsultacji lekarskiej umawianej przed pierwszym zabiegiem. Poleca się zabrać ze sobą na wizytę wyniki świeżej morfologii krwi oraz kreatyniny. Pomoże to lekarzowi dobrać odpowiednią i bezpieczną dla Pacjenta dawkę askorbinianiu sodu, którą będzie on dożylnie przyjmował w czasie trwania terapii.

Witamina C wykazuje wrażliwość na czynniki zewnętrzne, takie jak światło czy wysoka temperatura. Wymaga więc ona odpowiedniego przechowywania, a także prawidłowego sposobu podania, aby zapewnić jej trwałość i tym samym skuteczność. Trzeba pamiętać również o tym, że każdy lek, suplement czy produkt o działaniu leczniczym, przyjmowany zarówno doustnie, jak i dożylnie, powinien być podawany wyłącznie pod kontrolą lekarza i po wcześniejszej konsultacji. Przyjmowanie askorbinianiu sodu„na własną rękę”, zwłaszcza w postaci wlewów, stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia!

 Nie ryzykuj! Umów się na bezpłatną konsultację lekarską i skorzystaj z dożylnych wlewów z witaminą C – odpowiedzialnie i bezpiecznie!


Ulubione ()