Co jeść i pić podczas upałów? Dietetyk podpowiada jak powinno wyglądać letnie menu.

Letnie i gorące dni przed nami więc sprawdźmy już dziś co podpowiada dietetyk. Czy wiesz jak podczas upałów zadbać o odpowiednią dietę, która ma bezpośredni wpływ na nasz stan zdrowia oraz samopoczucie.

Podczas upałów unikajmy potraw ciężkich, wzdymających, tłustych, słonych przekąsek oraz żywności typu fast food, gdyż działają obciążająco na układ pokarmowy i procesy trawienia.

Co jest podstawą letniej diety?

Pierwsze, o co należy zadbać i to nie tylko podczas upalnych dni to odpowiednie nawodnienie, czyli odpowiednia podaż wody. Średnia wartość to min. ok. 6 - 8 szklanek wody wypijanej w ciągu dnia. Wodę pijamy regularnie, małymi łykami, nie należy pić wody w dużych porcjach na raz. Jeśli nie mamy problemu z układem trawiennym - może to być woda gazowana. Wybierajmy wody mineralne, bogate w cenne składniki mineralne, które tak szybko tracimy wraz z potem podczas upału.

W gorące dni powinniśmy stawiać na świeże warzywa i owoce, zwłaszcza te, które zawierają w swoim składzie sporo wody jak ogórki, pomidory, sałaty, truskawki, maliny, arbuzy, czereśnie, wiśnie, porzeczki. Większa porcja witamin, minerałów oraz wody wpłynie pozytywnie na nawodnienie i odżywienie organizmu. Wybierajmy jak najwięcej produktów sezonowych!

Baza warzyw i owoców w diecie pozwoli na skomponowanie dań lekkich: koktajli, smoothie, sałatek, które dodatkowo pozwolą nam uniknąć przesiadywania w gorącej kuchni przez dłuższy czas😉

Spokojnie możemy też postawić na chłodniki, zupy owocowe, zdrowe lemoniady własnej roboty, lekkie owsianki ze świeżymi owocami, dania obiadowe bez zawiesistych sosów, a z chudym mięsem drobiowym - jeśli nie wyobrażamy sobie obiadu bez mięsa 😉.

Absolutnie nie rezygnujmy z regularności spożywania posiłków czy też nie omijamy posiłków w letniej diecie.

Często podczas upału nie odczuwamy wielkiego głodu, a jedynie pragnienie, dlatego warto postawić na dania lekkie czy po prostu chłodne. Możemy sięgać po chłodny nabiał, który jest lekko strawny, a zarazem sycący i dobrze oddziałujący na naszą florę bakteryjną jelit. Pamiętajmy jednak by nie przesadzać z zimnymi daniami czy napojami, aby uchronić organizm przed zmianami/skokami temperatury czy też szokiem termicznym.

Ważne - nie omijamy śniadania! Możemy zaserwować sobie pożywny koktajl na bazie płatków czy otrąb lub ze szpinakiem, na jogurcie czy mleku. Śniadanie w formie lekkiej kanapki z dużą porcją warzyw na świeżo czy lekka sałatka - to również świetny pomysł. Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i powinien zawierać pełnoziarniste produkty (pieczywo, płatki), źródło białka (np. jajko, ser biały, chuda szynka, hummusy) oraz sporą dawkę warzyw lub też owoców (gdy na śniadanie króluje u Nas owsianka).

W ciągu dnia możemy popijać także niskotłuszczowe produkty mleczne tj. kefiry, maślanki, zsiadłe mleko, jogurty, a także herbatki ziołowe czy własnoręcznie przygotowane izotoniki. Wystarczy woda, odrobina miodu, cytryna do smaku i szczypta soli i zdrowy izotonik gotowy. Nie przesadzajmy z ilością kawy i czarnej herbaty w upał, które mogą zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową. W upalne dni ograniczmy do minimum spożycie alkoholu. Zimne drinki czy piwo to ulubione letnie napoje podczas wakacyjnych odpoczynków. Alkohol jednak powoduje odwodnienie organizmu oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych przyczyniając się m.in. do wahań ciśnienia krwi i zaburzeń rytmu serca, zawrotów głowy, udarów i omdleń.

Unikajmy słodkich napoi słodzonych i gazowanych - ilość cukru w nich zawarta na pewno nie ugasi pragnienia w ciepłe dni. Słodkie, słone i tłuste dania - im mówimy nie! Dania tego typu, gdy żar leje się z nieba, wpłyną niekorzystnie na organizm powodując m.in. senność czy ociężałość.

Podsumowując

Duża porcja wody, warzyw, owoców oraz nabiał - to podstawa diety w gorące dni 😊 Niewłaściwa dieta oraz zbyt mała ilość płynów dostarczonych w ciągu dnia może negatywnie wpłynąć na nasz organizm powodując m.in. odwodnienie, osłabienie, bóle / zawroty głowy, zasłabnięcia czy zatrzymanie wody w organizmie objawiające się np. puchnięciem nóg lub dłoni.

Powyższe wskazówki dotyczące sposobu odżywiania w trakcie upałów mają zastosowanie do osób dorosłych i dzieci nieobciążonych chorobami wymagającymi specjalnego żywienia. Pamiętajmy, iż niemowlęta, małe dzieci, osoby w podeszłym wieku czy osoby zmagające się z chorobą wymagają indywidualnego dostosowania diety. 

Chcesz skorzystać z pomocy dietetyka, który przygotuje właściwą dietę dla Ciebie i Twoich najbliższych?

Umów wizytę u Dietetyka w Vitalea Clinic - zadzwoń i zapytaj o najbliższy dostępny termin: 888 888 708


Ulubione ()