Borelioza neurologiczna - najgroźniejsza odmiana boreliozy.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Kiedy należy rozpocząć leczenie?

Z roku na rok rośnie odsetek zachorowań na neuroboreliozę i inne choroby odkleszczowe. Niestety, coraz krótsza i łagodniejsza zima wydłuża czas aktywności kleszczy. I tak do pierwszych ugryzień może dojść już pod koniec lutego, a końca tzw. sezonu na kleszcze, możemy spodziewać się dopiero późną jesienią. Eksperci z kliniki Vitalea wyjaśnią zatem czym jest neuroborelioza (borelioza neurologiczna), jak przebiega i jakie objawy mogłyby na nią wskazywać.

Potrzebujesz więcej informacji jak wspomóc leczenie boreliozy neurologicznej?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Czym jest neuroborelioza? Jak ją rozpoznać?

Borelioza neurologiczna to poważna i bardzo podstępna choroba, wywoływana przez krętki bakterii Borreliaburgdorferi, których nosicielami są m.in.kleszcze. Jest trudna do zidentyfikowania, ponieważ bakterie ją wywołujące atakują zarówno ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy. Krętki (bakterie) bezpośrednio uszkadzają struktury nerwowe, bądź wywołują stan zapalny, który jest odpowiedzią organizmu na zarażenie. W obu sytuacjach układ nerwowy ulega degradacji. Trudność diagnostyczna wynika z wielopostaciowości symptomów, jakie posiadają osoby chore. Toczące się infekcje prowadzą bowiem do objawów nieswoistych, czyli nieprzypisanych jednej chorobie. Sam przebieg neuroboreliozy można podzielić na trzy etapy, w których mogą pojawić się, jednorazowo lub przewlekle, objawy kojarzone jako przejściowe, z którymi większość z nas miała do czynienia radząc sobie z nimi doraźnie. Powinny one szczególnie zaniepokoić osoby, które w ostatnim czasie zostały ugryzione przez kleszcza (zarówno z objawem rumienia, jak i bez). Są to:

 • uogólnione stany bólowe, sztywność stawów, tkliwość,
 • senność, zmęczenie,
 • stany podgorączkowe, objawy grypopodobne,
 • stany depresyjne lub pobudzenia,
 • apatia, jadłowstręt.

To najczęstsze symptomy, o których powinniśmy pamiętać, a które nie kojarzą się jednoznacznie z boreliozą.

Warto również wspomnieć, że występują przypadki, kiedy możemy nie być świadomi tego, że zostaliśmy ugryzieni. Co wtedy? Przede wszystkim należy zachować czujność i nie bagatelizować powtarzających się objawów. Prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia rośnie wraz z szybkością wykrycia zarażenia. Przeczytaj więcej na temat leczenia boreliozy.

Kiedy mogą pojawić się symptomy? Jaką przyjmują formę?

Jest to kolejny problem, jaki niesie ze sobą neuroborelioza. Krętki mogą bowiem zaatakować układ nerwowy już w kilka dni po ugryzieniu, kilka miesięcy, a nawet lat. Najczęściej jednak do pojawienia się pierwszych objawówdochodzi w okresie od 4 do12 tygodni.

W pierwszym etapie choroby poza nieswoistymi symptomami, mogą wystąpić również:

 • rumień w miejscu ukąszenia lub innym – przypominamy o bacznej obserwacji całego ciała nawet do 3 miesięcy. Przez okres ten obserwacja powinna stać się rutynowa.
 • zespół Bannwartha – dosyć często występujący, obejmujący jednoczesne występowanie zapalenia opon mózgowych, korzeni nerwowych, porażenia nerwów czaszkowych.

Wszystkie powyższe dają natomiast bardzo szeroki zakres symptomów neurologicznych, jak:

 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • sztywność karku,
 • gorączka, dreszcze,
 • drętwienie, paraliż twarzy,
 • dysfunkcje zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, powonienia,
 • problemy z równowagą,
 • objawy przypominające dyskopatię lub rwę kulszową.

Druga faza boreliozy neurologicznej objawia się po kilkunastu tygodniach, a nawet miesiącach. Może wystąpić:

 • zapalenie mózgu i jego pnia,
 • drętwienie kończyn,
 • mrowienie, a w dalszym etapie porażenie mięśni,
 • zaburzenia osobowości, upośledzenie intelektualne.

Kolejny etap ma coraz bardziej neurodegeneracyjny charakter. Objawy choroby przypominają stwardnienie rozsiane, otępienie starcze czy choroby psychosomatyczne.

Jak skutecznie zdiagnozować neuroboreliozę?

W przypadku ugryzienia przez kleszcza nie ma mowy o nadmiernej przezorności. W przypadku pojawienia się objawów budzących wątpliwości nie zwlekajmy z rozpoczęciem diagnostyki specjalistycznej. Rozwaga może uratować zdrowie, a w niektórych przypadkach również życie. Może to pomóc szczególnie podczas wywiadu lekarskiego.

Dalszy sposób diagnostyki na obecność krętka Borreliaburgdorferi będzie zależał od lekarza, który posiada możliwość wykorzystania kilku metod pomagających w krzyżowym wykluczeniu zakażenia. Także w tym przypadku warto wdrożyć procedurę diagnostyczną z wykorzystaniem aparatu Mora, a w przypadku wykrycia patogenów, również rozpocząć terapię.

Sprawdź: Terapia aparatem MORA

Co jeżeli to na pewno neuroborelioza?

Skuteczność leczenia boreliozy neurologicznej zależna jest od prawidłowo dobranej terapii oraz od czasu, jaki minął od zakażenia. Rokowania w przypadku wczesnego wykrycia choroby są bardzo dobre. Pamiętajmy zatem o obserwacji naszego ciała i autodiagnozie po ugryzieniu.

Bardzo ważne jest również leczenie objawowe i wspomagające, które może złagodzić przebieg choroby oraz jej neurodegeneracyjny charakter. Znaczenie mają również terapie uzupełniające, które wzmocnią organizm i polegają na suplementacji witamin, minerałów oraz związków organicznych, np.: w dobrze przyswajalnej formie wlewów dożylnych.

Sprawdź także: Kroplówka z kwasem alfa-liponowym

Sprawdź także: Kroplówka z witaminą C

Ulubione ()