Borelioza neurologiczna - najgroźniejsza odmiana boreliozy.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Kiedy należy rozpocząć leczenie?

Z roku na rok rośnie odsetek zachorowań na neuroboreliozę i inne choroby odkleszczowe. Niestety, coraz krótsza i łagodniejsza zima wydłuża czas aktywności kleszczy. I tak do pierwszych ugryzień może dojść już pod koniec lutego, a końca tzw. sezonu na kleszcze, możemy spodziewać się dopiero późną jesienią. Eksperci z kliniki Vitalea wyjaśnią zatem czym jest neuroborelioza (borelioza neurologiczna), jak przebiega i jakie objawy mogłyby na nią wskazywać.

Czym jest neuroborelioza? Jak ją rozpoznać?

Borelioza neurologiczna to poważna i bardzo podstępna choroba, wywoływana przez krętki bakterii Borreliaburgdorferi, których nosicielami są m.in.kleszcze. Jest trudna do zidentyfikowania, ponieważ bakterie ją wywołujące atakują zarówno ośrodkowy,jak i obwodowy układ nerwowy.Krętki (bakterie) bezpośrednio uszkadzają struktury nerwowe, bądź wywołują stan zapalny, który jest odpowiedzią organizmu na zarażenie. W obu sytuacjach układ nerwowy ulega degradacji. Trudność diagnostyczna wynika z wielopostaciowości symptomów, jakie posiadają osoby chore. Toczące się infekcje prowadzą bowiem do objawów nieswoistych, czyli nieprzypisanych jednej chorobie. Sam przebieg neuroboreliozy można podzielić na trzy etapy, w których mogą pojawić się,jednorazowo lub przewlekle, objawy kojarzone jako przejściowe, z którymi większość z nas miała do czynienia radząc sobie z nimi doraźnie.Powinny one szczególnie zaniepokoić osoby, które w ostatnim czasie zostały ugryzione przez kleszcza (zarówno z objawem rumienia, jak i bez). Są to:

 • uogólnione stany bólowe, sztywność stawów, tkliwość,
 • senność, zmęczenie,
 • stany podgorączkowe, objawy grypopodobne,
 • stany depresyjne lub pobudzenia,
 • apatia, jadłowstręt.

To najczęstsze symptomy, o których powinniśmy pamiętać, a które nie kojarzą się jednoznacznie z boreliozą.

Warto również wspomnieć, że występują przypadki, kiedy możemy nie być świadomi tego, że zostaliśmy ugryzieni. Co wtedy? Przede wszystkim należy zachować czujność i nie bagatelizować powtarzających się objawów. Prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia rośnie wraz z szybkością wykrycia zarażenia.

Kiedy mogą pojawić się symptomy? Jaką przyjmują formę?

Jest to kolejny problem, jaki niesie ze sobą neuroborelioza. Krętki mogą bowiem zaatakować układ nerwowy już w kilka dni po ugryzieniu, kilka miesięcy, a nawet lat. Najczęściej jednak do pojawienia siępierwszych objawówdochodzi w okresie od 4 do12 tygodni.

W pierwszym etapie choroby poza nieswoistymi symptomami,mogą wystąpić również:

 • rumień w miejscu ukąszenia lub innym – przypominamy o bacznej obserwacji całego ciała nawet do 3 miesięcy. Przez okres ten obserwacja powinna stać się rutynowa.
 • zespół Bannwartha – dosyć często występujący, obejmujący jednoczesne występowanie zapalenia opon mózgowych, korzeni nerwowych, porażenia nerwów czaszkowych.

Wszystkie powyższe dają natomiast bardzo szeroki zakres symptomów neurologicznych, jak:

 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • sztywność karku,
 • gorączka, dreszcze,
 • drętwienie, paraliż twarzy,
 • dysfunkcje zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, powonienia,
 • problemy z równowagą,
 • objawy przypominające dyskopatię lub rwę kulszową.

Druga faza boreliozy neurologicznej objawia się po kilkunastu tygodniach, a nawet miesiącach. Może wystąpić:

 • zapalenie mózgu i jego pnia,
 • drętwienie kończyn,
 • mrowienie, a w dalszym etapie porażenie mięśni,
 • zaburzenia osobowości, upośledzenie intelektualne.

Kolejny etap ma coraz bardziej neurodegeneracyjny charakter. Objawy choroby przypominają stwardnienie rozsiane, otępienie starcze czy choroby psychosomatyczne.

Jak skutecznie zdiagnozować neuroboreliozę?

W przypadku ugryzienia przez kleszcza nie ma mowy o nadmiernej przezorności.W przypadku pojawienia się objawów budzących wątpliwości nie zwlekajmy z rozpoczęciem diagnostyki specjalistycznej. Rozwaga może uratować zdrowie, a w niektórych przypadkach również życie. Może to pomóc szczególnie podczas wywiadu lekarskiego.

Dalszy sposób diagnostyki na obecność krętka Borreliaburgdorferi będzie zależał od lekarza, który posiada możliwość wykorzystania kilku metod pomagających w krzyżowym wykluczeniu zakażenia. Także w tym przypadku warto wdrożyć procedurę diagnostyczną z wykorzystaniem aparatu Mora, a w przypadku wykrycia patogenów, również rozpocząć terapię.

Sprawdź: Terapia aparatem MORA

Co jeżeli to na pewno neuroborelioza?

Skuteczność leczenia boreliozy neurologicznej zależna jest od prawidłowo dobranej terapii oraz od czasu, jaki minął od zakażenia. Rokowania w przypadku wczesnego wykrycia choroby są bardzo dobre. Pamiętajmy zatem o obserwacji naszego ciała i autodiagnozie po ugryzieniu.

Więcej o metodach leczenia boreliozy w Klinice Vitalea można przeczytać tutaj: Leczenie Boreliozy

Bardzo ważne jest również leczenie objawowe i wspomagające, które może złagodzić przebieg choroby oraz jej neurodegeneracyjny charakter. Znaczenie mają również terapie uzupełniające, które wzmocnią organizm i polegają na suplementacji witamin, minerałów oraz związków organicznych, np.: w dobrze przyswajalnej formie wlewów dożylnych.

Sprawdź także: Kroplówka z kwasem alfa-liponowym

Sprawdź także: Kroplówka z witaminą C

Ulubione ()