Zdrowe jelita = silny organizm! Jak jelita wpływają na stan naszego zdrowia?

Jelita stanowią fragment przewodu pokarmowego ludzkiego organizmu, ale na tym nie kończy się ich rola! Dlaczego? Jelita oddziałują na funkcjonowanie całego, ludzkiego organizmu! Mają wpływ zarówno na sferę psychiczną jak emocjonalną! W dzisiejszym artykule opowiemy o znaczącej roli jelit, a także ich wpływie na stan zdrowia organizmu człowieka.

Zdrowe jelita = silny organizm!

Z lekcji biologii wiemy, że to właśnie w jelicie dochodzi do procesu wchłaniania substancji powstałych w wyniku enzymatycznego rozkładu pokarmowego. Niemniej jednak po za tą jakże ważną cechą jelita wpływają na prawidłowe funkcjonowanie, całego organizmu! W samych jelitach znajduje się aż 100 milionów komórek nerwowych, które stymulują nasz nastrój, a także mają duży wpływ na powstawanie takich chorób jak: depresja, autyzm czy Alzheimer. Dlaczego? Dwukierunkowe szlaki komunikacyjne łączą mikrobiotę (tzw. ekosystem jelitowy) z ośrodkowym układem nerwowym (OUN), wzajemnie na siebie oddziałując. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” nie wzięło się znikąd. Zdrowa mikrobiota jelit to gwarancja dobrego samopoczucia, a także zmniejszenie ryzyka zachorowań.

Jak zadbać o mikrobiotę?

Aby odpowiednio zadbać o mikrobiotę jelit warto udać się do dietetyka, który stworzy dla nas dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb, rodzaju wykonywanej pracy, a także stylu życia. Pamiętajcie, że idąc na zakupy warto zwracać uwagę na etykiety, a także nie zapomnijcie o przestrzeganiu dat! Oprócz zbilansowanej diety równie ważne są probiotyki. Te z kolei powinny zostać dobrane przez lekarza, ponieważ probiotyki są szczepozależne dlatego należy wybierać tylko te, które są najbardziej wartościowe. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hydrokolonoterapia – wady, zalety (fakty i mity).

Oczyszczanie jelita grubego dzięki Hydrokolonoterapii

Hydrokolonoterapia to jeden z zabiegów znajdujących się w ofercie katowickiego NZOZ VITALEA. Zabieg ten pozwala na oczyszczenie jelita grubego z zalegających latami: mas kałowych, pasożytów, grzybów czy bakterii chorobotwórczych. Ta nowatorska metoda zabiegowa poza oczyszczeniem jelita grubego zwalcza również grzybicę układu pokarmowego, wzmacnia pracę jelit, stymuluje odporność organizmu, zwiększa przyswajalność mikro i makroelementów, odtruwa organizm, a także zapobiega powstawaniu wzdęć i zaparć.

Jak przebiega zabieg?

Podczas zabiegu hydrokolonoterapii pacjent leży wygodnie na plecach, ubrany jest w jednorazowy fartuch, a dodatkowo zostaje przykryty kocem. Zabieg zasadniczo sprowadza się do wprowadzenia do odbytnicy jednorazowej, plastikowej rurki. Owa rurka pokryta jest specjalnym żelem, który ułatwia jej wprowadzenie. Rurka pozwala na wprowadzenie do odbytnicy specjalnie przefiltrowanej wody. W trakcie zabiegu dodatkowo wykonywany jest masaż powłok brzusznych, który pozwala na równomierne rozprowadzenie wody i tym samym skuteczniejsze pozbycie się złogów. Cała, wprowadzona woda zostaje odprowadzona z jelita bezpośrednio do kanalizacji. Pamiętajcie, że zabieg przeprowadzany jest w należytej sterylności. Aby osiągnąć najbardziej pożądane efekty zabiegu zaleca się jego powtórzenie od 3 do 5 sesji rozłożonych odpowiednio w czasie.

Pragniesz umówić się na zabieg hydrokolonoterapii? Zatem zadzwoń do NZOZ VITALEA i umów się na pierwszą wizytę! Nasi specjaliści dostarczą Ci wszelkich informacji o zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.

Ulubione ()