Zapalenie dróg moczowych – jakie są objawy i jak je leczyć?

Skąd się bierze zapalenie dróg moczowych?

Zakażenie układu moczowego to stan chorobowy wywołany przez drobnoustroje chorobotwórcze powodujące zapalenie błony śluzowej dróg moczowych, czasem również nerek. Najczęstszą bakterią odpowiedzialną za zakażenie jest Escherichia coli, która stanowi przyczynę aż 80-90% wszystkich przypadków zachorowań. Wzrasta również ilość rozpoznań zakażenia dróg moczowych wywołanych przez Chlamydię trachomatis, Neisserię gonorrhoeae, Ureaplasmę urealyticum i Mycoplasmę spp. Zapalenie może mieć również podłoże wirusowe (adenowirusy oraz wirus Herpes Simplex) lub grzybicze, spowodowane głównie przez drożdżaka Candida albicans. Zapalenie dróg moczowych to jedno z najczęściej spotykanych chorób infekcyjnych.

Potrzebujesz więcej informacji jak wyleczyć zapalenie pęcherza moczowego?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Jak się objawia zapalenie pęcherza?

Zapalenie dróg moczowych może dawać objawy ze strony dolnego lub górnego odcinka układu moczowego lub przebiegać bezobjawowo. Najpowszechniejsze symptomy występujące u osób dorosłych to częsta potrzeba oddawania moczu i pieczenie lub kłucie w trakcie mikcji. Naglące parcie kończy się na oddaniu zaledwie kilku kropli, natomiast sam mocz jest mętny ima nieprzyjemny zapach. Towarzyszy temu ból podbrzusza i odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, często także gorączka. 

Kto jest szczególnie narażony?

Na infekcje dróg moczowych zdecydowanie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Jest to związane z budową anatomiczną kobiecej cewki moczowej- jest ona krótsza i szersza niż u mężczyzn, co sprzyja łatwiejszemu wnikaniu drobnoustrojów do jej wnętrza. Ponadto, jest ona zlokalizowana w pobliżu ujścia pochwy i odbytu, co ułatwia przenoszeniu się patogenów. Zakażeniu sprzyjają także stosunki seksualne. Po przekroczeniu 60. roku życia częstość zachorowalności na zapalenie dróg moczowych istotnie wzrasta u mężczyzn, co związane jest z pojawieniem się przerostu gruczołu krokowego utrudniającego pełne opróżnianie pęcherza. Mimo to w tej grupie wiekowej zakażenia u kobiet zdarzają się dwukrotnie częściej.

Poza wiekiem i płcią, istotnym czynnikiem ryzyka powstawania zapalenia dróg moczowych jest również obecność chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, dna moczanowa, kamica nerek, wrodzone lub wtórne zaburzenia odporności oraz wady rozwojowe powodujące zastój moczu. Do wystąpienia zakażenia predysponują także: niewłaściwa higiena osobista, nawykowe zaparcia, długotrwała antybiotykoterapia, stosowanie dopochwowej antykoncepcji i choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego. Również infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy i sromu u kobiet oraz żołędzi u mężczyzn sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych dróg moczowych. Do zakażeń predysponuje także nietrzymanie moczu i stolca, operacje przeprowadzone w obrębie układu moczowego, niepełnosprawność. W powstawaniu zapalenia istotną rolę odgrywa także cewnikowanie. Im dłużej założony jest cewnik, tym większa szansa na zachorowanie- każdego dnia ryzyko zwiększa się nawet o 3-10%.

Przeczytaj także: Otyłość a Hydrokolonoterapia

Profilaktyka chorób dróg moczowych

Picie dużych ilości płynów (ok. 2-3 litrów dziennie) ma ogromne znaczenie zarówno w trakcie choroby, jak i przy zapobieganiu jej powstawania i ewentualnych nawrotów. Ma to na celu zwiększenie diurezy, czyli nasilenie wydalania moczu na skutek przyjmowania zwiększonej ilości wody. Ważne jest regularne oddawanie moczu, zwłaszcza po stosunku seksualnym oraz bezpośrednio przed snem. Zalecana jest codzienna zmiana bielizny oraz używanie prezerwatyw.

Istotna jest również prawidłowa higiena intymna z użyciem przeznaczonych do tego celu preparatów o odpowiednim pH oraz zaniechanie korzystania z chemicznych płynów do kąpieli w wannie. Mycie miejsc intymnych powinno odbywać się z rozdzieleniem narządów płciowych od okolic odbytnicy, gdyż niesie to ze sobą ryzyko przeniesienia się bakterii kałowych do pochwy i cewki moczowej. Nie należy zbyt długo przetrzymywać moczu w pęcherzu, gdyż zwiększa to ryzyko namnażania się bakterii. Unikać należy także kąpieli w dzikich stawach i jeziorach. Konieczne jest podejmowanie jak najszybciej skutecznego leczenia infekcji dróg rodnych, które w przypadku zaniedbania mogą przenieść się na układ moczowy. Zaleca się także doustne przyjmowanie preparatów z wysoką zawartością witaminy C, np. na bazie żurawiny czy czarnej porzeczki.

Diagnostyka i leczeniezapalenia dróg moczowych

Ponieważ zapalenie dróg moczowych może być spowodowane nie tyko bakteriami ale także innymi patogenami, wykonywanie wymazów i posiewów zajmuje bardzo dużo czasu, który w przypadku zakażenia jest bardzo istotny. Dlatego idealną alternatywą będzie badanie biorezonansem komórkowym na aparacie MORA, który daje możliwość wykrycia ponad 20 różnych bakterii, 24 szczepów grzybiczych i 27 wirusów. Wyniki są znane natychmiast, a samo badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i przyjazne także dla dzieci. Po określeniu konkretnych drobnoustrojów powodujących dolegliwości przechodzi się do terapii polegającej na neutralizacji patogenów oraz wzmacnianiu obronności własnej organizmu i usprawnieniu procesów regulacyjnych.

Sprawdź: Badanie Biorezonansem Komórkowym


Ulubione ()