TRĄDZIK – czy jest problemem tylko wieku młodzieńczego?

Trądzik – jakie są jego przyczyny?

Trądzik to jedno z najczęstszych schorzeń, z jakimi mają do czynienia lekarze dermatolodzy. Dotyka nawet 100% populacji w ciągu całego życia na różnych jego etapach. Najczęściej problem ten dotyczy osób w wieku dojrzewania- u dziewcząt szczyt zapadalności przypada między 14 a 17 rokiem życia, u chłopców średnio 2 lata później (16-19 r.ż.). Jednak coraz częściej trądzik występuje także u osób, które okres pokwitania mają już za sobą. Schorzenie równie często dotyka kobiet i mężczyzn, lecz cięższe jego postacie, często mające podłoże genetyczne,stwierdza się głównie u panów. Trądzik powoduje nieestetyczny wygląd zewnętrzny, a z tego powodu silnie oddziałuje również na psychikę, poczucie własnej wartości i nastrój, co ma szczególne znaczenie dla młodych ludzi, mających potrzebę akceptacji i przynależności do grupy. Warto również wiedzieć, że stres i silne emocje wpływają na zaostrzenie choroby. Właśnie dlatego prawidłowe i kompleksowe leczenie trądziku jest bardzo istotne zarówno dla urody, jak i zdrowia psychicznego pacjenta.

Przyczyn trądziku wymienić można wiele, dlatego określa się go często jako schorzenie polietiologiczne. Czynniki predysponujące do pojawienia się zmian mogą mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny. Przede wszystkim są to zaburzenia na tle hormonalnym. Zwiększona ilość androgenów powoduje powiększenie gruczołów łojowych i stymulację ich aktywności, a tym samym dużą produkcję sebum. Właśnie dlatego trądzik znacznie częściej dotyka osób z cerą tłustą. Gruczoły produkujące łój skórny najliczniej zlokalizowane są na twarzy, klatce piersiowej oraz plecach i właśnie tam głównie występują trądzikowe zmiany skórne. Ponadto mogą pojawiać się również na szyi, ramionach i pośladkach.

Inną przyczyną trądziku jest nasilone rogowacenie ujść mieszków włosowych spowodowane spadkiem zawartości kwasu linoleowego w łoju. Z tego powodu dochodzi do zwężenia kanału odprowadzającego łój na powierzchnię skóry, co z kolei skutkuje formowaniem się zaskórników. Powodem powstawania zmian jest także zasiedlenie gruczołów łojowych przez bakterie, głównie z gatunku Propionibacterium acnes, które powodują tworzenie się wykwitów skórnych oraz przyczyniają się do intensyfikacji stanu zapalnego.

W powstawaniu trądziku istotny jest również związek między występowaniem zmian skórnych a nikotynizmem. Palacze częściej skarżą się na problemy ze skórą niż osoby niepalące. Również niektóre farmaceutyki mogą nasilać objawy schorzenia. Zalicza się do nich przede wszystkim leki przeciwpadaczkowe, środki stosowane w leczeniu nowotworów, a także sterydy. Istnieją również przesłanki świadczące o tym, że niezdrowa, wysokoprzetworzona i bogata w cukry dieta także ma wpływ na powstawanie i nasilenie zmian trądzikowych. Wśród innych czynników wymienia się jeszcze: zanieczyszczenie środowiska, zawodowe narażenie na substancje chemiczne oraz niewłaściwą pielęgnację skóry.

Jakie są rodzaje trądziku?

Zmiany trądzikowe mogą przybierać postać zaskórników, grudek, krost, a nawet nacieków zapalnych, guzków i torbieli. Dominacja jednego typu wykwitu skórnego określa rodzaj trądziku. 

  • Zmiany trądzikowe stwierdzane u nastolatków określa się mianem trądziku młodzieńczego. Jeśli pojawia się on po okresie dojrzewania, a nawet u osób między 40. a 50. rokiem życia, nazywa się go trądzikiem późnym. Inny podział obejmuje rozróżnienie na postać łagodną, obejmującą 85% przypadków, oraz ciężką, stanowiącą pozostałe 15%. Do trądziku o łagodnym przebiegu zalicza się postać zaskórnikową, grudkową oraz grudkowo-krostkową. Pierwsza z nich charakteryzuje się występowaniem dużej ilości otwartych i zamkniętych zaskórników, głównie na policzkach i czole. Nie towarzyszy jej stan zapalny. Postać druga objawia się licznymi grudkami wraz z współwystępującymi zaskórnikami i krostkami. Postać trzecia jest spotykana najczęściej. Ma ona charakter zapalny i odznacza się powstawaniem licznych grudek i krost, głównie w okolicach twarzy, ramion, pleców i dekoltu.
  • Do ciężkich przypadków trądziku zalicza się trzy postacie: guzkowo-cystową, bliznowcową i piorunującą. Zmiany guzkowo-cystowe to najczęściej głębokie guzy i guzki, którym towarzyszy stan zapalny. Są one wypełnione wydzieliną ropną lub ropno-krwistą i mają tendencję do pozostawiania blizn. Postać bliznowcowa pojawia się głównie u mężczyzn i charakteryzuje się powstawaniem głębokich zmian ropnych, które po zagojeniu tworzą przerosłe blizny i liczne bliznowce. Trzecia, najcięższa postać trądziku – piorunująca- dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn (13-16 r.ż.) i odznacza się współwystępowaniem objawów ogólnoustrojowych, m.in. wysokiej gorączki, bólów mięśni i stawów, utraty wagi, a nawet zmianami w badaniach laboratoryjnych. Jest to postać o nagłym początku i ciężkim przebiegu, której towarzyszą głębokie zmiany ropne mające tendencję do szybkiego rozsiewu i bliznowacenia.
  • Inne typy trądziku to: t. kosmetyczny (spowodowany używaniem niektórych kosmetyków), t. zawodowy (wywołany przez kontakt z substancjami chemicznymi), t. niemowlęcy (powstający na skutek pobudzania gruczołów łojowych przez matczyne hormony lub z powodu używania środków pielęgnacyjnych zawierających oleje mineralne), t. polekowy (będący skutkiem stosowania niektórych leków doustnych i miejscowych) oraz t. samouszkadzający (powstały z powodu ciągłego naruszania i wyciskania ropnych wykwitów skórnych).

Jak prawidłowo zadbać o skórę?

Leczenie trądziku ma na celu usunięcie nieestetycznych objawów, złagodzenie stanu zapalnego, a także uniknięcie tworzenia się blizn potrądzikowych. W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważne jest nie rozdrapywanie i nie wyciskanie zmian ropnych, co może nasilić problem i skutkować powstawaniem trudnych do usunięcia blizn. Pomocne będą środki pochłaniające sebum i ograniczające jego nadprodukcję, a także kosmetyki matujące, wysuszające oraz preparaty o działaniu odkażającym. Używane do pielęgnacji specyfiki powinny być łagodne dla skóry, nie powodować podrażnień i nie zawierać substancji tłustych. Warto stosować preparaty zawierające cynk i siarkę, a także maseczki z zawartością alg i glinki. Do leczenia zewnętrznego przydatny może okazać się olejek z drzewa herbacianego. Wykazuje on działanie antyseptyczne i wysuszające, zabija wirusy, bakterie i grzyby, a także łagodzi stany zapalne.

Aby kompleksowo zadbać o skórę i zlikwidować trądzik, bardzo ważne jest także prawidłowe działanie od wewnątrz. Z preparatów przyjmowanych doustnie warto wybrać takie, które zawierają w składzie witaminy z grupy B, zwłaszcza B2, B3 oraz B6. Witamina B2 (ryboflawina) uczestniczy w procesie rogowacenia naskórka oraz wpływa na regulację wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, niwelując tym samym objawy łojotoku. Działanie przeciwłojotokowe wykazuje także witamina B6. Z kolei B3, zwana również witaminą PP, ma działanie głównie przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe.

Bardzo ważnym aspektem dla zachowania zdrowej i pięknej skóry jest odpowiednia dieta. Powinna być bogata w błonnik pokarmowy, cynk, witaminę A oraz wspomniane wcześniej witaminy z grupy B. Nie powinno się spożywać potraw ostrych, słonych i tłustych. Zrezygnować należy z dań smażonych, tłuszczów zwierzęcych oraz produktów zawierających substancje sztuczne i konserwanty. Ograniczenia wymaga także cukier, nabiał, gluten oraz pokarm o wysokim indeksie glikemicznym. Koniecznością jest również rezygnacja z tytoniu oraz napojów alkoholowych.

Jak można wspomóc leczenie trądziku?

Hydrokolonoterapia

W leczeniu zewnętrznym objawów trądziku przydatne mogą okazać się zabiegi kosmetologiczne, takie jak fototerapia, krioterapia, peelingi i mikrodermabrazja. Warto jednak zacząć terapię od wewnątrz i zadziałać na przyczynę powstawania zmian. Czynnikiem powodującym trądzik mogą być toksyny nagromadzone w organizmie, np. z powodu źle funkcjonującego układu pokarmowego. Bardzo często objawy skórne są wynikiem chorób i patologii toczących się w obrębie żołądka czy jelit, dlatego też warto zadbać o to, aby długo pozostawały one w dobrej kondycji i nie gromadziły szkodliwych dla organizmu toksyn. Tutaj z pomocą przychodzi hydrokolonoterapia, czyli płukanie jelita grubego. Jest to metoda mająca na celu oczyszczenie jelita na całej jego długości z zalegających mas kałowych, grzybów, bakterii, metali ciężkich i innych trucizn, które mogą mieć wpływ na powstawanie i przebieg chorób skóry, w tym także trądziku.

Dowiedz się więcej: Hydrokolonoterapia

Terapia Ozonem

Doskonałą metodą na pozbycie się wszelkich patogenów, zarówno znajdujących się wewnątrz organizmu, jak i na powierzchni skóry, jest ozonoterapia. Ozon, czyli trójcząsteczkowy tlen, jest jednym z najsilniejszych znanych środków odkażających, dzięki czemu daje możliwość leczenia wielu chorób, także dermatologicznych. Ponieważ przyczyną trądziku jest m.in. kolonizacja skóry przez bakterie, ozon doskonale nadaje się do terapii tego rodzaju dermatoz, gdyż wykazuje szerokie działanie antyseptyczne. Działa zarówno na bakterie, jak i na grzyby, wirusy, pasożyty i pleśnie. Może być podawany zarówno do krwi, jak i bezpośrednio na skórę, dzięki czemu wspomaga leczenie zakażonych ran, odparzeń i owrzodzeń. Ponadto dotlenia wszystkie tkanki organizmu,w tym także komórki skóry, dzięki czemu staje się ona lepiej odżywiona i odporniejsza na zakażenia.

Dowiedz się więcej: Terapia Ozonem

Kroplówki z witaminą C

Leczenie chorób skóry warto uzupełnić także wlewami dożylnymi, zwłaszcza z zawartością witaminy C oraz koenzymu Q10. Witamina C wpływa na poprawę odporności organizmu, co wspomaga walkę z infekcjami i zakażeniami, również toczącymi się w obrębie skóry. Co więcej, uszczelnia naczynia, przeciwdziałając pękaniu drobnych naczyń i powstawaniu pajączków. Jest również tzw. „wymiataczem wolnych rodników”, które to przyczyniają się do powstawania zmian skórnych i trądziku. Ponadto działa przeciwzapalnie, zmniejsza łojotok oraz rozjaśnia przebarwienia.

Dowiedz się więcej: Kroplówka z witaminą C

Kroplówki z koenzymem Q10

Dodatek koenzymu Q10 do kroplówki wspomoże proces usuwania wolnych rodników, ponieważ jest on jednym z najsilniejszych znanych przeciwutleniaczy. Hamuje procesy starzenia, wpływa na zachowanie elastyczności skóry oraz działa ochronnie na komórki. Wykazuje również działanie likwidujące stany zapalne, które są charakterystyczne dla wielu postaci trądziku. Warto wiedzieć, że koenzym Q10 jest nazywany „eliksirem młodości”, właśnie ze względu na swoje zbawienne właściwości i dobroczynny wpływ na skórę.

Dowiedz się więcej: Kroplówka z koenzymem Q10

Tlenoterapia – Komora Hiperbaryczna

Dla zachowania zdrowia i urody warto również skorzystać z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT). Używaną do zabiegu komorę określa się mianem „kapsuły młodości”ze względu na rewelacyjny wpływ na wygląd i stan skóry. Zabiegi tlenoterapii powodują przyspieszenie procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze, poprawiają ukrwienie, nawilżenie i natlenienie komórek, sprzyjają detoksykacji organizmu oraz działają przeciwzapalnie. Co więcej, dzięki HBOT aż ośmiokrotnie wzrasta stężenie krążących w ustroju komórek macierzystych, które wpływają na regenerację uszkodzonych tkanek. Dzięki tym właściwościom powszechnie stosuje się komory hiperbaryczne do leczenia schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik, łuszczyca, AZS czy egzema. 

Ulubione ()