Suchość pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Suchość pochwy pomimo wciąż panującego przekonania, iż dotyczy kobiet w okresie menopauzy oraz w okresie po menopauzalnym, to również problem często występujący u młodych Pań 20-sto / 30-sto letnich. Suchość pochwy to uczucie dyskomfortu pojawiające się w okolicy miejsc intymnych a wynikające z braku odpowiedniej wilgotności pochwy i sromu, które to bezpośrednio wpływa na komfort życia codziennego oraz życia intymnego, a także stan psychiczny.

Suchość pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Suchość pochwy - czym może być spowodowana?

Należy podkreślić, iż suchość pochwy może być zarówno symptomem, jak i przyczyną chorób kobiecych narządów intymnych. Może sprzyjać rozwijaniu się stanów zapalnych. Dlatego też tak istotną kwestią jest konsultacja ginekologiczna, podczas której lekarz specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, wykona badanie ginekologiczne oraz badania diagnostyczne tj. badanie USG czy wymazy, a następnie na tej podstawie ustali przyczyny nieodpowiedniego nawilżenia pochwy i wdroży odpowiednie leczenie oraz/lub zaleci profilaktykę, w tym właściwą codzienną higienę intymną.

Kobiece strefy intymne są naturalnie nawilżane poprzez śluz produkowany w pochwie. Jeżeli śluz ten jest produkowany w niewystarczającej ilości mogą pojawiać się przykre dolegliwości tj. uczucie swędzenia i pieczenia, uczucie częstego parcia na mocz, ból podczas stosunków płciowych, uprawiania sportów (np. jazdy na rowerze) czy nawet podczas chodzenia lub noszenia dopasowanych ubrań.

Sprawdźmy jakie mogą być przyczyny suchości pochwy. Najczęściej suchość pochwy wynika ze spadku poziomu żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, które mają wpływ na elastyczność pochwy, jej zdolność do rozciągliwości oraz produkcję śluzu pochwowego. Kiedy dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów może wystąpić problem z odpowiednim nawilżeniem pochwy, mogą pojawiać się również nawracające stany zapalne pochwy oraz zakażenia.

Skorzystaj z porady: Ginekolog Katowice

Główne przyczyny suchości pochwy

Lekarze, w tym lekarze ginekolodzy, upatrują głównych przyczyn suchości pochwy w:

 1. Zmianach hormonalnych: Suchość pochwy może wystąpić z powodu niskiego poziomu estrogenów, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy, ciąży czy podczas karmienia piersią.
 2. Lekach: Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe, leki przeciwdepresyjne i leki na nadciśnienie, mogą prowadzić do suchości pochwy. Na stan nawilżenia pochwy wpływają również powszechnie dostępne leki bez recepty oraz coraz to częściej przyjmowane suplementy diety.
 3. Stresie i lękach: Wysoki poziom stresu i lęku może wpłynąć na funkcjonowanie układu hormonalnego i doprowadzić do suchości pochwy.
 4. Trybie życia: Dzienna ilość czasu przeznaczona na odpoczynek, w tym sen, aktywność ruchowa.
 5. Innych chorobach tj. zaburzenia autoimmunologiczne: Niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Sjögrena, mogą wpływać na wilgotność pochwy.
 6. Innych chorobach tj. cukrzyca: Osoby z cukrzycą mogą być bardziej narażone na suchość pochwy ze względu na zmiany hormonalne i nerwowe spowodowane przez chorobę.
 7. Paleniu papierosów, nadużywaniu alkoholu: Palenie papierosów może prowadzić do suchości pochwy, ponieważ dym papierosowy działa drażniąco na tkanki pochwy.
 8. Zbyt częstym myciu okolic intymnych oraz w stosowaniu nieodpowiednich środków: Nadmierne mycie pochwy (w tym irygacje) lub stosowanie silnych detergentów do higieny intymnej może prowadzić do suchości pochwy.
 9. Reakcjach alergicznych na m.in. prezerwatywy, podpaski, tampony, wkładki, lubrykanty, bieliznę, preparaty do prania i płukania bielizny. Czego szukać w składzie lubrykantów? Warto zwrócić uwagę na naturalne substancje, które wykazują działanie nawilżające, kojące tj. kwas hialuronowy, kwas mlekowy, lipidy, wzbogacone o witaminy np. witaminę E.
 10. Nieodpowiednio zbilansowanej diecie, która przyczynia się do powstawania niedoborów makro- i mikroelementów oraz niedoboru witamin w organizmie.


Najczęstsze objawy suchości pochwy

Do najczęstszych objawów suchości pochwy należą:

 • pieczenie lub swędzenie pochwy
 • dyskomfort lub ból podczas stosunku płciowego
 • uczucie suchości lub szorstkości w pochwie
 • częste infekcje dróg moczowych
 • problemy z oddawaniem moczu
 • częste odczuwanie potrzeby oddania moczu
 • zmniejszenie lub brak libido
 • krwawienie podczas lub po stosunku płciowym
 • zmiany w konsystencji wydzieliny pochwy
 • częste bóle głowy i zmęczenie

Przeczytaj także: Problemy z zajściem w ciąże - jakie mogą być przyczyny

Jak leczyć suchość pochwy?

Leczenie suchości pochwy uzależnione jest od przyczyny jej powstania oraz od stopnia nasilenia objawów. I tak lekarz ginekolog może zalecić:

 1. Nawilżacze pochwy: Są to specjalne żele lub kremy, które pomagają nawilżyć pochwę i łagodzą objawy suchości. Są dostępne bez recepty w aptekach.
 2. Lubrykanty: Są to specjalne preparaty, które pomagają zmniejszyć tarcie i poprawić nawilżenie podczas stosunku płciowego. Lubrykanty różnią się między sobą składem dlatego też warto zwracać uwagę na etykietę produktu.
 3. Hormonalna terapia zastępcza: W przypadku suchości pochwy spowodowanej niedoborem estrogenów, lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą, która polega na przyjmowaniu estrogenów w formie tabletek, plastrów lub kremów.
 4. Zmiany stylu życia: Zmiany w diecie i stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu objawów suchości pochwy. Należy unikać alkoholu, papierosów, mocnej kawy oraz mocnej herbaty, a także spożywać więcej płynów (minimum 2 l dziennie wody) i produktów bogatych w fitoestrogeny. Fitoestrogeny to substancje roślinne imitujące hormony kobiece. Są one obecne przede wszystkim w rybach, warzywach strączkowych, płatkach owsianych, siemieniu lnianym, jabłkach, czereśniach, gruszkach, marchwi czy cebuli. Uwagę należy zwrócić także na odpowiednią ilość czasu przeznaczanego na odpoczynek, w tym sen.
 5. Noszenie oddychającej bielizny bawełnianej lub z dużą zawartością bawełny, najlepiej niekolorowej i nieuciskającej. Bielizna powinna być często zmieniania, nie rzadziej niż 1 raz dziennie. Należy też pamiętać o odpowiednim sposobie prania bielizny (
 6. Leczenie chorób i zaburzeń: W przypadku suchości pochwy spowodowanej chorobami autoimmunologicznymi lub innymi zaburzeniami, lekarz ginekolog zalecić odpowiednie leczenie.
 7. Ćwiczenia kegla: Ćwiczenia mięśni dna miednicy, które polegają na świadomym kurczeniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, mogą pomóc poprawić nawilżenie pochwy poprzez zwiększenie przepływu krwi do okolicy intymnej. Warto w tym zakresie zasięgnąć porady u fizjoterapeuty uroginekologicznego, gdyż nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia nie tylko nie przyniosą efektu, ale i mogą narobić szkody.

Jeśli przypuszczasz, że występuje u Ciebie problem suchości pochwy, nie czekaj i zgłoś się do lekarza ginekologa, aby uzyskać diagnozę, wdrożyć odpowiednie leczenie i profilaktykę. Bardzo często typowe objawy kojarzone z suchością pochwy (swędzenie i pieczenie, upławy, wydzielina z pochwy o zmienionym kolorze) to efekt infekcji intymnych o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Ulubione ()