ROZSTĘPY - dlaczego powstają i jak je zlikwidować?

Rozstępy to powszechny problem dotykający zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. W okresie dojrzewania zmaga się z nim blisko 70% dziewczynek i 40% chłopców, a w trakcie ciąży aż 90% kobiet. Często są przyczyną kompleksów i niezadowolenia z własnego ciała. To sprawia, że metody usuwania rozstępów są jednymi z najczęściej wykonywanych procedur w gabinetach medycyny estetycznej.

Potrzebujesz więcej informacji jak poradzić sobie z rozstępami?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Rozstępy - czym są i jakie są ich przyczyny?

Rozstępy (striae distensae) to defekt skóry przyjmujący postać pasm o wrzecionowatym, linijnym kształcie i równoległym przebiegu. Powstają na poziomie skóry właściwej wskutek uszkodzenia podstawowych białek budulcowych- kolagenu i elastyny, które stanowią jej rusztowanie. Przyczyną tego zjawiska jest zachwianie równowagi między wytrzymałością skóry a szybkością jej rozciągania. Jeśli dzieje się to zbyt gwałtownie, to fibroblasty nie nadążają z produkcją kolagenu, co powoduje zmniejszenie jej elastyczności i osłabienie struktury. Zarówno pod kątem wyglądu, jak i obrazu histopatologicznego, rozstępy przypominają blizny. W ich obrębie skóra jest cienka i pozbawiona przydatków, do których zaliczamy mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe i potowe.       

Sprawdź nasze: Sposoby na usuwanie blizn potrądzikowych

W rozwoju rozstępów wyróżnia się dwie fazy- zapalną i zanikową. W fazie zapalnej, w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego rozciągnięcia, skóra staje się ścieńczała i mocno napięta, co w konsekwencji prowadzi do powstawania „pęknięć”. Zwykle mają one kolor czerwony, czerwono-fioletowy lub czerwono-niebieski i są wyraźnie zaznaczone na skórze. Czasem towarzyszy im uczucie swędzenia i pieczenia. W tym okresie leczenie rozstępów przynosi najlepsze rezultaty. Kolejna faza- zanikowa, charakteryzuje się stopniowym zwężeniem i rozjaśnieniem zmian, które przyjmują kolor perłowobiały. Na tym etapie usuwanie rozstępów jest bardzo trudne i osiągnięcie zadowalających efektów leczenia nie zawsze jest możliwe.

Kto jest szczególnie narażony na powstawanie rozstępów?

Jak wspomniano wcześniej, rozstępy powstają wskutek zbyt szybkiego rozciągania skóry, która nie ma czasu dostosować się do gwałtownych zmian zachodzących w ciele. W związku z tym rozstępy zwykle pojawiają się u osób, które dużo przybierają na wadze w stosunkowo krótkim czasie. Do stanów predysponujących do pojawienia się rozstępów zalicza się więc przede wszystkim:

  • Ciążę,
  • Okres dojrzewania,
  • Nadwagę i otyłość,
  • Intensywne ćwiczenia nastawione na budowanie masy mięśniowej, 
  • Zaburzenia hormonalne.

 Przeczytaj także: Zabiegi na cellulit

Rozstępy u kobiet w ciąży

Rozstępy są obecne u większości kobiet będących w ciąży. Szybko rozwijający się płód oraz zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie powodują, że skóra kobiety jest szczególnie narażona na pojawienie się zmian. Rozstępy lokalizują się wówczas głównie w tych miejscach, gdzie tkanki ulegają największemu rozciągnięciu, czyli: na brzuchu, piersiach, biodrach i pośladkach. Na szczęście rosnąca świadomość na temat prawidłowej pielęgnacji skóry w tym szczególnym okresie, a także duża dostępność dobrej jakości kosmetyków sprawiła, że częstość występowania rozstępów pociążowych wyraźnie maleje.

Rozstępy w okresie dojrzewania

Na rozstępy narażone są także osoby w okresie dojrzewania. W tym czasie zachodzą liczne przemiany hormonalne, które powodują zmianę proporcji i budowy sylwetki, co silnie predysponuje do rozwoju rozstępów, zwłaszcza u dziewcząt. Także szybki wzrost ciała w tym okresie może spowodować ich powstawanie, co z kolei jest częstsze u chłopców. W okresie pokwitania rozstępy zwykle powstają na plecach, biodrach, pośladkach, udach i piersiach (u dziewcząt).

Rozstępy a nadwaga

Z problemem rozstępów często borykają się osoby z nadwagą i otyłością. Umiejscawiają się one zwykle na tych partiach ciała, gdzie tkanka tłuszczowa ma tendencję do odkładania się. To z kolei zależy od typu otyłości, jaki prezentuje dana osoba. W postaci androidalnej (figura typu „jabłko”) rozstępy będą dotyczyć głównie brzucha, ramion i piersi, natomiast w gynoidalnej (figura typu „gruszka”)- na biodrach, udach i pośladkach.   

Rozstępy a budowanie masy mięśniowej

Nagły przyrost masy mięśniowej także może spowodować pojawienie się rozstępów. Tutaj głównymi narażonymi są osoby uprawiające kulturystykę i inne sporty siłowe. Również stosowane przez sportowców sterydy mają ogromne znaczenie w powstawaniu rozstępów właśnie wśród tej grupy ćwiczących. Przeważnie lokalizują się one na ramionach, klatce piersiowej, plecach, udach i łydkach.

Rozstępy a sterydy

Podobnie jest u pacjentów leczonych za pomocą leków steroidowych, które mogą być przyjmowane zarówno doustnie, jak i stosowane zewnętrznie. Uszkadzają one włókna kolagenowe i elastynowe, prowadząc tym samym do mniejszej podatności skóry na rozciąganie. Co więcej, skutkiem ubocznym ogólnego stosowania leków sterydowych jest szybkie przybieranie na wadze, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się rozstępów na osłabionej skórze.

Rozstępy a choroby endokrynologiczne

Problem rozstępów występuje powszechnie również u osób cierpiących na choroby endokrynologiczne (np. zespół/choroba Cushinga), w przebiegu których występuje nadprodukcja hormonów kortykosteroidowych, takich jak kortyzol. Także nadmiar estrogenów, zaliczanych do hormonów steroidowych, ma negatywny wpływ na elastyczność i wytrzymałość skóry i przyczynia się do powstawania rozstępów.  

Warto zaznaczyć, że rozwój rozstępów może być również związany z predyspozycjami genetycznymi, niewłaściwą dietą ubogą w niezbędne dla skóry witaminy i minerały oraz narażeniem na przewlekły stres, który powoduje podwyższenie poziomu kortyzolu w organizmie.

Przeczytaj także: Cellulit - rodzaje, stopnie, przyczyny

Jak się pozbyć rozstępów?

Gabinety kosmetologiczne oraz medycyny estetycznej dysponują wieloma skutecznymi metodami zwalczającymi rozstępy. Należy jednak pamiętać, że- jak wspomniano wcześniej- najlepsze efekty uzyskuje się, gdy zmiany są w pierwszej fazie rozwoju. W klinice Vitalea do leczenia rozstępów wykorzystujemy mezoterapię igłową, osocze bogatopłytkowe oraz mezoterapię mikroigłową.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa pozwala na wstrzyknięcie w głąb skóry specjalnie skomponowanych preparatów (tzw. mezokoktajli) zawierających składniki aktywne poprawiające wygląd i stan skóry. W leczeniu rozstępów wykorzystuje się te substancje, które pobudzą fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, a tym samym przyczynią się do odbudowy i rewitalizacji tkanek. Przyspieszają procesy gojenia, działają przeciwzapalnie i przywracają skórze sprężystość i gładkość. Samo wykonanie nakłuć skóry w obszarze dotkniętym rozstępami sprawia, że pobudzone zostają naturalne procesy naprawcze, które również przyczyniają się do regeneracji tkanek. Połączone działanie składników odżywczych zawartych w preparacie, jak również fizjologiczne mechanizmy odbudowy sprawiają, że mezoterapia igłowa jest jedną z najczęściej stosowanych metod w leczeniu rozstępów.

Sprawdź zabieg: Mezoterapia igłowa

Osocze bogatopłytkowe

Do mezoterapii igłowej często wykorzystywane jest także osocze bogatopłytkowe. Jest to autologiczny preparat otrzymywany z krwi własnej Pacjenta. Po wcześniejszym odwirowaniu, uzyskujemy preparat bogaty w płytki krwi i zawarte w nich czynniki wzrostu. Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego w głąb skóry powoduje, że następuje silna regeneracja i odbudowa zmienionej tkanki. Zabieg pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu skóra odzyskuje sprężystość, gładkość i dawny koloryt, a rozstępy stają się płytsze i mniej widoczne. Osocze bogatopłytkowe jest chętnie wykorzystywane w medycynie estetycznej nie tylko z powodu wysokiej skuteczności i spektakularnych efektów, lecz także z uwagi na brak ryzyka wystąpienia alergii i powikłań pozabiegowych.   

Sprawdź zabieg: Osocze bogatopłytkowe

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg polegający na wykonaniu licznych mikronakłuć skóry na obszarze dotkniętymi rozstępami za pomocą specjalnego urządzenia- Dermapena. Te mikroskopijne uszkodzenia powodują, że skóra zostaje pobudzona do naturalnej odnowy i regeneracji poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu rozstępy ulegają spłyceniu, a skóra odzyskuje jędrność i gładkość. Działanie mezoterapii mikroigłowej można wzmocnić używając do zabiegu specjalnych preparatów odżywczych lub osocza bogatopłytkowego. Substancja zostaje rozprowadzona na powierzchni zmienionej skóry, a następnie, za pomocą urządzenia, wprowadzona w jej głąb. Dzięki temu następuje głęboka regeneracja i poprawa kondycji skóry oraz zmniejszenie widoczności rozstępów.    

Sprawdź zabieg: Mezoterapia mikroigłowa

Ulubione ()