Problemy ze słuchem? Przyczyn może być kilka!

Jak podają badania naukowe, zaburzenia słuchu dotykają 75% osób po 70 roku życia i liczba ta rośnie wraz z wiekiem. Niestety problem coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży szkolnej, spośród których 1/5 cierpi na zaburzenia słuchu. Czynnikiem warunkującym prawidłowe odbieranie dźwięków jest ruchomość łańcucha kosteczek słuchowych, nieuszkodzona błona bębenkowa oraz drożność przewodów słuchowych. Brak spełnienia przynajmniej jednego z tych warunków może skutkować pojawieniem się zaburzeń słuchu.

Potrzebujesz więcej informacji jak poradzić sobie z problemem niedosłuchu?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Objawy niedosłuchu

Pogorszenie i utrata słuchu najczęściej jest procesem powolnym, którego pierwsze objawy łatwo zignorować. Najczęściej zaczyna się od szumów usznych i problemów ze zrozumieniem słów wypowiadanych przez inne osoby, zwłaszcza w hałasie. Osoba dotknięta problemem zaczyna głośniej słuchać telewizji i radia oraz mówić głośniej, czego często nie jest świadoma. Nie słyszy tykania zegarka, źle znosi rozmowę telefoniczną, a dźwięk dzwonka staje się nieprzyjemny. Gubi fragmenty rozmowy i często potrzebuje, aby powtórzyć wypowiedź. Wkłada wyraźnie większy wysiłek podczas słuchania rozmówcy, ma trudności ze zrozumieniem przekazu. Pogorszeniu ulega zdolność rozumienia szeptu oraz cichych i wysokich dźwięków, a także niektórych głosek.


Najczęstsze przyczyny niedosłuchu

Zaburzenia słuchu mogą być wrodzone, co najczęściej związane jest ze stylem życia kobiety ciężarnej. Wpływ na to ma zażywanie przez kobietę niektórych leków, mutacje genetyczne, konflikt serologiczny między matką a dzieckiem, a także choroby, na które cierpi przyszła matka. Wymienia się tu głównie różyczkę, toksoplazmozę oraz kiłę, które mogą uszkodzić rozwijający się płód. Na prawidłowy słuch wpływa także przebieg akcji porodowej – jeśli nastąpiło niedotlenienie dziecka lub wystąpił uraz mechaniczny, słuch może zostać uszkodzony.

Przeczytaj także: Toksoplazmoza

Poza czynnikami wrodzonymi, jest wiele innych przyczyn, które wpływają na upośledzenie słuchu u zdrowych osób. Mogą to być schorzenia bakteryjne, grzybicze lub powikłane infekcje wirusowe, takie jak świnka, różyczka, półpasiec, ospa czy grypa. Spośród chorób mogących upośledzać słuch wymienia się także zapalenie opon mózgowych, ropne zapalenie ucha wewnętrznego, boreliozę, a także stwardnienie rozsiane, którego przebieg uszkadza nerw słuchowy.

Przeczytaj także: Borelioza Neurologiczna

Osobną grupę osób niedosłyszących stanowią chorzy na cukrzycę, hipercholesterolemię, miażdżycę lub nadciśnienie. W przebiegu tych chorób dochodzi do usztywnienia ścian naczyń krwionośnych i zaburzenia przepływu krwi, co prowadzi do niedotlenienia narządu słuchu i upośledzenia jego funkcjonowania. 

Inną grupę czynników ryzyka stanowi stosowanie leków z rodzaju ototoksycznych, czyli takich, które wywołują działanie uszkadzające narząd słuchu. Należą do nich m.in. leki 

z grupy NLPZ, cisplatyna, furosemid, chinina, pochodne kwasu acetylosalicylowego, niektóre antybiotyki.

Przyczynę może stanowić także uraz mechaniczny lub akustyczny. Chodzi tu głównie o przebicie błony bębenkowej (np. podczas czyszczenia uszu patyczkami kosmetycznymi), urazy powstałe na skutek gwałtownej zmiany ciśnień (nurkowanie głębinowe, skoki ze spadochronem), a także przy długotrwałej ekspozycji na hałas. Czynnikiem powodującym ciągłe obniżanie się progu wiekowego, przy którym obserwuje się występowanie pierwszych objawów niedosłuchu, jest głośne słuchanie muzyki, zwłaszcza na słuchawkach dousznych, co prowadzi do sukcesywnego pogorszenia słuchu u ludzi młodych.


Zatkanie ucha woskowiną

Zatkanie ucha woskowiną należy do najczęstszych dolegliwości ucha zewnętrznego. Jednym z głównych objawów jest stopniowa utrata słuchu, którą pacjent zgłasza w wywiadzie. Pojawia się również dyskomfort w obrębie ucha, uczucie pełności, zatkanie, szum a nawet ból spowodowany uciskiem wosku na błonę bębenkową. Należy wówczas ustalić, czy w ostatnim czasie była próba samodzielnego oczyszczenia uszu, do której najczęściej w warunkach domowych używa się patyczków kosmetycznych. Są one powodem przepychania nagromadzonej woskowiny głębiej do przewodu słuchowego, gdzie wysycha i twardnieje, zatykając ucho jak korek. Procedura ta dodatkowo upośledza proces samooczyszczania się ucha, co paradoksalnie skutkuje jeszcze większą produkcją woskowiny i nasileniem problemu.


Świecowanie uszu

Jedną z metod, których zadaniem jest utrzymanie drożności i czystości przewodu słuchowego, zapobieganie tworzenia się czopów woskowinowych oraz profilaktyka zaburzeń słuchu wynikających z zatkania, jest świecowanie uszu. Świecowanie, zwane również konchowaniem, stosowane jest m.in. w celu oczyszczenia kanałów słuchowych z zalegającej wydzieliny, z którą nie radzą sobie domowe sposoby pielęgnacyjne. Zabieg polega na włożeniu do ucha specjalnej świecy wykonanej z bawełnianego płótna nasączonego woskiem pszczelim, którą następnie się podpala. Podczas procesu spalania powstaje podciśnienie, które wyciąga z przewodów słuchowych zalegającą woskowinę oraz inne zanieczyszczenia. Świecowanie zalecane jest osobom zmagającym się z szumami usznymi oraz niedosłuchem, a także cierpiącym na choroby zatok, nawracające uporczywe anginy, katar, przerost trzeciego migdałka, bóle głowy i migreny. Świecowanie jest także idealnym zabiegiem profilaktycznym, dlatego polecany jest każdemu, a zwłaszcza osobom pracującym w środowisku o dużym zapyleniu, przebywającym w nadmiernym hałasie, a także często podróżującym samolotami.

Zabieg: Świecowanie Uszu


Ulubione ()