KWAS HIALURONOWY – jak działa?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (kwas HA) to składnik tkanki łącznej występujący we wszystkich żywych organizmach. Niemal połowa całej zawartości kwasu hialuronowego znajduje się w skórze, a jego zawartość zmniejsza się wraz z wiekiem- szacuje się, że po 30. roku życia jego zawartość każdego roku maleje o 1%.

Występuje w dwóch postaciach- nieusieciowanej i usieciowanej. Obydwie znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej, jednak różnią się strukturą i działaniem. Kwas nieusieciowany to jego forma naturalna, która wykazuje silne właściwości wiązania wody, a więc jest wykorzystywany głównie do zabiegów mających na celu głębokie nawilżenie. Kwas usieciowany jest zmodyfikowany chemicznie, co czyni go bardziej odpornym na enzymy rozkładające kwas. Cechuje się więc większą odpornością i trwałością, a efekt końcowy utrzymuje się znacznie dłużej. 

Jak działa kwas HA?

Kwas hialuronowy posiada zdolność wiązania dużych ilości wody. Jeden gram kwasu może związać nawet 6 litrów wody! To właśnie dzięki temu zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. Wspiera tworzenie włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry, a także przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek. Stosowany zewnętrznie na skórę chroni ją przed niekorzystnym wpływem takich warunków atmosferycznych, jak wiatr, niskie i wysokie temperatury, a także przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Ponadto kwas hialuronowy zmniejsza pooperacyjne odczyny przekrwienne, miejscowo działa hemostatycznie, wpływa korzystnie na gojenie się ran. Donosowo stosowany jest w celu nawilżania błon śluzowych, natomiast podany bezpośrednio do stawu zwiększa lepkość płynu maziowego i ułatwia poślizg powierzchni stawowych. Kwas hialuronowy może być także jednym ze składników tzw. sztucznych łez.

 

Do czego jest stosowany kwas hialuronowy?

Dzięki swoim unikatowym właściwościom, kwas HA znalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Stosowany jest przede wszystkim do wypełniania zmarszczek, podnoszenia owalu twarzy, ujędrniania i rewitalizacji skóry, wygładzania zmarszczek na szyi i dekolcie, zabiegu korekty nosa czy modelowania i powiększania ust. Partie twarzy, które można opracować z pomocą zastrzyków zawierających kwas HA to m.in.: czoło (charakterystyczne poziome zmarszczki), linia brwi (tzw. lwia zmarszczka), okolice okołooczodołowe (“kurze łapki”), dolina łez, policzki i bruzdy nosowo-wargowe, broda (m.in. broda marmurkowa), a także kontur ust i usta. 

Poza medycyną estetyczną, preparaty zawierające kwas hialuronowy wykorzystuje się także w wielu jednostkach chorobowych. W reumatologii używany jest przy leczeniu zwyrodnień stawów, w stanach zapalnych i po urazach. W urologii stosowany jest do łagodzenia objawów niektórych chorób pęcherza moczowego i dróg moczowych, natomiast w laryngologii wykorzystywany jest do regeneracji strun głosowych oraz przy perforacji błony bębenkowej. Dzięki swoim zdolnościom regeneracyjnym, kwas hialuronowy używany jest także do leczenia ran, oparzeń i innych uszkodzeń skóry, a także po ginekologicznych zabiegach chirurgicznych i laserowych, przyspieszając procesy gojenia. Kwas HA w okulistyce stosowany jest w postaci kropli do oczu, co poprawia nawilżenie powierzchni gałki ocznej przy jej suchości. Jest także składnikiem dodatkowym niektórych soczewek kontaktowych, wskazanych dla osób skarżących się na zespół suchego oka.

 

Przeczytaj także: Dlaczego sportowcy korzystają z kroplówek z ornityną?

 

W jaki sposób stosujemy kwas hialuronowy w NZOZ Vitalea?

Kwas HA wykorzystywany jest w medycynie estetycznej jako alternatywa dla operacji plastycznych. Zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym polegają na wstrzyknięciu preparatu wgłąb naskórka w miejscu potrzebującym odnowy. W ten sposób można skorygować niedoskonałości w postaci asymetrii ust i nosa, a także wygładzić nieestetyczne bruzdy. Kwas hialuronowy można stosować także do zabiegów odmładzających dłonie– likwidowane są wówczas różnego rodzaju niedoskonałości i zmarszczki, a skóra staje się nawilżona i ujędrniona, co pozwala im przybrać młodszy wygląd.

Kwas HA z powodzeniem stosowany jest także przy zabiegach wolumetrii twarzy. Dzięki niemu możliwe jest uwydatnienie kości policzkowych, uniesienie owalu twarzy, jak również korekcja ubytków w okolicy policzków, brody czy fałd nosowo-wargowych. Preparaty z kwasem hialuronowym wykorzystywane są również do modelowania ust- ich wielkości, kształtu i proporcji. Jednocześnie przywracane jest ich nawilżenie, a także korygowane są drobne zmarszczki dookoła warg oraz opadające kąciki ust.

Ulubione ()