KWAS ALFA-LIPONOWY- czym jest i jaką odgrywa rolę w organizmie?

Co to jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy, inaczej kwas ALA, należy do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. Niegdyś uważany był za witaminę (tzw. witamina N), czyli związek, którego ludzkie ciało nie potrafi wytworzyć samodzielnie. Badania w kolejnych latach dowiodły jednak, że kwas ALA może być syntezowany przez organizm. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie i w tłuszczach, a także posiadający zdolność przenikania bariery krew-mózg, co pozwala mu na dotarcie do niemal każdej komórki organizmu. Okres półtrwania kwasu alfa-liponowego w krwiobiegu wynosi około 30 minut. Następnie ulega szybkiemu metabolizmowi w wątrobie, a jego produkty są wydalane z organizmu wraz z moczem. To sprawia, że suplementacja tego związku jest bezpieczna i nie stwarza poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Ilość endogennego kwasu ALA nie wystarcza do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten związek. Powstaje więc konieczność dostarczania go z zewnątrz, m.in. za pomocą diety. Niektóre pokarmy przyczyniają się do zwiększenia stężenia kwasu alfa-liponowego w krwiobiegu, ponieważ wraz z pożywieniem dostarczana jest do organizmu tzw. lipolizyna, z której następnie powstaje kwas. Największa zawartość tego związku znajduje się w podrobach wołowych, takich jak serce, nerki, wątroba, a także w niektórych warzywach- pomidorach, brokułach, brukselkach, szpinaku.

Jakie funkcje w organizmie pełni kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy jest nazywany „antyoksydantem antyoksydantów” lub „królem antyoksydantów”. Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, a także bierze udział w regeneracji innych antyoksydantów, takich jak witamina E, C i wewnątrzkomórkowy glutation. To czyni go jednym z najistotniejszych naturalnych „wymiataczy” wolnych rodników w ludzkim organizmie. Ponadto bierze udział w chelatacji metali ciężkich, takich jak ołów, mangan, cynk i miedź, przyczyniając się do ich usuwania z organizmu. Kwas ALA minimalizuje wchłanianie arsenu w układzie pokarmowym, oczyszcza nerki z nadmiaru rtęci oraz chroni komórki nerwowe przed jej szkodliwym działaniem. Zdolność do zwalczania stresu oksydacyjnego, usuwania metali ciężkich oraz umiejętność przenikania bariery krew-mózg powoduje, że kwas alfa-liponowy jest z powodzeniem stosowany w terapii chorób układu nerwowego. Przyczynia się do ograniczenia uszkodzeń w obrębie neuronów, stymuluje ich wzrost i działa neuroprotekcyjnie. Może być wykorzystywany m.in. w leczeniu zaburzeń poznawczych, zespołów otępiennych czy stwardnienia rozsianego.

Kwas alfa-liponowy wykazuje korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy i pozytywnie wpływa na profil lipidowy- hamuje utlenianie frakcji LDL, przyczynia się do obniżenia stężenia triglicerydów we krwi oraz zwiększa poziom frakcji HDL. Zapobiega również tworzeniu się blaszek miażdżycowych oraz przeciwdziała rozwojowi nadciśnienia tętniczego i jego powikłań (przerost ścian aorty i innych tętnic, uszkodzenie nerek, białkomocz). Ponadto, wraz z innymi antyoksydantami, przyczynia się do obniżenia stresu oksydacyjnego i pozytywnie wpływa na stan śródbłonka naczyń, a także przeciwdziała uszkodzeniom powstałym na skutek niedokrwienia.

Kwas alfa-liponowy wykazuje również działanie przeciwzapalne, co w połączeniu z wymienionymi wcześniej właściwościami, w istotnym stopniu przyczynia się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. U diabetyków przyjmujących kwas ALA zaobserwowano zwiększenie wychwytu glukozy przez mięśnie i wątrobę, zwiększa się również insulinowrażliwość i spada poziom cukru w krwiobiegu. To sprawia, że pod wpływem kwasu alfa-liponowego możliwe jest zahamowanie lub zminimalizowanie ryzyka rozwoju poważnych powikłań cukrzycowych oraz degeneracji w obrębie układu nerwowego. Co więcej, suplementacja tego związku przyczynia się także do zminimalizowania negatywnych skutków leczenia u pacjentów w trakcie i po chemioterapii.

Terapeutyczne właściwości kwasu alfa-liponowego sprawiają, że jest on z powodzeniem wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2 oraz jej powikłań (neuropatia cukrzycowa, nefropatia), miażdżycy, jaskry, astmy, chorób autoimmunologicznych, uszkodzeń polekowych, a także schorzeń układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane). Stosowany jest także w leczeniu marskości wątroby oraz zatruć grzybami czy metalami ciężkimi. Ponadto często jest składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, odżywek używanych przez sportowców oraz środków wspomagających odchudzanie.

Przeczytaj więcej o kwasie alfa-liponowym w leczeniu powikłań cukrzycy: Kwas alfa-liponowy a cukrzyca i jej powikłania

Przeczytaj więcej o kwasie alfa-liponowym w sporcie: Kwas alfa-liponowy – niezbędny składnik odżywczy u sportowców

 

Czy warto suplementować kwas alfa-liponowy?

Ilość wytwarzanego w organizmie kwasu ALA jest niewystarczająca do prawidłowego funkcjonowania. Jego zawartość w pożywieniu także jest dość ograniczona, co stwarza konieczność zewnętrznej suplementacji tego związku. Tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie stężenia, które będzie miało efekt terapeutyczny. Syntetyczne postacie kwasu alfa-liponowego są dobrze przyswajane i tolerowane przez organizm. Co więcej, nie powodują wystąpienia poważnych działań niepożądanych, co sprawia, że są bezpieczne dla zdrowia, dlatego stanowią idealne uzupełnienie codziennej diety.

Kwas ALA przyjmowany w formie doustnej wchłania się w przewodzie pokarmowym jedynie w około 30-40%. Alternatywą dla suplementów doustnych są wlewy kroplowe z zawartością kwasu alfa-liponowego podawanego dożylnie. W NZOZ Vitalea możliwe jest wykonanie kroplówki wyłącznie z kwasem, a także w połączeniu z dodatkowymi składnikami, takimi jak np. witamina C czy glutation. Każdy zabieg poprzedzony jest bezpłatną konsultacją lekarską, na której ustalana jest odpowiednia dawka i częstotliwość zabiegów.

 Przeczytaj więcej o wlewach z kwasem alfa-liponowym: Kroplówka z kwasem alfa-liponowym

Ulubione ()