Kwas alfa-liponowy a cukrzyca i jej powikłania

Konsekwencją nieodpowiedniego poziomu cukru we krwi diabetyków mogą być poważne powikłania cukrzycowe, a także rozwój chorób układu krążenia takich jak: niedokrwienie serca, zawał mięśnia serca czy udar mózgu. Dlatego w codziennej diecie cukrzyka suplementacja odpowiednich witamin i minerałów jest tak ważna! W dzisiejszych artykule opowiemy o roli kwasu alfa-liponowego w leczeniu cukrzycy i jej powikłań.

Chcesz skorzystać z kroplówki z kwasem alfa-liponowym?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Co to jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy możecie również kojarzyć pod nazwą kwasu tiooktanowego bądź ALA, który w ludzkim organizmie pełni dwie, dość istotne funkcje. Przede wszystkim kwas alfa-liponowy jest znakomitym przeciwutleniaczem, który nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale również bierze czynny udział w procesach metabolicznych. Dlaczego kwas alfa-liponowy ma tak ważne znaczenie dla cukrzyków? Już tłumaczymy. Kwas alfa-liponowy pełni istotną rolę w leczeniu cukrzycy ze względu na swoje antyoksydacyjne działanie. Ponadto kwas alfa-liponowy działa neuroregeneracyjnie na układ nerwowy. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego suplementacja kwasu alfa-liponowego jest szczególnie dedykowanapacjentom z objawami neuropatii cukrzycowej. 

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca

Kwas alfa-liponowy to nasycony kwas tłuszczowy, który w odróżnieniu od witamin rozpuszcza się nie tylko w tłuszczach, ale również wodzie. W efekcie opisywany kwas może działać przeciwutleniająco w każdej komórce jak i tkance ludzkiego organizmu. Tym samym ALA reguluje poziom cukru we krwi oraz przeciwdziała rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycowych. Kwas alfa-liponowy u diabetyków poprawia insulinowrażliwość oraz znacznie obniża poziom stężenia glukozy we krwi. Dodatkowo ogranicza wytwarzanie wolnych rodników, a także neutralizuje rodniki, które już są w organizmie. 

Co to jest neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa to jeden z przewlekłych rodzajów cukrzycy, który charakteryzuje się uszkodzeniem naczyń krwionośnych układu nerwowego. Niestety neuropatia może również objąć nerwy obwodowe, konsekwencją czego jest odczuwalny dyskomfort w dłoniach, stopach, nerwach układu wegetatywnego. Co niestety może dalej prowadzić do zaburzenia rytmu serca jak i nerwów układu moczowo-płciowego.

CZYTAJ TAKŻE: Stopa cukrzycowa

Czym charakteryzuje się retinopatia cukrzycowa?

Retinopatię cukrzycową możesz również kojarzyć pod nazwą cukrzycowej choroby oczu. Konsekwencją opisywanego, przewlekłego powikłania cukrzycowego są zmiany, które powstają w okolicach siatkówki oka. Retinopatia może mieć różny poziom natężenia i tak rozróżniamy:

  • Retinopatię proliferacyjną (może prowadzić do utraty wzroku),
  • Retinopatię nieproliferacyjną (po wyrównaniu cukrzycy ten rodzaj retinopatii może się wycofać).
  • Wlew z kwasu alfa-liponowego

Aby kwas alfa-liponowy pełnił swoją funkcje w organizmie cukrzyka powinien on zostać dostarczony do organizmy w formie wlewu. Niestety efektywność doustnego stosowania ALA jest niewielka. W NZOZ VITALEA kwas alfa-liponowego cukrzykom podajemy w formie wlewu dożylnego. Pamiętajcie, że terapia jest praktycznie bezbolesna i nie zabiera dużo czasu. Aby osiągnąć najbardziej pożądane efekty terapia wlewami powinna trwać trzy tygodnie.

Chorujesz na cukrzyce i uważasz, że wlew z kwasu alfa-liponowego to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie? Zatem zadzwoń do katowickiego NZOZ VITALEA i umów się na pierwszą wizytę! Nasi pracownicy dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje wszelkie pytania.

Ulubione ()