Drenaż limfatyczny – co to jest i kiedy warto go zastosować

Od dłuższego czasu zmagasz się z żylakami? Czasem masz wrażenie, że Twoje nogi ważą tonę? A do tego obrzęki, które nie ułatwiają Ci codziennej egzystencji… Zatem może oprócz stosowanej formy leczenia warto zdecydować się na drenaż limfatyczny? Jest to rodzaj masażu, który usprawnia przepływ chłonki w organizmie i tym samym pomaga m.in. w redukcji obrzęków. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam czym jest drenaż limfatyczny, a także kiedy warto go zastosować.

Co to jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to forma masażu, która oddziałuje na układ chłonny poprawiając jego motorykę, tym samym redukując obrzęki. Może być on przeprowadzany zarówno za pomocą aparatów do kompresji pneumatycznej, jak i ręcznie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ręczna postać drenażu to połączenie powolnych ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących oraz czerpiących, których siła bodźca jest dostosowana do wybranego obszaru ciała i ogólnego stanu pacjenta. 

Kiedy warto go stosować?

Nadrzędnym celem drenażu jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym, co ma na celu zapobieganie niewydolności krążenia obwodowego oraz powstawaniu obrzęków.Następuje wyregulowanie krążenia krwi oraz poprawa funkcjonowania organów wewnętrznych. Co więcej, masowana skóra staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Poprawia się zarówno metabolizm tkanki tłuszczowej, jak i przemiana materii w skórze, tkance podskórnej i w mięśniach.

Drenaż limfatyczny wskazany jest przede wszystkim przy obrzękach, po usunięciu węzłów chłonnych, w leczeniu cellulitu i niewydolności żylnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rola glutationu w aktywności fizycznej 

Jak wygląda zabieg?

W NZOZ Vitalea drenaż limfatyczny jest wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który wykorzystując odpowiednie techniki dąży do usprawnienia przepływu chłonki w organizmie. Drenaż limfatyczny jest zabiegiem bezpiecznym, bezbolesnym i bardzo skutecznym. Czas trwania całej procedury uzależniony jest od powierzchni wybranej okolicy ciała i trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. 

Kto nie może skorzystać z zabiegu?

Niestety, tak jak większość procedur fizjoterapeutycznych, tak i drenaż limfatyczny ma pewne ograniczenia. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • Ciąża,
  • Gruźlica,
  • Choroby serca,
  • Zapalenie naczyń krwionośnych i węzłów chłonnych,
  • Miażdżyca,
  • Niedokrwienie,
  • Niewydolność wątroby i nerek,
  • Rozrusznik serca,
  • Stany zapalne skóry,
  • Zakrzepica żył głębokich.

Uważasz, że drenaż limfatyczny to zabieg, którego szukasz? Zatem zadzwoń do katowickiego NZOZ Vitalea i umów się na pierwszą wizytę. Nasi specjaliści dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.

Ulubione ()