Czystek - Lista właściwości tego zioła jest długa, ale ta najważniejsza to odtruwanie

Spis treści

Informacja i rejestracja
tel. 32 630 40 10

Rejestracja On-line

Bądź świadomy i wprowadź czystek do swojej diety! Ozdabia niemal każdy ogród i balkon. Mało kto wie, że ten niewielki krzew jest także stosowany w ziołolecznictwie. Mowa o czystku. Krążą wręcz legendy na temat jego prozdrowotnego działania. Jakie ma właściwości? Czy warto wprowadzić go do swojej diety?

Czystek od dawna był wykorzystywany w ziołolecznictwie. Jego prozdrowotne właściwości wykorzystywano już w starożytności. Stosowano go w formie żywicy jako środek przeciw biegunce. Leczył także drogi oddechowe. Herbata z czystka jest niezwykle skuteczna w walce z wieloma uporczywymi zakażeniami. Doskonale sprawdza się w okresie przeziębień, ponieważ hamuje rozwój stanów zapalnych i zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze.

Z czasem zaczęto odkrywać coraz więcej właściwości tego zioła. Najważniejsza właściwość czystka to oczyszczanie ciała z toksyn i metali ciężkich. Dzięki temu poprawia kondycję skóry, zapobiega pojawianiu się zmarszczek i pomaga pozbyć się trądziku. Wszystko dzięki antyoksydantom zawartym w czystku. Ponadto zapobiega łuszczycy, a także przyspiesza proces gojenia się ran. Zioło ma silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe, co może pomóc w walce z uciążliwym łupieżem, trądzikiem, wirusem półpaśca, czy grzybicami skóry lub paznokci.

Roślinę także można wykorzystać do obrony przed kleszczami. Codzienne picie czystka powoduje wydzielanie się zapachów, które odstraszają te owady. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na boreliozę. 

Więcej o metodach leczenia boreliozy w Klinice Vitalea można przeczytać tutaj: Leczenie Boreliozy

Czystek leczy raka?

Przeglądając Internet, można się spotkać informacją, że czystek wspomaga także leczenie nowotworów. Niestety nie ma na to dowodów naukowych, mimo że badania w tym zakresie ciągle trwają. Zioło to może jedynie wspierać kurację nowotworową, ale nigdy nie wyleczy raka samodzielnie. Może jedynie pomóc w walce z nowotworem oraz działać profilaktycznie na komórki rakowe. Czystek zawiera polifenole, które usuwają wolne rodniki, chronią strukturę DNA przed uszkodzeniem i mutacjami, przyczyniającymi się do wywołania nowotworów w organizmie. Ponadto czystek zawiera także kwercetynę, która hamuje podział komórek rakowych, które już powstały w organizmie. 

Jak stosować czystek?

Dobra herbata z czystka powinna zawierać suszone listki oraz kwiecie czystka. By zrobić porcję napoju wystarczy jedna łyżeczka tego suszonego zioła. Susz zalewa się wrzątkiem i parzy pod przykryciem około 10 minut. Czystek należy pić 2 razy dziennie. Z czystka można zrobić także Napar. Pomoże on zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jest świetną alternatywą dla popularnych w sklepach czy aptekach płynów do płukania ust. Działa także pozytywnie na nasze zęby. Zioło rozpuszcza bakteryjny biofilm, co działa na nie wybielająco. 

Ulubione ()