Choroby sercowo-naczyniowe – jak im zapobiegać i jak je skutecznie leczyć?

Choroby sercowo-naczyniowe, mimo rozwoju metod leczenia proponowanych przez medycynę, są w dalszym ciągu najczęstszą przyczyną zgonów. Ich powstanie może być wynikiem stresu, źle dobranej diety czy braku aktywności fizycznej. W dzisiejszych artykule opowiemy o najczęstszych chorobach układu krążenia, a także jak im zapobiegać i jak skutecznie je leczyć.

Choroby układu krążenia – przyczyny, czynniki ryzyka

Na rozwój chorób układu krążenia są w szczególności narażone osoby u których jednocześnie występuje kilka czynników ryzyka, do których zaliczamy:

 • Podwyższony poziom cholesterolu,
 • Palenie tytoniu,
 • Brak aktywności fizycznej,
 • Nadwaga, otyłość,
 • Upośledzona tolerancja glukozy,
 • Nadmierny stres, depresja,
 • Złe nawyki żywieniowe,
 • Predyspozycje genetyczne.

Pamiętajcie, że chorobom sercowo-naczyniowym można zapobiegać! W pierwszej kolejności należy zmienić nawyki żywieniowe i przejść na dietę dostosowaną do indywidualnego stylu życia i wykonywanej pracy. Następnie warto do swojego życia wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Dlaczego? Wysiłek fizycznyusprawnia pracę serca, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, reguluje ciśnienie i zapobiega otyłości. Oczywiście oprócz diety i ćwiczeń równie ważne jest odstawienie używek.

SPRAWDŹ: Miażdżyca a autohemotransfuzja ozonowa

Jakie są rodzaje chorób układu krążenia?

Lista schorzeń sercowo-naczyniowych jest stosunkowo długa, z całą pewnością słyszeliście o chorobie wieńcowej, udarze mózgu, arytmii, wadach serca, żylakach, zespole sercowo-płucnym czy obrzękach limfatycznych. Niemniej jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na trzech chorobach: nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, a także udarze mózgu.

 • NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

To nic innego jak podwyższone ciśnienie tętnicze krwi powyżej granic ogólnie przyjętych norm. Nadciśnienie tętnicze możesz rozpoznać po częstych bólach głowy (zwłaszcza po przebudzeniu), mroczkach przed oczami, bezsenności, wybuchowości, kołataniach serca, potliwości, duszności, szumach usznych, zawrotach głowy czy ciągłym uczuciu zmęczenia.

 • NIEWYDOLNOŚĆ SERCA

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie potrafi przepompować wystarczającej ilości krwi tak by zapewnić organizmowi dostateczną dawkę tlenu oraz składników odżywczych. Niewydolność serca można rozpoznać po uczuciu zmęczenia, dusznościach, nietolerancji wysiłku fizycznego jak i obrzękach, które w dalszej konsekwencji prowadzą do zatrzymywania się wody w organizmie.

 • UDAR MÓZGU

Udar mózgu jest nagłym, miejscowym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu. Można go poznać po asymetrii twarzy w okolicach ust, niedowładzie kończyn rąk i nóg, bądź jednoczesnym niedowładzie górnej i dolnej kończyny, które występują po tej samej stronie. Udar mózgu dzieli się na niedokrwienny (tak zwany zawał mózgu) oraz krwotoczny (wylew krwi do mózgu).

Leczenie chorób sercowo-naczyniowych za pomocą ozonoterapii

W katowickim NZOZ Vitalea leczenie chorób sercowo-naczyniowych przeprowadza się za pomocą ozonoterapii. Metoda ta nie tylko przyśpiesza proces leczenia, ale również poprawia kondycję fizyczną i regeneruje organizm. Zabieg autohemotransfuzji ozonowej rozpoczyna się od pobrania z żyły pacjenta 100-150 ml krwi do specjalnego pojemnika zawierającego konserwant, który zapobiega jej krzepnięciu. Następnie krew jest mieszana z ozonem o odpowiednim stężeniu za pomocą aparatu medycznego. Po zmieszaniu krew wraca do tej samej żyły. Ozonoterapia jest zabiegiem krótkim – trwa od 20 do 30 minut i jest całkowicie bezpieczna!

Pragniesz leczyć chorobę sercowo-naczyniową za pomocą ozonoterapii? Zatem zadzwoń do katowickiego NZOZ Vitalea i umów się na pierwszą wizytę. Nasi specjaliście dostarczą Ci wszelkich informacji na temat zabiegu, a także odpowiedzą na Twoje pytania.

Ulubione ()